Sanat Tarihi Forum

Diğer sanat dalları => Sinema & Tiyatro => Türk sineması => Konuyu başlatan: Wolfeye - 10 Mart 2012, 15:22:36

Başlık: Nijat Özön kitapları
Gönderen: Wolfeye - 10 Mart 2012, 15:22:36
Sinema, Televizyon, Video, Bilgisayarlı Sinema Sözlüğü
Sinema, Televizyon, Video, Bilgisayarlı Sinema Sözlüğü
Nijat Özön

Bu sözlüğün 1963 ve 1981 yıllarında Türk Dil Kurumu tarafından yapılan baskılarında ana amaç, çoğu yabancı kökenli sinema ve televizyon terimine Türkçe karşılık bulmaktı. Bu işlevini başarıyla yerine getiren kitap, yeni baskısında çok daha kapsamlı bir amaç güdüyor: Günümüzün gelişen teknolojisinde sinema ve televizyonla etkileşimde bulunan bütün dallardan alınan terimlere de Türkçe karşılık bulunması ve asıl önemlisi de 5000’den fazla maddenin ansiklopedik açıklamalarının verilmesi. Aynı zamanda sözlüğe, her terimin eskiden kullanılan hali ve İngilizce, Fransızca, Almanca, İtalyanca karşılığı eklenmiştir. Türkçeye yaptığı katkılarla tanınan Nijat Özön’ün yoğun çalışmalarının ürünü olan bu sözlük, temel bir başvuru kaynağıdır.


Türk Sineması Tarihi (1896- 1960)
Nijat Özön

Nijat Özön Türk Sineması Tarihi (1896-1960) kitabıyla, 27 Mayıs’a kadar olan tarihi, bir devrim niteliğinde yeniden yazmıştır. Alanında bir ilktir; Türk sinemasının ilk yazılı tarihidir. Daha da önemlisi sosyolojik olarak tarihi dönemlere ayıran, önemli filmleri inceleyen, olguları derinligine araştıran, kendisinden önceki bütün literatürü incelemesiyle büyük başarı elde etmiştir. Hem sinema yazarları nezdinde hem de sektörde çalışan eğitimli bütün yönetmenler üzerinde çok etkili olmuştur. Bir yandan bilimselliği, öte yandan toplumsal/kültürel özellikleriyle başlangıcından 1960’a kadar tarihin temel kitabı haline gelmiştir.

Eğer Türk Sineması Tarihi’ni okursanız, bu kitabın bir yandan Osmanlıdan başlayarak Cumhuriyetin tarihini anlattığını, bu tarihlere karşılık gelen sinema tarihini paralel bir biçimde incelediğini göreceksiniz. Aynı zamanda Türkiye’nin geçmişten getirdiği geleneksel sanatların nasıl bir değişim süzgecinden geçerek tekrar tekrar sinemamızda yeniden nasıl ortaya çıktıklarını da görürsünüz. Halen Türk Sineması Tarihi konuyla ilgilenen herkes için, aradan geçen 50 yıla rağmen klasik ve vazgeçilmez bir eser olmaya devam etmektedir. Kitabın diline gelince, Özön’ün dilinin o zamanki yeniliğine karşın, günümüzde nasıl yerleşmiş olduğunu da farkedeceksiniz.

artık klasikleşmiş bir Teori Tarihi denemesidir.


Türk Sineması Kronolojisi
Nijat Özön

Bu kitapta 1895'ten 1966 sonuna kadar sinemanın yurdumuzdaki serüveni anlatılmaktadır. Okuyucu her yıl hangi oyuncuların ön sıraya geçtiğini, hangi sinema olaylarının meydana geldiğini ve sinema yayınlarını en kestirme yoldan izleyebilecektir. Ayrıca her yılın yabancı sinemaları, iç ve dış olaylar üzerindeki bilgiler okuyucuya bir karşılaştırma olanağı da sağlayacaktır.


Sinema Sanatına Giriş
Nijat Özön

Sinema tarihçisi Nijat Özön, sinema sanatının dinamiklerini bir araya getiren temel bir kitap hazırladı. Sinema meraklıları ve öğrencileri için yararlı ve kullanışlı olmasına özen gösterilen Sinema Sanatına Giriş, yüzyıllık tarihi boyunca sinemasal deneyimleri kategorize ediyor ve bir sanat olarak temel öğelerine ayrıştırıyor. Sinemanın tarihi, dili, gereçleri, teknik olanakları, görüntü ve öğeleri, yönetmen, oyuncu, sinema türleri, film okuma üzerine en rafine bilgileri yazan Özön, kitabın sonunda verdiği sinema sözlüğü ve tüm sinema kitapları kaynakçası ile de sinemasal yolculuğun önemli bir halkasını oluşturuyor.

Kitap, bilinçli bir sinema izleyicisi yaratmanın yanı sıra yönetmen adaylarına diğer sanatlarla sık sıkıya bağlı bir mecraya hazırlıyor.
Başlık: Ynt: Nijat Özön kitapları
Gönderen: Wolfeye - 10 Mart 2012, 15:51:08
İki ciltlik "Karagöz'den Sinemaya", sinema yazarı ve tarihçisi Nijat Özön'ün kırk yıllık bir süre içinde çeşitli dergi ve gazetelerde Türk sineması konusunda yazdıklarının bir bölümünü bir araya getiriyor. Türk sinemasının özel koşullarından dolayı güncelliğinden hiçbir şey yitirmeyen bu yazılarda sinemamızın tüm sorunları ele alınıp irdelenmektedir.

Bu birinci ciltte ayrıca Türk sinemasının başlangıcından günümüze dek gelişmesini geniş biçimde ele alan "Türk Sineması: Toplu Bakış" ile "ulusal sinema kuramı" adı altında öne sürülen görüşlerle birlikte sinemamızın çeşitli sorunlarını aydınlatan "Ulusal Sinema Üzerine Söyleşi" adlı, daha önce hiç yayımlanmamış iki yazı da yer almaktadır.