Gönderen Konu: Peterez  (Okunma sayısı 904 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Wolfeye

  • Yönetici
  • *
  • İleti: 4719
  • Teşekkür: 55
  • Cinsiyet: Bay
    • Sanat tarihi
Peterez
« : 29 Ocak 2011, 10:33:58 »
Peterez (Adigece: Хъымыщыкъо Пэтэрэз / Hımış oğlu Peterez,Kabartayca: Бэтэрэз, Батраз; Karaçayca: Батраз; Abhazca: Патраз; Osetçe: Батырадз), Nart destanlarında adı geçen önde bir kahraman ve destan kişisi. Sabahleyin analığı Joko-nan'ın (Жъокъо-нан) Peterez'e ilk bakışına denk düşecek bir ok dışında, kendisine silah işlemiyordu. Doğumundan önce Nart yaşlıları, "Eğer bu bebek bir kız çocuğu olarak doğarsa, ona bir dikiş sepeti hazırlar, ona göre yetiştiririz; eğer bir oğlan çocuğu olarak doğarsa, onu azgın sulara bırakırız" derler. Şarkının gerisi de şöyledir: "Tanrı bir oğlan çocuğu olarak yarattı Peterez'i/Onu bir sepet içinde/Geçilmesi zor, bataklık bir kamışlığa attılar/Sert bir fırtına esti/Sepeti azgın dalgalara doğru, denize sürükledi/Azgın deniz yatağımdır/Deniz köpükleri de yorganımdır benim/Diyordu Peterez".

Dalgalar sonunda beşiği kumsala vuruyor, Nart çobanları bebeği buluyorlar ve ona Adigece "Düzgün Burunlu" anlamına gelen "Peterez" (pe=burun, terez=düzgün) adını koyuyorlar. Çobanlar bebeği, Nartlarca korunan bir cüce topluluk olan Yisplerden (Исп) Nartlara gelin gelmiş olan çocuksuz Joko-nan'a veriyorlar.

Çocuğun bebekliği de ilginçtir,şarkısı da şöyle: "Çınarın serti beşik kenarları/Şimşirin serti beşik uçları/Ceylanın sırt derisi beşik ipi/Kamışın gösterişlisi de beşik sopası idi/Anası Joko-nan,bağladığında beşiğine bebeği/Uzandı beşik ucunu parçaladı/Gerindi beşik ipini kopardı/Ardından dimdik dikiliverdi oda içinde". Peterez'in ölümü için bk. Kaf.Kül.Der., sayı 39-42, s.179-180.

Alıntı: http://tr.wikipedia.org
midena pro tou telous makarize