Gönderen Konu: İkiztepe (Samsun-Bafra)  (Okunma sayısı 1117 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Alper Demircan

  • facebook.com/alperdemircan
  • Yönetici
  • *
  • İleti: 210
  • Teşekkür: 5
  • Cinsiyet: Bay
    • alper demircan
İkiztepe (Samsun-Bafra)
« : 16 Kasım 2008, 06:28:49 »

Kızılırmak'ın denize döküldüğü yerde iki büyük, iki küçük tepeden oluşur İkiztepe. Hint-Avrupa kökenli Anadolulu bir halkın yaşadığı İÖ 3200 lerde başlayan ve 2100 lere kadar kesintisiz 1100 yıllık zaman dilimi içinde sürekli yaşanmış bir İlk Tunç Çağı yerleşmesi. Kafkasya'dan Balkanlara kadar geniş bir alanda kültürel ve ticari ilişkiler kuran, arsenikli bakırdan silahlar ve dokuma kumaşlar üreten İkiztepeliler, 4 bin 500 yıl önce kafatası ameliyatı yapacak kadar da gelişkin tıp bilgisine sahiplerdi.İkiztepe figürinleri
İlk Tunç Çağına (İÖ 3000 ) tarihlenen İkiztepe figürin ve daha soyut insan betimlemeleri olan idollerinin çoğunluğunu pişmiş topraktan yapılan kadınlar oluşturur. Anadolu'nun Neolitik Çağ'dan beri devam eden Ana Tanrıça geleneğinin Karadeniz bölgesindeki temsilcileri İkiztepe figürinleridir. Birkaç grupta benzer özellikler gösteren figürinlerin çoğunluğu ayakta duran tiptedir. Genellikle çıplak olarak betimlenmiş bu kadınlar kuş kanadını andıran yukarı kalkmış kollarıyla adeta dua eder gibidirler. Basık yuvarlak yüzlü, küçük gözlü, top burunlu, küçük yuvarlak ağızlı, kulaklarında çift küpe delikleri olan İkiztepe kadınları düzgün vücut hatlarıyla dikkati çekerler. Küçük göğüslü, ince belli, fındık göbekli, çıkık popolu, geniş kalçalı ve birbirine bitişik bacaklı bu kadınlar, büyük cinsel organlarıyla kadınlığı ve doğurganlığı çağrıştırmaktadır.

İkiztepe figürinlerinden en ilginci 1975 yılında bulunan, üzerinde sepet örgüsüne benzer giysi olduğu sanılan figürindir. Bu kadının göğsünde aşağı doğru inen kazıma bezemeler ise kaburgalarını belirtir gibidir.

İkiztepe'lilerin kadın figürinleri tapınma sırasında kutsal alanlarda kullandıkları, Tepe III'de ki kazılar sırasında ağaç gövdeleri ile etrafı belirli aralıklarla düzenlenmiş bir sundurma içinde yarım daire şekilli kutsal alanda yer alan bir sunakta ele geçen on sekiz adet kadın figürininden anlaşılmaktadır. Ancak, tören sırasında figürinlerin ne şekilde kullanıldıkları tam olarak tespit edilememiştir.

Anadolu'nun İÖ 3'bin yerleşmeleri içinde en seçkin plastik özellikler gösteren İkiztepe figürin ve idollerinin sayısı bu yıl ele geçenlerle birlikte 130'a ulaşmıştır.