Gönderen Konu: Sosruko'nun Ölümü  (Okunma sayısı 746 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı grikurt

  • Genel Moderatör
  • *
  • İleti: 751
  • Teşekkür: 21
  • Cinsiyet: Bay
Sosruko'nun Ölümü
« : 05 Şubat 2011, 09:33:07 »
Bir kısım Nartların yaşadıkları yerler, benim duyduğuma göre, Bahsan vadisinde, El Curt denilen yerdeymiş. Onların en büyüklerine Sosruko derlermiş. Sosruko Alavğanın büyük oğluymuş. Onun on bir kardeşi olmuş. Bunlar, bu on iki kardeş bir birleri ile çok mücadele etmişler. Mücadelenin çıkışı ise "On iki kardeşten en yiğit hangisi ? " - diye onun içinmiş. O on iki kardeşin en küçükleri Sibilçi imiş. Bu Sibilçi on iki kardeşten kendini en yiğit, en kahraman, en korkusuz sayıyormuş. Diğer kardeşleri ise onun böyle kendini övmesine "Bırak, bırak, senden yiğitler de, vardır- derlermiş. Sibilçi kardeşlerinin bu tür sözlerini beğenmez, hoşnut da olmaz, onları birbirlerine düşürmek için, ayrı ayrı övermiş. En fazla da Örüzmek'i övüyormuş; "Siz ne kadar yiğit olsanız da, Örüzmek'e yetişemiyorsunuz"- diyip diğer kardeşlerini kızdırırmış. Sibilçi'nin, bu söylemi, sadece Örüzmek'i övmesini beğenmeyip, herkes kendini yiğit sayıp: "Sibilçi'nin de Örüzmek'in de fazladan bir yiğitliği yok" - deyip, yürekleri onlardan da, birbirlerinden de memnun olmayıp, rekabet ve yarış da durmayıp, bir zaman sürmüş. Bunlar birbirleri ile geçinemeyip, El Curt'dan dağılıp gidip, en sonunda da Teberdi'de toplanmışlar. Bunlar, on ikisi de, Teberdi'de toplandıktan sonra da,

geçinemeyip, sözlü sataşmalarının dışında da, bir birleri ile kavga edip, halk da guruplara bölüp, silah la savaşmaya başlamışlar. O zaman halk çok rahatsız olmuş. Onların en büyükleri olan Sosruko’nun gurubu biraz daha kalabalık ve güçlüymüş. Bu yüzden kardeşler, birleşip, gruplar ile Sosruko'yu öldürmek istemişler.
Sosruko onların her birinin bu düşüncesini sezip, bunlara yapabildiği kötülükleri de yapıp kaçıp kayalıklara çıkmış. Onun kaçıp çıktığı kayalıkların adı Çuvana diye anılıymış.

Sosruko Çuvana'ya çıkıp, zirvesinden bakıp, öfkelenip, kamasını çıkartıp: "Sizin bir tanenizi bırakmadan ben öldürüvereyim mi? " - deyince, halk aşağıdan ona: "Sen bizi öldürmeden taş ol da kal"- deyip beddua etmiş. Sosruko oracıkta gerçekten de taş oluvermiş. Hikayeye göre, o taş bugün de Teberdi'de Çuvana denen kayalığın tepesinde dikilip durmaktaymş.

Alıntı: http://www.circassiandiaspora.com