Sanat Tarihi Forum

Diğer sanat dalları => Türk el sanatları => Konuyu başlatan: Wolfeye - 31 Aralık 2008, 20:38:13

Başlık: pazırık halısı
Gönderen: Wolfeye - 31 Aralık 2008, 20:38:13
 
1949 yılı yazında Sergei I. Rudenko'nun başını çektiği bir grup Rus arkeolojist Siberya'da Altay dağları tepelerinde bir buz mezar açtılar. Bu mezarda daha sonra dünyanın en ünlü dokuma halısı ünvanını alacak olan bu halıyı buldular.

Pazırık (Pazyryk) - Yerel Telengit dilinde ölüler vadisi anlamına gelir ve denizden 1,600 metre yükseklikteki Avrasya kıtasının Altay bölgesindedir. Bu vadiden kurgan adı verilen 14 mezar çıkarılmıştır. İlki 1929 yılında çıkarılan bu mezarlardan yedisi 1940 yılında açılmıştır. Bu açılan kurganların 5 tanesi büyük ve özel bir yapıdadır. Bu kurganların M.Ö. 5. ve 4. yüzyıllarda yapıldığı sanılmaktadır. Bu kurganları yapan kültürlere de yerli Sibiryalılar Pazırık adını vermişlerdir.

Günümüzde Rusya'da St. Petersburg Arkeoloji ve Hermitage müzesinde saklanan Pazırık Halısından alınan materyaller Rus ve İsviçre'deki bilim adamları tarafından karbon testine tabi tutulmuş ve çıkan sonuçlar halının M.Ö. 383-200 yılları arasına ait olduğu saptanmıştır.

Pazırık halısının günümüze böyle bozulmadan gelmesi içinde bulunduğu mezardaki suyun donmuş olması ve böylece bozulmadan korunmasındandır. Halı bir buz topu olarak bulunmuş ve çözüldüğünde birkaç yırtık ve kayıp bir köşesi dışında çok iyi durumda dokunmuş simetrik bir el halısı olduğu gözlenmiştir. Halının yün lifleri çok iyi durumda ve halen elastikiyetini korumaktaymış. Halı özel yöntemlerle yıkanmış, kurutulmuş ve üzerine alkol, jelatin ve gliserin içeren özel bir karışım sıkılmıştır. Pazırık halısı bu haliyle başka bir bakım görmeden 1950'den beri St. Petersburg Hermitage müzesinde sergilenmektedir. Pazırık halısı nerdeyse kare boyutlarındadır. (1.83 x 2.00 m.)
 
(http://www.klasikhali.com/products/pazyryk/klasikpazirik.jpg)
(http://www.klasikhali.com/products/pazyryk/oldrugpic.jpg)
(http://www.klasikhali.com/products/pazyryk/desen1.jpg)
Başlık: Halı
Gönderen: Wolfeye - 21 Ocak 2012, 13:33:49
Halı
Hülya Ergün

Sancılı bir coğrafyada yaşayan acılı bir kadını, adlarını daha önce hiç duymadığı ve bin yıl bile yaşasa asla duymayacağı Wirgina Woolf, Stefan Zweig, Eva Braun, Dalida... ile buluşturan neydi?

Suskun bir sabırla dokunan halı, renk ve motiflerin göz alıc bir toplamı mıydı sadece? Yoksa kendini ifade etmek için dünyasını dokuduklarına aktarmadan öte elinde başka araç bulunmayan ümmi bir kadının "veda mektubu" muydu?

Renkler ve motifler bir halı ustanının hünerini mi yansıtıyordu sadece? Yoksa sancılı bir coğrafyada yaşayan acılı bir kadının yazgısını mı?

Kuşlar'dan, üzüm'den, akrep'ten, kartal'dan, iki eli belinde arası bir koç boynuzu'ndan kalkılarak bu yazgının gizemi keşfedilebilir miydi?

Mektubu dönüştürülen bir halının motiflerinin labirentinde yapılan; ilmek ilmek dokunanı lif lif ayrıştırarak sürdürülen; çözdüm derken daha da dolaşan, tam açılmaz derken yeni uç veren bir yumağın çevresinde dönenen; acılı bir kadının yazgısından sancılı bir coğrafyaya uzanan soluk soluğa bir iç yolculuk.
Başlık: Türk Dünyasında Halı ve Düz Dokuma Yaygıları
Gönderen: Wolfeye - 21 Ocak 2012, 13:35:05
Türk Dünyasında Halı ve Düz Dokuma Yaygıları
Bekir Deniz
Başlık: Ynt: pazırık halısı
Gönderen: Wolfeye - 21 Ocak 2012, 13:36:17
Türk Halı Sanatı'nın Bin Yılı
Prof. Dr. Oktay Aslanapa

Pazırık halısı ile başlayan 'Halı Sanatı' araştırmaları, tarih boyunca Türkler'e bağlı olarak gelişmiştir. Bu eserde Fustat'ta 9.yüzyılda bulunan Türk Halıları ile 19.yüzyıl arasındaki geçen zaman zarfında, takriben 1000 senelik bir zaman dilimini kapsayan dönemde Türk Halıları'nı detayları ile ortaya koymaktadır.(161 renkli resim)
Başlık: Türk Soylu Halkların Halı Kilim Cicim ve Keçe Sanatı Uluslararası Bilgi Şöleni
Gönderen: Wolfeye - 21 Ocak 2012, 13:37:22
Türk Soylu Halkların Halı Kilim Cicim ve Keçe Sanatı Uluslararası Bilgi Şöleni Bildirileri
ATATÜRK KÜLTÜR MERKEZİ YAYINLARI

Başlık: Ynt: pazırık halısı
Gönderen: Wolfeye - 21 Ocak 2012, 13:38:10
Türk Halı Sanatının Bin Yılı
Prof. Dr. Oktay Aslanapa