Gönderen Konu: Euromos  (Okunma sayısı 730 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Alper Demircan

  • facebook.com/alperdemircan
  • Yönetici
  • *
  • İleti: 210
  • Teşekkür: 5
  • Cinsiyet: Bay
    • alper demircan
Euromos
« : 16 Kasım 2008, 06:24:07 »
Milas ile Bafa gölü arasındaki ana yolun kenarında ihtişamla duran tapınak, Anadolu'daki en iyi korunmuş olanlardan biridir.
 
Zeus Tapınağı
 Tapınak M.S.2. yüzyılda inşa edilmişti. 17 adet sütundan 16'sı üst kirişleriyle birlikte hala dimdik ayaktadır. Güney ve güneybatı kenarlarında bulunan ve yivleri hiç açılmamış üç sütun, bu tapınağın hiç bir zaman bitirilmemiş olduğuna kanıt olarak gösterilir, ancak 1969'da yapılan bir arkeolojik araştırma sırasında Helenistik devirlerden kalma bir kitabeyle, bulunan bu tapınağın, aslında daha önceki bir tapınak üzerine yapıldığı kanıtlanır.

 Tiyatro
 Euromos kenti tapınaktan kuzeye doğru, yürüyerek kısa bir uzaklıktadır. Orada M.S.300'lerden kalma ve bir zamanlar kentin duvarlarının bir parçası olan, yuvarlak bir kule göze çarpar. Bu kuleden yola çıkarak, duvarın ne kadar geniş bir alan kapladığı anlaşılabilir. Ovanın üzerindeki yamaçta batıya dönük ve çok kötü korunmuş bir tiyatronun en iyi korunan yanının kuzey köşesi olduğu görülür.

  Harabelerin uzantısından da görüldüğü gibi, Euromos oldukça zengin bir kentmiş. Çağdaş yazılarda görülmektedir ki, kentliler, kendilerinden daha güçlü Milasa'lı komşularıyla gözle görülür bir uyum içinde yaşarlarken, kendi aralarında belli bir uyumsuzluk içinde yaşıyorlarmış. Yine de bu uyum çok sürmemiş, çünkü Euromos'un bazı konuları ihlal etmelerine Milas'a yanıt vermeye kalkışınca, siteliler, Rodoslular ve Romalılar'dan kefaret istediler ve böylece özgürlüklerine kavuştular.