Gönderen Konu: Hattuşaş-Boğazköy  (Okunma sayısı 2807 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı sserayy

 • Kıdemli Üye
 • *
 • İleti: 146
 • Teşekkür: 5
Hattuşaş-Boğazköy
« : 16 Kasım 2008, 04:31:46 »


Hattuşaş, Hititler'in geç tunç çağı dönemindeki başkentidir. Çorum ilinin 82 km güneybatısındaki günümüzdeki adıyla Boğazkale ilçesinde bulunmaktadır. Kent, tarih sahnesinde, Hitit İmparatorluğu'nun MÖ 17. ile 13. yüzyıllar arasında başkenti olarak yer almıştır.

Hattuşaş'a 1986 yılında UNESCO Dünya Mirasları listesine dahil edilmiştir.

Hattuşaş Çorum'un Sungurlu ilçesinin güneydoğusunda Boğazkale ilçesinin 4km doğusundadır.Hattuşaş'ın kuzeyde kalan kısımına "Aşağı şehir",güneyde kalan kısımına "Yukarı şehir denir.Hattuşaş'daki kalıntıları ilk olarak Fransız arkeolog Charles Texier keşfetmiştir.
1893-1894 yıllarında kazılar başlatılmıştır,ve bu kazlıardan sonra 1906'da Alman Hugo Winckler ile İst.Ark Müzesi'nden Thedor Makridi çivi yazısı ile yazılmış büyük bir Hitit arşivi bulmuşlardır.Hattuşaş'da M.Ö. III. binden itibaren yerleşim görülmektedir.Bu dönemdeki yerleşmeler genellikle Büyükkale çevresinde oluşmuştur.M.Ö. 19. ve 18. yüzyıllarda Aşağı Şehir'de Asur Ticaret Kolonileri Çağı yerleşmeleri görülmektedir ve şehrin adına ilk kez bu çağa ait yazılı belgelerde rastlanmıştır.Ortaya çıkan yazıtlardan Hattuşaş'ın M.Ö. 18.yy'da Kuşşara kralı Anitta tarafından tahrip edildiği ortaya çıkmaktadır.Bu tahrihten sonra M.Ö 1700 yıllarında Hattuşaş yeniden yerleşime açıldı ve M.ö 1600'lerde Hitit devletinin başkenti olmuştur.Kurucusu Anitta gibi Kuşşara kökenli olan I.Hattuşili'dir.
Hitit devletinin başkenti olan Hattuşaş sanat ve mimarlık alanında gelişmeler göstermiştir.Hattuşaş sözcüğü Hattus sözcüğünden yani Hatti insanlarının verdiği orijinal addan gelir.Hattuşaş çok geniş bir alana yayılmıştır. Yapılan kazılarda 5 kültür katı ortaya çıkmıştır.Bu katlarda Hatti, Asur,Hitit, Frig, Galat, Roma ve Bizans dönemlerinden kalma kalıntılar bulunmuştur.Kalıntılar Aşağı kent, Yukarı Kent, Büyük Kale (Kral Kalesi), Yazılıkaya'dan oluşmaktadır.
Hattuşaş'ın "Yukarışehir" denilen bölgesi 1km2alana yayılmıştır ve eğimli bir arazi şekili vardır.Yukarışehir genellikle tapınaklar ve kutsal alanlardan oluşur,Yukarışehir güneyden çevrilen bir surla donaltılmıştır,ve bu sur üzerinde 5 tane kapı vardır.kentin en yüksek noktasında bastion ile sfenksli kapısı yer almaktadır.Diğer dört kapıdan güney surunun doğu ve batı ucunda karşılıklı Kral Kapısı ve Aslanlı Kapı yer almaktadır.


Hattuşaş kazılarında tapınaklardan ele geçirilen malzemeler 5 gruba ayrılır;

    * Seramikler
    * Aletler
    * Silahlar
    * Kült objeleri
    * Yazılı belgeler

Alıntı: http://tr.wikipedia.org

Çevrimdışı sserayy

 • Kıdemli Üye
 • *
 • İleti: 146
 • Teşekkür: 5
Ynt: Hattuşaş-Boğazköy
« Yanıtla #1 : 16 Kasım 2008, 04:34:17 »

Çevrimdışı sserayy

 • Kıdemli Üye
 • *
 • İleti: 146
 • Teşekkür: 5
Ynt: Hattuşaş-Boğazköy
« Yanıtla #2 : 16 Kasım 2008, 04:36:01 »
Yazılıkaya Tapınağı
Hattuşaş örenyerinin 2 km. kuzeydoğusunda yer alan Yazılıkaya Tapınağı, önünde Hitit mimari özelliklerinin yansıtıldığı iki kaya odadan oluşmaktadır.

Yazılıkaya Tapınağı'nın kayalığa yapılmış olan bu odaları "Büyük Galeri" (A odası) ve "Küçük Galeri" (B Odası) adıyla anılmaktadır.

Büyük Galeri'nin (A odası) batı duvarı tanrı kabartmalarıyla, doğu duvarı ise tanrıça kabartmalarıyla bezeli olup her iki duvardaki figürler, doğu ve batı duvarlarının kuzey duvarı ile birleştiği ana sahnenin yer aldığı kısma doğru yönelmektedir. Tanrıların genel olarak sivri bir külâhı, belden kuşaklı kısa bir elbisesi, kalkık burunlu papuçları ile küpeleri vardır. Çoğu zaman kıvrık bir kılıç ya da topuz taşırlar. Tanrıçaların hepsi uzun bir etek giyer, başlarında silindir biçimli bir başlık vardır. Doğu ve batı duvarının birleştiği kuzey duvarında, ana sahneyi oluşturan baş tanrılar yer almaktadır. Burada dağ tanrıları üzerinde duran Hava tanrısı Teşup ve karısı tanrıça Hepatu ile arkasında oğulları Şarruma ve çift başlı kartal yer almaktadır. Kral IV. Tuthalia'nın kabartması ise doğu duvarda yer almakta olup, galerinin en büyük kabartmasıdır.


Sharruma ve kral Tudhaliya mö 1250 - 1220
resim: wikimedia.org

Ayrı bir girişi bulunan Küçük Galeri'yi (B odası) girişin iki yanında bulunan aslan başlı, insan gövdeli kanatlı cinler korumaktadır. B odasının batı duvarında sağa doğru sıralanan oniki tanrı, doğu duvarında ise Kılıç Tanrısı ile Tanrı Şarruma ve himayesindeki kral IV. Tuthalia yer almaktadır. Bu kısımda iyi korunmuş kabartmalar dışında kayaya oyulmuş üç adet niş bulunmakta olup, bu nişlere bir takım hediyelerin veya Hitit kral ailesinin ölü küllerinin saklandığı kapların konulduğu düşünülmektedir.


Rölyef, oniki yeraltı tanrısı
resim: wikimedia.org

Çevrimdışı grikurt

 • Genel Moderatör
 • *
 • İleti: 751
 • Teşekkür: 21
 • Cinsiyet: Bay
Ynt: Hattuşaş-Boğazköy
« Yanıtla #3 : 24 Mart 2011, 23:50:56 »