Gönderen Konu: İstanbul-Kahire arasında yapılan hava seyahati madalyası  (Okunma sayısı 1487 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı grikurt

  • Genel Moderatör
  • *
  • İleti: 751
  • Teşekkür: 21
  • Cinsiyet: Bay
Cevriye ARTUK

Mehmet V (Reşad) 1327-1336 (1909-1918) zamanında İstanbul-Kahire arasında yapı­lan hava seyahatinin te’yidi hatırası olmak üzere ikisi altın, ikisi gümüş ve ikisi de tunçtan cem’an 6 adetten ibaret bir madalya ihdası düşünülmüştü [1]. Bunun için Harbiye Nezaretinden Şûra-yı Devlete havale edilen 19 Şubat 329 Tarih ve 1014 sayılı tezkeresinin Şûra-yı Devlet Tanzimat Dairesinde müzakeresi yapıldı.

Nizâmnâme lâyihasının incelenmesi neticesinde maksada kâfi görülmüş, fakat bu lâyihanın birinci tayyare kozasının vukuunu müteakip kaleme alınması hasebiyle sonraları şehit Nuri Bey’in ismi bulunması lâzım geleceği tahkikat sonucu anlaşılmakla Nuri Bey’in ismi dercedilerek temiz nüshası ait olduğu Bab-ı Âli Meclis-i Mahsus-u Vükelâ’ya iade edilmişti (Vesika 1).

Bab-ı Âli Meclis-i Mahsus-u Vükelâ’da müzakeresi yapılan mazbata makinist ve rasıtlarına verilmek üzere üçü altın, ikisi gümüş ve ikisi de tunçtan olmak üzere 7 adetten ibaret bir madalya çıkarılması ve bunun için kaleme alınan Nizâmnâme lâyihasının münderecatı kâfi görüldüğünden mevkii mer’iyete konulmak üzere Sultan Reşad’ın İrade-i Seniyyesine arz olunmuştu (Vesika 2).

Şûra-yı Devlet Tanzimat Dairesince tanzim olunan Nizâmnâme lâyihası 4 maddeyi ihtiva ediyordu. Bu maddelerde:

*İstanbul-Kahire arasında ilk defa yapılan hava seyahatinin hatırası için bir Madalya ihdas edildiği, Üç Altın Madalyanın şehit Yüzbaşı Fethi, Nuri ve Mülazım Sadık Efendilerin Askerî Müzesindeki elbiselerine takılması,
*Madalya kurdelesinin kenarlarının beyaz ve ortasının kırmızı renkte ipekten yapılması,
*Madalya sahibinin ölümü halinde altından maadasının takma hakkı olmamak şartı ile ailesine intikal edeceği.
*Bu Nizâmnâmenin icrasına Harbîye Nazırı’nın memur edildiği yazılmıştı (Vesika 3).


Alıntı
Makalenin devamını okumak için lütfen buraya tıklayın...
www.turknumismatik.org.tr