Sanat Tarihi Forum

Mitoloji & Efsaneler & Söylenceler => Kafkas mitolojisi => Konuyu başlatan: grikurt - 20 Şubat 2011, 01:50:08

Başlık: Argonotlar, Argonauts
Gönderen: grikurt - 20 Şubat 2011, 01:50:08
(http://1.bp.blogspot.com/_OFeWE073BJY/TIB6UZRJKCI/AAAAAAAAKZw/BU3SsiKxqOA/s320/medeia.bmp)

Gürcü kızı Medea Argonatların önderi İason’ a aşık olur. Adı hızlı anlamına gelen Argo gemisi Karadeniz' in Kolkhis ülkesinde Altın Postu aramaya giden kahramanlar için yapılmış elli beş kürekli bir gemiymiş. Onu yapan ustanın adı da Argos imiş. 

Sefere katılanlar Troya efsanesi kahramanlarından önceki kuşaktan kişilerdir. Mythos yazarlarının bunlar üstüne verdikleri listeler birbirini tutmaz, ama genellikle en ünlü kahramanlar şunlardır: İason, gemi ustası Argos, dümenci Tiphys, ozan Orpheus, Idmon, Amphiaraos ve Mopsos adlı biliciler, Boreas' ın oğulları Kalais'le Zetes, Kastor' la Polydeukes, Peleus' la Telamon, Meleagros, Herakles ve daha başkaları.

Altın Post, bir zamanlar Athamas' ın çocukları Phriksos' la Helle' yi sırtına alıp Yunanistan' dan Karadeniz' deki Kolkhis ülkesine kaçıran kanatlı koçun pöstekisidir. Kız kardeşi Helle Boğazları  (http://sanattarihi.net/forum/index.php?topic=2178.new#new)geçerken denize düştükten sonra, Phriksos tek başına Kolkhis' e varır ve kendisini iyi karşılayan Aietes (http://sanattarihi.net/forum/index.php?topic=2052.0)' e Zeus' a kurban ettiği koçun altından olan postunu verir. Aietes de bu eşsiz postu tanrı Ares' e adanmış bir korulukta saklar.

(http://3.bp.blogspot.com/_OFeWE073BJY/TIB6RN2s1LI/AAAAAAAAKZo/6_qLwTdahIY/s320/JASON08-Argo.jpg)

Argonaut'lar Altın Post' u geri istemek için kral Aietes' in karşısına çıktıklarında, kralın kızı Medeia İason' u görür ve büyük bir aşkla ona tutulur. Güçlü bir büyücü olan Medeia bundan böyle Argonaut' ların ve İason' un bütün işlerini eline alır ve dilediğince yönetir. Kral Aietes görünüşte Altın Post' u vermeye razıdır, ama bir ejderi öldürmesini, ateş püsküren, tunç ayaklı iki boğayı boyunduruğa koşup öldürülen ejderin dişlerini ekmesini şart koşar.

İason ister istemez bu koşullara evet der. Medeia araya girer, İason' a kendisini eş olarak almaya söz verirse yardım edeceğini bildirir. Sonra da yiğide büyülü bir merhem hazırlar. Bedene sürüldü mü bu merhem deriyi silah geçmez hale sokar, bir gün boyunca ne yaralanır, ne de ölür. Ejderhanın dişlerini toprağa ektikten sonra silahlı adamlar biteceğini, aralarına bir taş atarsa, bunların kavgaya tutuşup birbirlerini öldüreceklerini de söyler.

Medeia' nın dediği gibi olur, İason boğaları boyunduruk altına sokmayı ejderin dişlerini tarlaya ekip üstünde fışkıran silahlı adamları birbirlerine Öldürtmeyi başırır. Ne var ki Aietes gene de Altın Post' u vermeye razı olmaz. Argo gemisini yakmaya ve Argonaut' ları öldürmeye kalkar, ama Medeia daha hızlı davranmış, İason' la el ele vererek Altın Post' u bekleyen ejderi uyutmuş ve koçun pöstekisini alıp Argo gemisine kaçırmışlardır. Ertesi sabah Argo gemisi şafak sökmeden yola çıkar.

Medeia babasının kendilerine yetişememesi için korkunç bir çareye başvurmuştu. Yanına aldığı küçük kardeşi Apsyrtos' u kesip doğradı ve parçalarını yol boyunca serperek uzaklaştılar, arkalarından gelen Aietes' le adamları Apsyrtos' un parçalarını toplamakla vakit kaybettiler, bu yüzden Argonaut' lara yetişemediler.
Başlık: Ynt: Altın postu aramaya çıkan Argo gemisinin kaptanı
Gönderen: grikurt - 20 Şubat 2011, 16:05:21
* Argonaut'lar postu neden geri almak istemektedirler, post daha önce kime aitti  ?
Başlık: Ynt: Altın postu aramaya çıkan Argo gemisinin kaptanı
Gönderen: grikurt - 20 Şubat 2011, 22:06:05
Ekibin rotasını görmek için tıklayın... (http://www.sigmabooks.gr/maps_en_enArgoEur.html)

