Gönderen Konu: Kültepe (Kayseri)  (Okunma sayısı 1379 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Alper Demircan

  • facebook.com/alperdemircan
  • Yönetici
  • *
  • İleti: 210
  • Teşekkür: 5
  • Cinsiyet: Bay
    • alper demircan
Kültepe (Kayseri)
« : 16 Kasım 2008, 05:25:19 »
Kültepe, Kayseri'de bulunan ve Kaniş harabelerinin bulunduğu ören yeridir.

M.Ö. 2000 yılında Anadolu'ya gelen Hitit'lerin kurduğu ilk şehirdir. Kültepe şu anki sınırlar çerçevesinde Kayseri il sınırına dahildir. Kültepe, Kayseri il merkezine 22 km uzaklıktadır. Kültepe Anadolunun en büyük höyüklerinden biridir. Kültepe’nin hemen yanında yer alan Karum’da (Pazarşehir) yapılan kazılarda bu döneme ait çivi yazısı ile çeşitli yazılı tabletler bulunmuş ve bu tabletlerden Asurlu tüccarlarla Hititli yerliler arasındaki ticari ilişkilere ait bilgiler elde edilmiştir. Kültepe, MÖ.4000 yılından Roma Devri sonuna kadar devamlı olarak yerleşme görmüştür.

Kaniş Krallığı’nın merkezi ve Anadolu’daki Assur Ticaret Kolonileri sisteminin baş şehri olan Kültepe, Kayseri’nin hemen 5 km kuzeydoğusunda yer alır.Doğanın sağladığı bu avantaj, özellikle günümüzden 4 bin yıl önce onun eski dünya ticaretinde ve siyasetindeki önemini arttırmıştır. Eski adı, çivi yazılı belgelere göre Kaniş veya Neşa’dır. Kaniş, MÖ 3. Binyılın son çeyreğinde bile, Mezopotamya yazılı belgelerinde adı geçen Anadolu’nun en eski beyliğidir.
           
Kültepe adı, dünya müzelerine ve eski eser pazarlarına dağılan ve “Kapadokya tabletleri” olarak tanımlanan çivi yazılı belgelerin ilk ortaya çıktığı 1871 yılından beri bilinmektedir.

Kültepe Kazıları Tarihçesi
Kültepe’deki ilk sistemli kazılar, 1948 yılında, Türk Tarih Kurumu adına Prof.Dr. Tahsin Özgüç başkanlığında başlatılmıştır.
 Kazılarda  keşfedilmiş Kültepe tabletleri Anadolu tarihini başlatmıştır. Prof. Dr. Tahsin Özgüç başkanlığında yürütülen Kültepe kazıları, O’nun 2005 yılındaki vefatına kadar devam etmiştir.
Prof. Dr. Tahsin Özgüç’den sonra 03.02.2006 tarihinde, Ankara Üniversitesi adına Prof.Dr. Fikri Kulakoğlu Kültepe Kazı Başkanlığı’na atanmıştır.

Kültepe Kazılarının SonuçlarıKültepe kazıları, sadece Anadolu’nun tarih öncesi ve tarih sonrası devirlerini aydınlatmakla kalmamış, ama aynı zamanda, Mezopotamya ve Suriye tarihine ait önemli keşifler ve sonuçlar da sunmuştur.