Sanat Tarihi Forum

Mitoloji & Efsaneler & Söylenceler => Kafkas mitolojisi => Konuyu başlatan: Wolfeye - 30 Ocak 2011, 00:45:57

Başlık: Prometheus
Gönderen: Wolfeye - 30 Ocak 2011, 00:45:57
Prometheus, Hesiodos'a göre İapetos'la ve Klymene'nin oğlu ve Atlas, Menoitios ve Epimetheus'un kardeşidir. Bazı metinlerde Prometheus'un annesi Asia ve kardeşi Athos olarak gösterilir. Prometheus, öteki kardeşleri gibi, tanrısal düzene kafa tutmuş, karşı çıkmış ne var ki öteki kardeşlerinden farklı olarak sonunda insanoğlunu yaratarak ve onlara ateşi (yaratıcılığı, bilimi, uygarlığı) vererek bu düzeni değiştirmeyi başarmıştır.

Olympos tanrılarının kuvvet ve kudretine karşılık, Prometheus'da kurnazlık ve zeka vardır. Titanların isyanları sırasında tarafsızlığını korumuş ve başkaldırmamış bir Titan oğlu olarak Zeus'un gözüne girmeyi başarmıştı. Zeus onu Olympos'daki ölümsüzlerin arasına aldı. Oysa o Zeus ve arkadaşlarına karşı kin besliyordu. Dedelerinin öcünü almak için, kendi gözyaşıyla yoğurduğu balçıktan ilk insanı yarattı. Sonra onun acizliğine acıyarak, Hephahistos (Ateş Tanrısı) alevler saçan ocağından bir kıvılcım çaldı ve insanlara armağan etti. Bunun için Tanrı Zeus tarafından Kafkas Dağında zincire vurulmuş ve Prometheus Desmotes (zincire vurulmuş Prometheus) adıyla anılmıştır. Tanrılarca görevlendirilen bir kartal(bazen akbabayla karıştırılır) sürekli olarak, her gece yeniden oluşan karaciğerini kemirmektedir. Onu Kafkas dağının tepesindeki bu işkenceden Zeus'un oğlu yarı tanrı, ölümlü Herakles kurtarır. Prometheus; "Zeus tahtından düşmedikçe benim işkencelerimin sonu yoktur" der, böylelikle insanlığa özgürlüğün yolunu göstermiş olur.

Bu arada Zeus, kendisini hiçe sayan insanlara da bir ders vermek için, Hephaistos'a su ve balçıktan ilk bakirenin heykelini yaptırdı ve kalbine ruh yerine Prometheus'un ateşi çaldığı yerden aldığı bir kıvılcımı koydu ona Pandora ismini verdi. Onu insanlara yollarken eline verdiği kutuda ise tüm kötülük ve ızdıraplar vardı. Zeus böylece insanlardan da intikamını aldı.

Zincire vurulmasındaki asıl neden Zeus'un ondan korkuyor olmasıdır. Geleceği görme yetisi olan bir titan'dır ve bu yetisini kullanarak Zeus'un Kronos'u tahttan indirmesine yardımcı olmuştur. Gelecekte de Prometheus'un bu özelliğini kendisinin tahttan düşürülmesi için de kullanacağından korkan Zeus, Prometheus'un ateşi (bilgiyi) çalarak insanlara vermesi ile ondan kurtulmak için gerekli fırsatı elde etmiştir. Bu işkence 30000 yıl sürmek üzere planlanmıştı, fakat Herkül'ün onu serbest bırakmasıyla Prometheus kendisinin karaciğerini her gün yiyen kartalı buldu ve öç olarak Zeus'un Prometheus'u cezalandırmakla görevlendirdiği kartalın karaciğerini yedi. Zeus bu şekilde cezasını sonlandıran Prometheus'u affetti ve tekrar ölümsüzler arasına aldı.

Alıntı: http://tr.wikipedia.org
Başlık: Eski Yunan Tragedyaları 9 / Zincire Vurulmuş Prometheus
Gönderen: Wolfeye - 25 Ocak 2012, 15:04:23
Eski Yunan Tragedyaları 9 / Zincire Vurulmuş Prometheus
Aiskhylos

İnadın ve başkaldırının tragedyası olan Zincire Vurulmuş Prometheus, bütün koşulları ve sorunlarıyla insanlık dramını yansıtır. Prometheus insanın temsilcisidir; içinde çırpındığı olaylar da, günümüzün deyimiyle "politik" diye nitelenebilecek insan toplumlarına özgü olaylardır. Prometheus, ateşi tanrılardan çalıp, insanlara vererek, onların kurmuş olduğu düzene karşı gelmiştir. Zincire Vurulmuş Prometheus, tragedyanın gelişiminde belirleyici kilometre taşlarından biri olmuştur.
Başlık: Ynt: Prometheus
Gönderen: Wolfeye - 25 Ocak 2012, 15:06:11
Özgür Prometheus
Afşar Timuçin

