Gönderen Konu: KÖYLÜ SANATI  (Okunma sayısı 1683 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Wolfeye

 • Yönetici
 • *
 • İleti: 4719
 • Teşekkür: 55
 • Cinsiyet: Bay
  • Sanat tarihi
KÖYLÜ SANATI
« : 23 Ocak 2009, 23:50:29 »
KÖYLÜ SANATI. Çin devriminden sonra gelişen ve toplumun her kesiminin tüketici ve üretici olarak sanata katılabileceğini savunan bir etkinliktir. Çin sanayileşmemiş ve daha çok köylü yığınlarından oluştuğundan, toplumun tüm kesimlerine devrimi ve devrim anlayışını yaygınlaştırmak amacı ile kültür  devrimleri uygulanmıştır. Bu kültür hareketleri 1950’li yıllardan başlayarak, 1960’lı yıllarda da kampanyalar halinde yapılmıştır. Kültür devrimleri etkinliği boyunca işçiler ve köylüler resim yapmaya ve bu tür etkinliklerde bulunmaya teşvik edilmiştir. Bu çalışmalarda  sosyal, ekonomik, politik ve teknolojik gelişimler işlenmiş ve tüm toplum katmanlarına yayılması amaçlanmıştır. Sanatın devrimin hizmetinde olması savunulmuştur. Bu resimlerde konturlardan oluşmuş ve içleri parlak renkler ile doldurulmuş, dekoratif özellikler görülür. 1970 yıllarından sonra batılı izleyiciler bu resimleri ilginç bulmuşlar ve ilgi göstermişlerdir.

Ahmet Şişman- sanat terimleri sözlüğü

İlginizi çekebilir:
Çin sanatı
midena pro tou telous makarize

Çevrimdışı Wolfeye

 • Yönetici
 • *
 • İleti: 4719
 • Teşekkür: 55
 • Cinsiyet: Bay
  • Sanat tarihi
Ynt: KÖYLÜ SANATI
« Yanıtla #1 : 25 Mart 2012, 11:47:25 »
Sanata ve Sanat Kavramlarına Giriş (2011)
Ahmet Şişman


Sanata ve Sanat Kavramlarına Giriş (2006)
Ahmet Şişman

Sanat eserleri, insanlar için, insanlar tarafından yaratılmaktadır. İnsanın bir üretimidir ve insanlar için oluşturulmaktadır. Sanatın oluşturulması ise, esas olarak sanatçının, kendisini ifade etme ihtiyacından kaynaklanır. İzleyiciler de, eserde bulunan büyünün, ondaki ölümsüzlüğün, güzelliğin etkisi ile ona yaklaşmaktadırlar. Bu büyü bilinen değil duyulan ve hissedilendir. Sanatçılar içinde yaşadıkları toplumun ve yaşadıkları çağın akımlarına, durumlarına yeni soluklar getirme amacı ile eserlerini oluşturmuşlar ve oluşturmaya da devam etmektedirler. Onların yaşam ve güzellik anlayışlarının biçimlendiği eserler, izleyicilerin de dünyalarında uçuşan yıldızlar olacaktır. Bu yıldızların ışıltıları birbirlerinden doğal olarak farklı olacaktır. Ancak her birinin saçtığı ışık, insan tarafından oluşturulmuştur, insan için vardır ve insanlık için gereklidir. Bu çaba sürmelidir ve sürecektir.

Mağara döneminde yaşayan insanların içlerinde hissettikleri dürtü ile duvarlara çizdikleri ilk çizgiler sanat eseri sayılmasalar bile çok anlamlı yaratımlardır. Bu ilk çizimler üzerine eklenenler ile hiç kuşkusuz modern yaşamın birçok yaratısına kavuşulduğu düşünülebilir. Yaratımın bir anlamda ilk noktasıdır bu tür çabalar.

Duyarlı ilk insanın çabası ile başlayarak gelişen çalışmalardan kök alan ve insanlıkla sürecek olan sanat çalışmalarını anlamak için, hangi düşüncelerden kaynaklanarak geliştiğini bilinmesi yararlıdır.
midena pro tou telous makarize