(http://www.sigmabooks.gr/images/mapEurope_Argonauts_s.jpg) (http://www.sigmabooks.gr/maps_en_enArgoEur.html)
Başlık: Herakles'in yarım kalan Argonaut Seferi:
Gönderen: Wolfeye - 28 Ocak 2012, 12:05:38
Poseidon'un oğlu ve İolkos kralı Pelias oğlu İason'u geri dönemeyeceği bir göreve Altın postlu koçun postunu getirmeye göndermişti. İason bu zor işin üstesinden gelebilmek için Phiriksos'un oğlu Argos'tan yardım istedi. Phiriksos vaktiyle bu postun üzerinde uçarak Orkhomenos'tan ayrılarak doğuya uçmuşlar yolda kızkardeşi Helle Marmara denizi üzerindeyken boğaza düşüp boğulmuştu (Hellespontos Helle Denizi bugünkü Marmara Denizi). Argos İason'a yardım için Athena'ya danıştı ve onun verdiği direktiflere uygun bir gemi yaptı. Gemi Tesalya'nın bir limanı olan Pagasai'de inşa edildi. Kereste Pelion dağından geldi. Ayrıca Dodona bölgesinin kutsal meşe ağacından kesilen pruva özeldi. Athena pruvayı kendisi yonttu ve ona konuşma özelliği verdi. Böylece pruva kehanette bulunabiliyordu. Gemiye Argo ismi koyuldu. İason seferi için etrafa haberciler göndermişti. Sefere katılıp türlü macera yaşamak isteyen kendine güvenen yiğitler içerinden İason istediklerini kendisi seçti. Apollon'a kurban kesilerek yola çıkılmak istendi ama pruvası konuşma yeteneğine sahip olan Argo Herakles iri olduğundan onu taşımak istemedi. Athena bu işi kolayca çözümledi. Seferin geleceğine dair kahin İdmon'a danışıldı. Herkesin sağ salim döneceğini bir tek kendisinin seferde öleceğini bildirdi! Herakles Altın Post'un bulunduğu Kolkhis'e varmadan çok önce Mysia kıyısında (Mudanya limanı civarı) Argonaut'ların seferinden ayrılmak zorunda kaldı. Herakles'in yanında çok sevdiği Hylas isminde bir genç çocuk vardı. Herakles onu tatlı su bulmaya göndermişti. Çocuk gelmeyince kendisi onu aramaya çıkmıştı. Tatlı suyu bulan Hylas su doldururken bir su perisi onu görüp beğenmiş sonra da kaçırmıştı. Herakles Hylas'ı aramak için çok zaman ayırınca Argonaut'lar onu beklemekten sıkıldılar ve yollarına onsuz devam etmeye karar verdiler.
Başlık: Argonotların Girit seferi ve Talos'la karşılaşmaları
Gönderen: Wolfeye - 20 Ağustos 2013, 07:59:02
İason ve Argonotlar Altın Postu ele geçirmiş, kendi topraklarına dönerken yolda Girit’e yaklaştılar ve Talosla karşılaştılar. Dev yaratık, Argo adlı gemilerini uçurumlardan söktüğü kayaları fırlatarak körfezde tut­tu. İason’a eşlik eden cadı Medea, büyülerini kullana­rak onları Talos’un saldırılarından kurtardı. Kayıtlara göre Talos’un boynundan topuklarına kadar uzanan in­ce bir deriyle kaplı, tunç bir çiviyle tutturulmuş kırmı­zı bir damarı vardı. Bu çivi, metalden yapılmış kollarını hareket ettirmesini sağlayan ilahi irinde (tanrıların kanı olarak bilinen yağlı madde) gizliydi. Bu, vücudundaki tek savunmasız noktaydı.

Argonautica’da Medea, dev Talos’u düşmanca bir bakışla büyüsünün etkisine alır ve şarkılar ve dualarla Keres’i (ölüm ruhları) çağırır. Bu inleyen ruhları püskürtmek için kaya fırlatma­ya çalışırken yanlışlıkla ayak bileğini, tam da savun­masız damarını gizleyen noktasından sivri bir kayanın ucuna sürter. Büyük bir gürültüyle yere düşer ve ilahi irin erimiş kurşun gibi fışkırır. Hikayenin başka bir uyarlamasında, Medea tunç adama büyü yapar ve onu, adada durmasına izin verirse onu ölümsüz yapacak giz­li bir iksiri ona vereceğine inandırır. Talos kabul edip iksiri içer ve anında uykuya dalar. Medea yanına gider ve ayak bileğinden savunmasız damarını gizleyen tıka­cı çekerek onu öldürür.

Bazıları da Argonotlardan Poeas’ın (Truva Savaşı’nda yer alan Philoctetes’in babası) devin damarını okla vurarak deldiğine inanırlar. Bu tahmine göre Talos’un ölümünden sonra Argo güvenli bir şekilde Girit’e demirlemiştir. Girit’in Phaistos şehrinde, üzerinde Talos’un resmi olan, tarihleri MÖ 3. ve 4. yüzyıllar arasın­da değişen madeni paralar bulundu. MS 5. yüzyılın son­larından kalma, kırmızı figür tekniğiyle yapılmış kraterdeki (vazo) resimde Dioskoroi (kahraman-tanrılar Castor ve Polydeukes) ölmek üzere olan Talos’u yakala­maktadır. Aynı esnada, doğulu kıyafetler içindeki Me­dea, elinde işlemeli bir çuvalla (bu çuvalda büyük olası­lıkla büyülü iksirleri ve ilaçları vardı) Argo’nun önünde duruyordu.

(https://fbcdn-sphotos-e-a.akamaihd.net/hphotos-ak-ash3/1175384_620433614655497_792091000_n.jpg)