Gönderen Konu: Yardım - Arkeoloji Terimleri  (Okunma sayısı 5448 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı mohemmed

• Üye
  • *
  • Teşekkür: 0
Yardım - Arkeoloji Terimleri
« : 24 Ocak 2011, 18:26:20 »
Herkese selamlar
Ben arkeoloji öğrencisi değilim, fakat bazı arkeoloji ve mimari terimlerine büyük ihtiyacım olduğu için, belki buradaki arkadaşlardan yardım alabilirim dedim:
İki buçuk saatlik Farsca bir tarihi belgeseli Türkiye Türkcesi’ne tercüme ediyorum, aslında bitirmek üzereyim. Yalnız, metinde bulunan bazı özel arkeoloji terimlerin T. Türkçesi karşılıklarını bulmakta zorluk çekiyorum. Şimdi:
1-   İnternette, İngilizce Türkçe bir arkeoloji terimleri sözlüğü var mı? (çok aradım tabi, ama bitürlü bulamadım)
2-   Eğer özel terimlerini bilmediğim şeylerin fotoğraflarını (sadece 7, 8 tanedir) gönderirsem, arkadaşlardan, onlara bakıp ilgili terimlerini bana yacak birisi var mı?
Önceden teşekkürler

Çevrimdışı Wolfeye

• Yönetici
  • *
  • Teşekkür: 55
    • Sanat tarihi
Arkeoloji Sözlüğü
« Yanıtla #2 : 11 Şubat 2012, 13:20:24 »
Arkeoloji Sözlüğü
Tamay Tekçam

Arkeoloji terimlerinin araştırılması ve verilerin toplanması ile başlayan bu serüvende, kişisel merak ile oluşan verilerin bir kitapta toplanmaları başlangıçta amaçlanmamıştı. Ancak zaman içinde,

özellikle de son yıllarda arkeolojinin çeşitli konularında yayımlanan çeviri kitaplardan da yararlanılarak elde edilen birikimin bir kitapta toplanması fikri doğdu. Alfabetik sıra gözetilen bu çalışmada, terimlerin arkeoloji literatürüne girmiş yaygın kullanım şekilleri ve etimolojik yazılışları esas alındı. Geniş açıklamalı terimlerin içinde geçen diğer terimlerin madde başlıklarında, ilgili maddeye gönderme yapılmıştır. Böylelikle anlatımda bütünlük sağlanması amaçlandı. Ancak, sikke maddesinde olduğu gibi,bazı terimlerin açıklamasında çok sayıda

başka terim geçmesi ve bunların açıklamanın bütünlüğünü bozacağı endişesi ile, açıklamaları esas madde başlıklarında verildi.

Sözlük kısmının sonunda bilgilere ulaşılan temel başvuru eserler ve yayınlar Kaynakça başlığı altında belirtildi. Ayrıca, çizim ve fotoğrafların alındığı yayınlar ve kişiler, Görsel Kaynakça başlığı altında toplandı.

Beni yüreklendirerek çalışmalarıma hız kazandıran, metni kitap diline uygunluğu açısından değerlendiren ve özel arşivindeki fotoğraf ve dialarından seçerek kullanmama izin veren arkadaşım Koray Olşen'e, terimlerin Yunanca ve Latince etimolojisinde değerli bilgilerini benimle paylaşan Dr. Haydar Dönmez'e, terimler ve açıklamaları ile ilgili görüş ve yardımlarını esirgemeyen

meslektaşım Emel Örgen'e, fotoğraf ve dialarla ilgili konularda yardımcı olan arkadaşım Yavuz Gürova'ya, çalışmalarımda bana yardımcı olan arkadaşlarıma, kitabı yayımlayan Alfa Yayınlan'na, kitabın yayına hazırlanmasında emeği geçen Rana Gürtuna'ya ve Furkan Akderin'e teşekkürü borç bilirim.

Arkeoloji ile ilgilenenlere yararlı olması dileğiyle...

Tamay Tekçam
midena pro tou telous makarize

Çevrimdışı Wolfeye

• Yönetici
  • *
    • Sanat tarihi
Çok Dilli Arkeoloji Sözlüğü
« Yanıtla #3 : 11 Şubat 2012, 13:21:58 »
Çok Dilli Arkeoloji Sözlüğü
Halet Çambel/ Güven Arsebük/ Sönmez Kantman

