Gönderen Konu: Sokak sanatı  (Okunma sayısı 2154 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı grikurt

 • Genel Moderatör
 • *
 • İleti: 751
 • Teşekkür: 21
 • Cinsiyet: Bay
Sokak sanatı
« : 24 Ocak 2009, 13:47:40 »
SOKAK SANATI. Sokak sanatı 1980’li ve 1990’lı yıllarda çok etkin olan grafitinin yeni bir biçimidir. Hükümete veya resmi sanata karşı olanların kendilerince protestolarını oluşturmak için, kamu alanında -yani sokaklarda- uyguladıkları her çeşit sanatı içermektedir. Geleneksel duvar yazısı sanatçıları, çalışmalarında püskürtme boyaları kullanırken sokak sanatçıları, etiketler, stensil (şablon), grafiti, mozaik çini gibi farklı araç ve teknikleri uygulamaktadır. Sanatlarını yaymak için yasa dışı olarak sokaklarda kaçak olarak çalışan bu kişiler, yakalanmamak için stensil ve grafitileri çok hızlı olarak çalışmaktadırlar. Tehlikeli yerlere yapılan boyamalar eylemin değerini çoğaltırken, eylemi yapanın bilinmemesi onu gizemli hale getiriyor. Yazıcılar, seçtikleri isim ve motiflerle kendilerini ifade etmektedirler.

Ahmet Şişman- sanat terimleri sözlüğü

Çevrimdışı Wolfeye

 • Yönetici
 • *
 • İleti: 4719
 • Teşekkür: 55
 • Cinsiyet: Bay
  • Sanat tarihi
Ynt: Sokak sanatı
« Yanıtla #1 : 25 Mart 2012, 11:46:39 »
Sanata ve Sanat Kavramlarına Giriş (2011)
Ahmet Şişman


Sanata ve Sanat Kavramlarına Giriş (2006)
Ahmet Şişman

Sanat eserleri, insanlar için, insanlar tarafından yaratılmaktadır. İnsanın bir üretimidir ve insanlar için oluşturulmaktadır. Sanatın oluşturulması ise, esas olarak sanatçının, kendisini ifade etme ihtiyacından kaynaklanır. İzleyiciler de, eserde bulunan büyünün, ondaki ölümsüzlüğün, güzelliğin etkisi ile ona yaklaşmaktadırlar. Bu büyü bilinen değil duyulan ve hissedilendir. Sanatçılar içinde yaşadıkları toplumun ve yaşadıkları çağın akımlarına, durumlarına yeni soluklar getirme amacı ile eserlerini oluşturmuşlar ve oluşturmaya da devam etmektedirler. Onların yaşam ve güzellik anlayışlarının biçimlendiği eserler, izleyicilerin de dünyalarında uçuşan yıldızlar olacaktır. Bu yıldızların ışıltıları birbirlerinden doğal olarak farklı olacaktır. Ancak her birinin saçtığı ışık, insan tarafından oluşturulmuştur, insan için vardır ve insanlık için gereklidir. Bu çaba sürmelidir ve sürecektir.

Mağara döneminde yaşayan insanların içlerinde hissettikleri dürtü ile duvarlara çizdikleri ilk çizgiler sanat eseri sayılmasalar bile çok anlamlı yaratımlardır. Bu ilk çizimler üzerine eklenenler ile hiç kuşkusuz modern yaşamın birçok yaratısına kavuşulduğu düşünülebilir. Yaratımın bir anlamda ilk noktasıdır bu tür çabalar.

Duyarlı ilk insanın çabası ile başlayarak gelişen çalışmalardan kök alan ve insanlıkla sürecek olan sanat çalışmalarını anlamak için, hangi düşüncelerden kaynaklanarak geliştiğini bilinmesi yararlıdır.
midena pro tou telous makarize