Sanat Tarihi Forum

Mitoloji & Efsaneler & Söylenceler => Mitoloji - Efsaneler - Söylenceler => Konuyu başlatan: Rame - 10 Ocak 2011, 01:12:48

Başlık: ZEMBİLFIROŞ U XATUNE( GÜLSATAN VE HATUN) AŞK HİKAYESİ
Gönderen: Rame - 10 Ocak 2011, 01:12:48
Geçen yıl Diyarbakır’ın Bismil ilçesinde yapılan kazılarda bundan 8 bin yıl öncesine dayanan bir mezar bulundu ve bu mezarda gerçekten tüyler ürperten bir iskelet ile karşılaşıldı. Bir birine sarılı iki sevgilinin beraber ölümü ve de 8 bin yıl öncesine ait bir mezarda bu kareler yer alıyorsa gerçekten aşkın ne kadar büyük ve kutsal olduğu ön plana çıkıyor.Şuan eski sevenleri okuyan ve bilenler bir karşılaştırma yaptıklarında aşkın nasıl bir drama çevrildiğini görecekler gelin değerli okuyucularım eski aşklara şöyle bir göz atalım ve neyin nerede nasıl yaşandığını görelim.

ZEMBİLFİROŞTAN BAŞLAYALIM

Efsanenin geçtiği yer Mezopotamya'nın tarihi ve kültür beşiği, çeşitli uygarlıklara yurtluk yapmış, Mervani Devleti'nin başkenti Farqin yani bugünkü adıyla Silvan dır.

Efsaneye göre bir padişahın zevk ve sefa içinde büyütülmüş, çok yakışıklı bir oğlu varmış. Genç prens sık sık ava çıkarmış. Bu av gezilerinin birinde yol kenarındaki mezarların birisinden çıkmış iskelet ve kafatası görür. O zaman kadar ölüm kavramına yabancı olan genç prens o andan itibaren ölümün gerçekliği yüz yüze gelir.

Ölümün zengin, yoksul, genç yaşlı dinlemediğini, dünya malının dünyada kaldığını ve bir gün böyle iskelete dönüşeceğini anlar. Prens o andan sonra elini eteğini dünya nimetlerinden çekmeye karar verir ve tanrıya sığınıp, onun yolunda yürümeye yemin eder. Sarayı ve yaşadığı ihtişamını geride bırakıp eşi ile birlikte yollara düşer. Diyar diyar gezerek zembîl yapıp satmaya ve hayatını böyle kazanmaya başlar, Çocukları olur. Sırtlarında çadırları, üzerlerinde yıpranmış giysilerinden başka bir şeyleri yoktur. Genç prens, artık zembil satarak, geçimini sağlayan Zembîlfıroş'tur...

Son durağı olan Farqin'e gelir. Zembil satmak için Farqîn sokakların arşınlarken Farqin Beyi'nin karısı Hatun'un dikkatini çeker. Hatun, Zembîlfiroş'a aşık olmuştur. Zembil alma bahanesiyle Zembîlfiroş'u saraya çağırır ve ona olan aşkını dizelere dökerek anlatır:

Zembîlfiroş zembîla tine/ Zembîlfiroş, zembiller getirir, Dikan bi dikan di gêrîne/ Dükkan dükkan gezdirir, Hiş li Xatûnê namîne/ Hatun'un aklı başından gidiyor, Serî li zeman di gerîne/Aklıyla arıyor zaman yaratmak için, Gazi dike ku bibîne/ Sesleniyor ki, onu görmek için, Were ser doşeka mîr e/ Gel Beyin döşeğinin üstüne, Li te helal, herama mîr e/ Beyin haremi sana helaldir, Bidime te zulfî harîr e/ Güzel zülüflerimden sunayım sana, Çavê min ê xezalan e/ Gözlerim ceylanların gözüdür, Sîngamin wek zozana ne/ Bağrım yaylalar gibidir, Bejna min wek rihane/ Endamım reyhan gibidir, Çiqa bêjî hêjan e/ Dilediğin gibi güzel ve uygundur.


Ama Zembîlfiroş evlidir, karısını sevmektedir, dünya nimetlerinden vazgeçmiş bir derviştir. En önemlisi tövbe etmiştir. Tanrıya kulluk edecektir, haramı yaşamından silmiştir. Zaten bunun için değil miydi onca malını, mülkünü, ihtişamını bırakıp yollara düşmek?.. Bu yüzden Hatun'un aşk çağrısına olumsuz yanıt verir. Ve Hatun'a cevabı hemen oracıkta verir:

Xatûnê ez tobedar im/ Hatun ben tövbekarım, Delalê ez tobedarim/ Güzel kadın ben tövbekarım, Zarok birçîne li malin/ Çocuklar evde açdır, Ji rebbê jorî nikarim/ Tanrı adına yapamam Zembîlfiroş, Hatun'un ilan-ı aşk teklifini reddeder. Farqin beyinin karısı Hatun red cevabını kabul etmez. Ne yapıp edip yakışıklı Zembîlfiroş ile birlikte olmaktır amacı. Hatun ısrarları karşısında Zembîlfiroş çareyi kaçmakta bulur. Hatun peşini bırakmaz, sora sora Zembîlfiroş'un kaldığı çadırı öğrenir. Hatun, bir gece çadırda kalmak için Zembîlfiroş'un karısına yalvarır. Karşılığında tüm mal varlığını ve mücevherlerini bağışlayacağını anlatır, sadece bir gece Zembîlfiroş ile kalmak ister. Hatun'un bu kadar yoğun ısrarı üzerine Zembîlfiroş'un eşi, çocuklarını da yanına alarak oradan ayrılır. Hatun, Zembîlfiroş'un eşinin giysilerini giyer ve yatağa girerek Zembîlfiroş'u beklemeye başlar. Karanlık Farqin'e çökerken, Zembîlfiroş zembillerini sattıktan sonra çadırına döner. Hatun'un yatağında olduğundan habersiz, aynı yatağa uzanır. Ancak yataktaki kadının kendi karısı olmadığını, Hatun'un ayağındaki gümüş halhalin çıkardığı sesten anlar. Bunu anlar anlamaz, çadırdan dışarı çıkar.

Zembîlfiroş, Hatun'dan kurtulamayacağını anlar ve gidip sarayın burçlarından kendini aşağı atar, Ve hatunda bu dünyada zembilfiroşa kavuşamadığını anlar ve derki ‘BİZ BU DÜNYADA BİRLEŞEMEDİK BARİ ÖTEKİ DÜNYADA BİRLEŞELİM’ ve kendisini burçlardan aşağı bırakarak intihar eder
Başlık: Ynt: ZEMBİLFIROŞ U XATUNE( GÜLSATAN VE HATUN) AŞK HİKAYESİ
Gönderen: teknoweb - 04 Mart 2011, 02:25:40
Ya ben inanmıyorum böyle hikayelere:D