Prometheus yenik değil, yalnızca kararlıdır. Düşmüş bir ruhun belirtilerini taşımaz ruhu. Bildiği yolda ilerler, bildiği yolda ilerlerken başına geleceklere hazırdır. Doğruyu gerçekleştirmek, ama nasıl olursa olsun, onun ilkesi mudur. Yapılması gerekeni yapmak onun temel yönelimidir. Amacını gerçekleştirdikten sonra başına gelenler belki de yıpratmamıştır onu. Tanrıların doğrusu doğrunun ta kendisi olmayabilir. Seçme şansını insana da vermek gerekir. Bilinç ya da ateş insanın da hakkı olmalıdır.
Başlık: Prometheus Bound and Other Plays Ekitap
Gönderen: Wolfeye - 25 Ocak 2012, 15:07:30
(http://www.kitapyurdu.com/getimageV2_ekitap.asp?resimkod=493476&boyut=146&sayfa=160&en=0&set=0)
Prometheus Bound and Other Plays Ekitap
Aeschylus

Aeschylus (525;456 BC) brought a new grandeur and epic sweep to the drama of classical Athens, raising it to the status of high art. In Prometheus Bound the defiant Titan Prometheus is brutally punished by Zeus for daring to improve the state of wretchedness and servitude in which mankind is kept. The Suppliants tells the story of the fifty daughters of Danaus who must flee to escape enforced marriages, while Seven Against Thebes shows the inexorable downfall of the last members of the cursed family of Oedipus. And The Persians, the only Greek tragedy to deal with events from recent Athenian history, depicts the aftermath of the defeat of Persia in the battle of Salamis, with a sympathetic portrayal of its disgraced King Xerxes. Philip Vellacott's evocative translation is accompanied by an introduction, with individual discussions of the plays, and their sources in history and mythology.
Başlık: Prometheus (Yüreğimi Ellerine Verdim)
Gönderen: Wolfeye - 25 Ocak 2012, 15:09:10
Prometheus (Yüreğimi Ellerine Verdim)
Hikmet Selim

Prometheus mitolojinin Spartaküsüdür. Başkaldırışın ta kendisidir. Mazlumların, ezilenlerin, kölelerin, kısacası karanlığa mahkumların, aydınlığı, yarınıdır. Yol gösterici ustalardan biridir... İnsanlığın zulme karşı mücadelesinin ilk adımlarından biridir. Tanrıların Tanrısı Zeus küçük düşmüştür. Günümüz temsilcileri gibi, hemen zora başvurur. Prometheus'u yakalatıp, yüksek bir tepede büyük bir kayaya zincirletir. Kartallarına emir vererek, her gün ciğerinden bir parça koparttırır. Prometheus'un yüreğindeki güzellikten ve iyilikten dolayı, ciğerleri her gün kendini yeniler. Bu işkence de fayda etmemiştir... Bilinir ki, insanlık başkaldırma cesareti gösterince Tanrıların ve yönetiilerin egemenlikleri sona ermiştir. İşte bu cesaretin öncüsüdür Prometheus... Öncüleri zincire vurmak, kurda kuşa yem etmek fayda etmemiştir.
Başlık: Zincire Vurulmuş Prometheus
Gönderen: Wolfeye - 25 Ocak 2012, 15:13:07
Zincire Vurulmuş Prometheus
Aiskhylos

Zeus kral olup tanrıların tahtına oturduğunda sağlam bir düzen kurmak için dünya egemenliğini kardeşleri ve çocukları arasında paylaşmaya girişir. Burada karşısına dikilen tek engel Prometheus'tur. Başlangıçtan beri insanlardan yana olan Prometheus tanrıların egemenliğine karşı çıkar. Zeus'u aldatarak, ateşi çalıp insanlara götürür, verir.

Prometheus, tanrılara karşı gelmenin cezasını zincire vurularak çekmektedir. Mıhlanmış olduğu kayadan bize seslenip, eylemini, eyleminin uyandırdığı tepkileri eleştirip değerlendirmektedir...

Görüldüğü gibi, Zincire Vurulmuş Prometheus, XXI. yüzyılın insanlık ülküsünü dile getiren bir yapıttır. Bu tragedyada kaba kuvvetle özgür düşüncenin çatışması ele alınır, aklın ve özgür düşüncenin gelecekteki zaferi müjdelenir.