Gönderen Konu: Klima İle Isınabilir Miyim?  (Okunma sayısı 49 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı boraevcan

  • Üye
  • *
  • İleti: 1
  • Teşekkür: 0
Klima İle Isınabilir Miyim?
« : 12 Haziran 2017, 16:14:42 »
Klima İle Isınabilir Miyim?

Gelişen iklimlendirme teknolojisiyle birlikte ilk yatırım maliyetleri yüksek olarak görülse de sonraki yıllarda avantajlarıyla birlikte bu dezavantajı ortadan kaldıran klima ile ısınabilir miyim sorusuna cevao olarak elbette ısınabilirsiniz. Klimaların ısıtmayı ve soğutmayı genellikle R410 yaz ile yaptıkları düşünüldüğünde doğalgaza nazaran çevreye daha az zarar veren klimaları kullanmanız yaptığınız en mantıklı seçimlerden biri olacaktır.

R410 gaz kullanan klimaların bir diğer özelliği de 1 birim enerji harcayarak 3 birimlik enerji vermeleridir. Böylece elektrik sarfiyatı düştüğü için faturalarınız makul gelecektir. Klima ile ısınmak isteyenler için R410 gaz kullanan ve A sınıfı kategoride yer alan klimalar önerilebilir.

Klima ile ısınmak pahalı mı diye düşünenler örneğin 9.000 BTU kapasitesinde A sınıfı bir klima ile saatte ortalama 700 – 900 watt elektrik harcayacaklardır. Diğer klimalar ise 1500 wattan başlayarak 3000 watta kadar çıkmaktadır. UFO gibi ısıtıcılar sadece tek yönlü olduğu için alanı ısıtırlar ve kapattığınızda da mekanınız kısa sürede soğur. Elektrikli petekler ise geç ısınır ve geç soğur ancak elektrik sarfiyatları 2000 wattan başlar. Bu örneklerimize baktığımızda klima ile evi ısıtmak daha mantıklıdır. Aynı zamanda klima ile ısınmanın maliyeti düşük olduğu için tercih edilmesi ısrarla önerilir.Klima İle Isınmak Pahalı Mı? Maliyeti Nedir?

Klima ile ısınabilir miyim sorunuza cevap verdikten sonra bir diğer merak ettiğiniz konu olan mitsubishi klimalar ile ısınmanın maliyeti hakkında bilgi verebiliriz. Klima ile ısınmak pahalı mı diye düşünenlere genellikle kulaktan dolma bilgilerle yanlış cevaplar verilmektedir. Sanıldığının aksine klima ile ev ısıtmak oldukça ucuz ve avantajlıdır. Doğru kullanılan cihazlar elektrik faturalarınızı kabartmayacaktır.

Yukarıda da verdiğimiz örnekle açıkladığımız klima ile ısınmak konusu seçtiğiniz cihazın A sınıfı olup olmamasına göre değişkenlik göstermektedir. Aldığınız klima COP katsayısı 5,33 ise -15 dereceye kadar düşük maliyetlerle ve konforlu şekilde ısınırsınız. Yani dış sıcaklık -30’ye inmedikçe klimanız daima daha az yakar. Kaliteli klimalar sayesinde düşük sıcaklık değerlerinde doğalgaz yerine klima ile daha ekonomik şekilde ısınırsınız.Klimaların Sahip Olması Gereken Sıcaklık Değerleri

Klimanın ısınma maliyeti ve elektrik tüketimini düşürmek için ortamın sahip olması gereken sıcaklık değerlerini aşmamalısınız. Hem bütçeniz hem de sağlığınız açısından mekanlarınızı 24 derecenin üzerinde ısıtmamalısınız. 24 derecenin üzerinde sağlıklı bir yaşam ve çalışma alanı oluşmayacağı için klima sıcaklık ayarı 22 – 23 derecelerde ayarlamalısınız. Uyku hali, yorgunluk ve benzeri problemler sıcak ortamlarda meydana gelecektir.

Kaynak: http://www.mitsubishiklima.com.tr/klima-ile-isinabilir-miyim/