Gönderen Konu: Sanat tarihi bölüm yayınları  (Okunma sayısı 2442 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Wolfeye

  • Yönetici
  • *
  • İleti: 4719
  • Teşekkür: 55
  • Cinsiyet: Bay
    • Sanat tarihi
Sanat tarihi bölüm yayınları
« : 31 Ocak 2012, 14:07:07 »

Zeytinbağı’ndaki Fatih Camisi’nin önemi, Bizans kilise mimarisinde, orta dönemden itibaren birçok örneği görülen ve kapalı Yunan haçı planı olarak adlandırılan tipin en erken örneklerinden biri, belki de ilki sayılmasıdır. İkonoklasmus’un 9. yüzyıl ortalarında sona ermesiyle başlayan orta Bizans döneminde, kilise mimarisinde yeni bir plan tipi uygulanmıştır. Kapalı Yunan haçı planlı yapılar olarak adlandırılan bu eserler, başta başkent İstanbul (Konstantinopolis) olmak üzere imparatorluğun bütün bölgelerinde, 11. yüzyıldan sonra ise Rusya ve Bizans kültürünün etki alanı içinde kalan coğrafyalarda, yüzyıllar boyunca denenmiştir. 20. yüzyılın başlarından itibaren, araştırmacılar bu plan tipinin kökeni ve Bizans mimarisindeki gelişim çizgisi üzerinde farklı görüşler öne sürmüşlerdir. Araştırılan konulardan biri de, Bizans sanatında bu plan tipini yansıtan ilk örneğin hangi yapı olduğuna ilişkindir. Plan tipinin tarihlenebilen ve günümüze gelebilen en erken örneği, İstanbul’daki Konstantin Lips Manastırı’nın Theotokos’a adanan kuzey kilisesidir (Fenari İsa Cami) ve 907 yılında inşa edilmiştir. Birçok araştırmacı kapalı Yunan haçı planlı kiliselerin başkentten önce Anadolu’da denenmiş olabileceği görüşünü savunmaktadır.


BİRECİK, HALFETİ, SURUÇ, BOZOVA İLÇELERİ İLE RUMKALE'DEKİ TAŞINMAZ KÜLTÜR VARLIKLARI Adlı çalışma, Hacettepe Üniversitesi Sanat Tarihi Bölümü ile GAP idaresi'nin yürüttükleri önemli bir projedir. Çalışma dört ilçe merkezi, bir bucak, sekiz köy, bir mezra ve bir kale içinde bulunan 72 yapı, 2 dış kale suru, 1 iç kale, 2 kent kapısı, 6 mezarlık ve 1 yatır içermektedir. İncelenen eserlerden 17'si Cami, 3'ü mescit,7'si Han, 4'ü Hamam, 20'si Türbe, 10'u Konut, 2'si Kilise, 1'i Manastır, 4'ü Kabaltı, 2'si Dış Kale, 2'si Kent Kapısı, 1'i İç Kale 4'ü ise Değirmendir (1999)


BEDRETTĠN CÖMERT'E ARMAĞAN (1980) 11 Temmuz 1978 günü sabahı sekiz otuzda, en verimli çağında demokrasi düşmanı katiller tarafından otomobili içinde kurşunlanarak öldürülen bölümümüz öğretim üyesi Doç.Dr. Bedrettin CÖMERT anısına, Sanat Tarihi Bölümü tarafından 3-7 Haziran 1979 tarihinde düzenlenmiş Sanat Tarihi ve Sanat Sorunları Semineri'ne verilen bildirilerden oluşmaktadır.


SANATTA ETKİLEŞİM/INTERACTIONS IN ART, 2000 Bu kitap, 27-29 Kasım 1998 tarihleri arasında Bedrettin Cömert'in Anısına H.Ü. Edebiyat Fakültesi Sanat Tarihi Bölümü tarafından gerçekleştirilen "Uluslar Arası Sanatta Etkileşim" Sempozyumu'na" sunulan bildirilerden oluşmaktadır


SANAT TARİHİNDE İKONOGRAFİK ARAŞTIRMALAR GÜNERİNAL'A ARMAĞANI Arkeoloji-Sanat Tarihi tarafından düzenlenen "Sanat Tarihinde İkonografik AraĢtırmalar" konulu seminerde sunulan bildirilerden oluşan bu kitap, aynı bölümde uzun yıllar ders vererek sanat ve bilim ordusuna genç kuşakları yetiştiren ve bölümün gelişmesinde büyük katkıları olan emekli arkadaşımız/hocamız Prof.Dr.Güner İNAL'a armağan edilmiĢtir (1993)


MERSİN EVLERİ (1995) Hacettepe Üniversitesi Sanat Tarihi Anabilim Dalı'nın yaptığı bu çalışma, yapıları belgelemeyi ve değerlendirmeyi amaçlamıştır. İki öğretim üyesi, iki araştırma görevlisi ve öğrencilerden oluşan bir ekip, yaklaşık 150 konutu yerinde incelemiş, girilebilecek durumda olanların içine girerek fotoğraf çekmiş, planlarını çıkarmıştır. Daha sonra evler plan tiplerine ve dış özelliklerine göre gruplandırılmış ve her grubu temsil eden ana örneklerin rölöve çizimleri hazırlanmıştır.


ORTAÇAĞ'DA ANADOLU/PROF.DR. AYNUR DURUKAN'A ARMAĞAN, 2002
Hacettepe Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Sanat Tarihi Bölümü'nce 8-9 Mayıs 2000 tarihleri arasında Prof.Dr. Aynur DURUKAN'a Armağan olarak düzenlenen "Ortaçağ'da Anadolu" semineri bildirileri ve diğer yazarların makalelerini içermektedir.


V.ORTAÇAĞ ve TÜRK DÖNEMİ KAZI ve ARAġTIRMALARI SEMPOZYUMU, 2001 Ege Üniversitesi tarafından başlatılan ve izleyen yıllarda Konya Selçuk, Ankara ve Van Yüzüncü Yıl üniversitelerinde düzenlenen Ortaçağ ve Türk dönemi Kazı ve Araştırmaları Sempozyumu'nun beşincisine, Hacettepe Üniversitesi Sanat Tarihi Bölümü ev sahipliği yapmıştır.


SUUT KEMAL YETKİN'E ARMAĞAN (1984) Sanat Tarihi Bölümü tarafından 18-20 Kasım 1981 tarihinde Ord.Prof.Dr. Suut Kemal YETKİN anısına düzenlenen Sanat Tarihi ve Sanat Sorunları Semineri bildirileri içermektedir.


TÜRKİYE'DE VAKIF ABİDELER ve ESKİ ESERLER IV Vakıflar Genel Müdürlüğü ile yapılan protokol sonucunda Doç.Dr. S. Yıldız ÖTÜKEN, Dr. Aynur DURUKAN, Araş.gör M. Sacit PEKAK ve Cumhuriyet Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi Tarih bölümü öğretim üyelerinden Yard. Doç.Dr. Hakkı ACUN'dan oluşan araştırma ekibi tarafından , Bursa ve ilçeleri olmak üzere 107 yerleşim merkezinde yer alan 230 yapı üzerine yapılan araştırmaları içermektedir (1986)
midena pro tou telous makarize