Gönderen Konu: Vorticism - Vortisizm  (Okunma sayısı 6184 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı grikurt

 • Genel Moderatör
 • *
 • İleti: 751
 • Teşekkür: 21
 • Cinsiyet: Bay
Vorticism - Vortisizm
« : 24 Ocak 2009, 13:44:41 »
VORTİCİSM-VORTİSİZM.(İng. Vorticism). 1. Dünya savaşı öncesinde, 1914 yılında, Londra’da Wyndham Lewis öncülüğünde gelişen öncü sanat hareketidir. Kübizm, Fütürizm gibi akımlardan etkilenmiş, temel geometrik biçimleri yaratmayı amaçlamıştır. Sert köşeli ve çapraz çizgilerin egemen olduğu kompozisyonlar vortisizmin karakteristik özelliğidir. İngiltere’deki ilk soyut sanat hareketidir. 3 yıl kadar etkili olup daha sonra dağılmıştır. Grup ismi Ezra Pound tarafından verilmiştir.  Wyndham Lewis ile birlikte, Cuthbert Hamilton, William Roberts, Edward Wadsworth, David Bomberg, Frederick Etchells, Lawrence Atkinson, CRW Nevinson, Jacob Epstein, Henri Gaudier-Brzeska, Jessica Dismorr ve Helen Saunders bu anlayışta çalışmalar yapan sanatçılardandır.

Ahmet Şişman-sanat terimleri sözlüğü

Çevrimdışı Wolfeye

 • Yönetici
 • *
 • İleti: 4719
 • Teşekkür: 55
 • Cinsiyet: Bay
  • Sanat tarihi
Ynt: Vorticism - Vortisizm
« Yanıtla #1 : 25 Mart 2012, 11:46:32 »
Sanata ve Sanat Kavramlarına Giriş (2011)
Ahmet Şişman


Sanata ve Sanat Kavramlarına Giriş (2006)
Ahmet Şişman

Sanat eserleri, insanlar için, insanlar tarafından yaratılmaktadır. İnsanın bir üretimidir ve insanlar için oluşturulmaktadır. Sanatın oluşturulması ise, esas olarak sanatçının, kendisini ifade etme ihtiyacından kaynaklanır. İzleyiciler de, eserde bulunan büyünün, ondaki ölümsüzlüğün, güzelliğin etkisi ile ona yaklaşmaktadırlar. Bu büyü bilinen değil duyulan ve hissedilendir. Sanatçılar içinde yaşadıkları toplumun ve yaşadıkları çağın akımlarına, durumlarına yeni soluklar getirme amacı ile eserlerini oluşturmuşlar ve oluşturmaya da devam etmektedirler. Onların yaşam ve güzellik anlayışlarının biçimlendiği eserler, izleyicilerin de dünyalarında uçuşan yıldızlar olacaktır. Bu yıldızların ışıltıları birbirlerinden doğal olarak farklı olacaktır. Ancak her birinin saçtığı ışık, insan tarafından oluşturulmuştur, insan için vardır ve insanlık için gereklidir. Bu çaba sürmelidir ve sürecektir.

Mağara döneminde yaşayan insanların içlerinde hissettikleri dürtü ile duvarlara çizdikleri ilk çizgiler sanat eseri sayılmasalar bile çok anlamlı yaratımlardır. Bu ilk çizimler üzerine eklenenler ile hiç kuşkusuz modern yaşamın birçok yaratısına kavuşulduğu düşünülebilir. Yaratımın bir anlamda ilk noktasıdır bu tür çabalar.

Duyarlı ilk insanın çabası ile başlayarak gelişen çalışmalardan kök alan ve insanlıkla sürecek olan sanat çalışmalarını anlamak için, hangi düşüncelerden kaynaklanarak geliştiğini bilinmesi yararlıdır.
midena pro tou telous makarize