Bütün bilim dallarında olduğu gibi, arkeolojide de terimler önemli bir sorun meydana getirir. Zamanında T.D.K. bunu çözümlemek amacıyle, uzmanlardan kurduğu bir komisyon eliyle bu alanda bir çalışma yaptırmış, fakat bu çalışma daha sonra sistemli bir şekilde sürdürülememiş ve geliştirilememiştir. Bu sebeple bilim alanımızda kullanılan terimler çokluk yabancı dillerden çevrilmiş veya dilimize oldukları gibi aynen aktarılmışlardır. Sözcüklerin kapsadığı kavramların çeşitli dillerde değişik sözcüklerin kullanışları durumu daha da tutarsız hale getirmektedir. Oysa, terimlerin kapsam ve karşılıkları saptanmadıkça, aynı dili konuşmak veya yazmak, dolayısıyle anlaşmak olanaksızdır.
...
Umudumuz, yılların uğraşısı sonucu olan bu çalışmaların el birliği ve bütün meslektaşlarımızın yardımı ile kademeli olarak geliştirilmesi ve bilim alanımızdaki büyük bir boşluğun böylelikle hiç değilse kısmen kapatılmasıdır.

Çevrimdışı Wolfeye

• Yönetici
  • *
    • Sanat tarihi
Klasik Arkeoloji Sözlüğü
« Yanıtla #4 : 11 Şubat 2012, 13:26:40 »
Klasik Arkeoloji Sözlüğü
Yasemin Er

Klasik Arkeoloji Sözlüğü'nü Yunan, Hellenistik ve Roma arkeolojisini çalışan klasik arkeolog ve öğrencilerin kullanacağı güvenilir, gerçeğe dayalı ve yararlı benzer bir çalışma olmadığı için hazırladım. Bu sözlüğü klasik arkeologlar kadar sanat tarihçilerinin de bir kaynak ve başvuru kitabı olarak yararlı bulacağını umuyorum. Çalışmamda özellikle mitoloji, sanat tarihi ve edebiyat arasındaki bağları vurguladım. Sözlüğümde şimdiye dek ihmal edilmiş ve benzer eserlerde kapsanmamış birçok konular ve terimlerin bulunması Türk okuyucusunun yabancı dilde yazılmış kitap ve kaynaklara başvurmadan bilgi edinmesini sağlayacaktır.

Çevrimdışı Wolfeye

• Yönetici
  • *
    • Sanat tarihi
Klasik Arkeoloji Sözlüğü / Yunan - Roma
« Yanıtla #5 : 11 Şubat 2012, 13:28:05 »
Klasik Arkeoloji Sözlüğü / Yunan - Roma
Murat Karatağ

Günümüzdeki teknolojik aletler bir kenara bırakılırsa kalan nesneler, meslek grupları, kavramlar, mimari anlayışlar ve yönetim biçimleri Yunan-Roma uygarlıklarında insan hayatının bir parçası olarak vardı.
Bunların tamamını eksiksiz olarak tarif etmek mümkün olmasa da kitapta söz konusu maddelerin hemen hepsi ile ilgili tatmin edici cevaplar bulunabilecektir.

Kitapta özellikle mitolojiye dair herhangi bir araştırma veya inceleme yapılmamıştır, ama Yunan-Roma festivalleri ve bayramları kısa maddeler halinde yer almıştır.

Yunan-Roma kronolojileri, Atina arkhon listesi, kral listeleri, kronolojik yapı listesi, Yunan-Roma ağırlık, hacim ve uzunluk ölçüleri, takvimler ve Roma konsüllerinin tam listesi kitabın sonundaki ekler kısmında yer almıştır.

Sözlüğün arkeoloji ile uğraşanlara ve ilgi duyanlara faydalı olmasını umuyoruz.

Çevrimdışı Wolfeye

• Yönetici
  • *
    • Sanat tarihi
Arkeoloji Sözlüğü
« Yanıtla #6 : 11 Şubat 2012, 13:31:37 »
Arkeoloji Sözlüğü
Secda Saltuk

Arkeoloji Sözlüğünün ilk fişlerini hazırlamaya başladığımda arkeoloji öğrencisiydim. Devamlı bir çalışma yapamayıp, uzun aralar vererek sonunda gerçekleştirebildiğim bu sözlüğü arkeoloji öğrencilerinin yararlanabileceği düşüncesiyle hazırladım. Titiz bir çalışma sürdürdüğüm halde gönlüm daha iyisini isterdi. Daha bol maddeli, daha geniş açıklamalı bir Arkeoloji Sözlüğünü de görebilmek dileğiyle.

Çevrimdışı cemal

• Üye
  • *
  • Teşekkür: 1
Ynt: Yardım - Arkeoloji Terimleri
« Yanıtla #7 : 25 Haziran 2012, 21:43:07 »
benimde kapsamlı bir arkeoloji terimleri sözlüğüne ihtiyacım var.http://www.sanattarihivearkeoloji.com/ adlı bir site kurdum ve bu sitedeki herşeyin arkeoloji ve sanat adına doğru olmasını noktasından virgülüne kadar bir hata olmaması için büyük uğraş veriyorum.daha kapsamlı bir terimler sözlüğü varsa tavsiye edermisiniz acaba.