Gönderen Konu: Trakia - Trakya Hakkında  (Okunma sayısı 1482 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı sserayy

  • Kıdemli Üye
  • *
  • İleti: 146
  • Teşekkür: 5
Trakia - Trakya Hakkında
« : 16 Kasım 2008, 02:40:22 »


Günümüzde, ülkemizde kalan bölümü; Edirne, Tekirdağ, Kırklareli illerinin tümünü, İstanbul'un Avrupa yakasını ve Gelibolu yarımadasını kapsamaktadır.

Antik Çağda sınırları kuzeyde ve batıda, Tuna (Istros) ve Vardar (Aksios) nehirlerine kadar uzanıyordu.

Bölge adını THRAKLAR'dan almıştır.

VII.yy. dan itibaren göç etmeye başlayan Ion, Aiol, Megaralı'lar koloniler kurdular. ( Byzantion, Maroneia, Abdera, Ainos, Sestos, vs.)

 Hendek ve çitlerle çevrili köylerde veya göllerde kazıklar üzerine inşa ettikleri evlerde otururlardı.

Kentleşme, Makedonya kralı II. Philippos ile başlamış, Roma Dönemine değin devam etmiştir. Yinede kıyı kesimleri hariç iç kesimlerde başarılı olamamışlardır. İç kesimlered kent denebilecek yerleri hemen hemen yoktur.

Thraklar, çocuklarını köle olarak yabancılara satar, yabancı ordularda paralı asker olarak çalışır, vücutlarına dövme yaptırmaktan hoşlanırlardı. Savaş ve soygunculuktan başka işi aşağılıyıcı bulurlardı.

lebros (Meriç) Nehrinin alüvyonlarından altın elde ediyorlardı. Thrakia'nın şarabı çok ünlüydü. Homeros Thrakialılar'ı  "at yetiştiriciler" sıfatıyla tanımlar. Balıkçılık geçim kaynakları arasındaydı. Roma Çağı sikkelerinde palamut ve ton balıkları resmedilmiştir. Zengin orman örtüsünün kerestelerini Yunanlılar gemi yapımında kullanmışlardır....

Alıntı: avgg.sitemynet.com