Gönderen Konu: Harmonia  (Okunma sayısı 516 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı greyangell

  • Genel Moderatör
  • *
  • İleti: 297
  • Teşekkür: 2
  • Cinsiyet: Bay
Harmonia
« : 13 Temmuz 2016, 13:19:45 »


Harmonia, Yunan mitolojisindeki çift soylu karakterlerden birisidir. İlk efsanede Afrodit ve Ares'in, ikincisindeyse Zeus ve Elektra'nın kızı olarak gösterilir, yani ilk efsanede Thebai krallığından, ikincisinde ise Dardanos soyundan gelmektedir. Ama her ikisinde de değişmeyen şey, Kadmos'un eşi olmasıdır.

Alıntı
Thebai krallığı ve Dardanos soyu ayrı ayrı araştırılmalı

Thebai efsanesinde bu güzeller güzeli kıza verilen üstün hediyelerden bahsedilir; birisi Kharitlerin dokuduğu elbise, ötekisi ise zarif bir kolyedir. Yasak bir aşkın meyvesi olan Harmonia ile (kendisi, ebeveynlerinden dolayı Athena ve Hephaistos'un kinlerine hedef olacaktır) kimsenin paylaşamadığı bu armağanlarının Thebai şehrine felaket getirdiği söylenir. Ayrıca, Kadmos'dan doğan beş çocuğunun( Ino, Semele, Agaue, Autonoe, Polydoros) da kaderleri özeldir.

Diğer efsanede ise, Dardanos ve İasion'un kız kardeşi olarak gösterilen Harmonia, Zeus'un kaçırdığı kız kardeşini (Europa) arayan Kadmos'la Semendirek'te tanışır ve evlenirler.

Bu arada, Kadmos'un eşi olan Harmonia'dan başka, bir de Kharitlerin arasında bulunan, uyum ve dengeyi temsil eden Harmonia vardır ki bu ikisi sıkça karıştırılır.

Kaynak: Wikipedia

thebai şehrinin kraliçesi ve kadmos'un karısı olarak bilinen kadın kahraman. genelde ares'le aphrodite'nin yasak aşkının sonucu olduğu söylenir. bazı efsaneler ise onu zeus ve elektra'nın kızı olarak gösterir. kadmos'la evlendiği sırada kendisine düğün armağanı olarak hephaistos ve athena tarafından hediye edilen lanetli bir kolye ve urba yüzünden, bütün çocukları ve soyundan gelenler çeşitli felaketlere uğramıştır. iki tanrıyı buna iten neden ise athena'nın ares'e, hephaistos'un ise kendisini ares'le aldattığı için aphrodite'ye duyduğu kindir. daha sonra bu kolye ve urba kimin eline geçtiyse onlara da felaket getirmeye devam etmiştir (eriphyle ve alkmaion maddelerine bakınız). yıllarca kadmos'la birlikte thebai şehrini yönettikten sonra üzüntüden kocasıyla birlikte şehri terkederek illirya'ya yerleşmiş, hayatlarının sonlarına doğru her ikisi de birer yılana dönüştürülmüş ve elysion'a gitmişlerdir.

Çevrimdışı Grandleos

  • Üye
  • *
  • İleti: 2
  • Teşekkür: 0
Ynt: Harmonia
« Yanıtla #1 : 27 Eylül 2016, 13:42:54 »
New knowledge for a story like this, it is necessary for me. Nowadays, I get an understanding of old.