Gönderen Konu: Sosruko İle Akbilek  (Okunma sayısı 743 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı grikurt

  • Genel Moderatör
  • *
  • İleti: 751
  • Teşekkür: 21
  • Cinsiyet: Bay
Sosruko İle Akbilek
« : 05 Şubat 2011, 09:34:15 »
Kırs (Tamahkâr) Prenses, Nart Sosrukonun analığı olup, ona korkusuzluğu yiğitliği, dopruluğu, dayanıklılığı, koşmayı, atmayı öğretmiş. Onun köyünde Akbilek adında güzel bir kız varmış. Akbileğin güzelliği Nart yurduna yayılmış. Kendisi de öküzün boynuzuna yapışsa, onu yenmiş. Akbilek Ekicürek denen bir Nartın kızıymış, Ekicürek, Nart pehlivan, kendi başına, bir savaşa gitmiş, içi yanıp, yüz adamı öldürüp, ölmüş. O kız Kırs- biyçe, Sosruko alıp, kendine gelin yapmış. Sosruko, Akbilek'i almış ama onun ile bir yatakta yatmamış. Neden dersen, onun - kaya oğlu, bu kız ise insan kızı olduğu için.

Bir gün Nart Sosruko geze-dolaşa gitmiş, Kimsenin geçemediği Kırk Nehir 'den geçmiş. Devlere gitmiş, aralarına düşmüş, Devlerin kalabalık at sürülerini görmüş.
Devleri kandırıp sarhoş etmiş, ban otu yedirip, deli etmiş. Seksen devin başlarını kesmiş, At sürülerini sürüp, kalesine getirmiş. Gece karanlık, nehir büyük imiş, Karanlıkta geçit bulamayıp, çok dolaşmış. Atların kişneyen seslerine, Akbilek kalenin üzerine çıkmış, Kolunu nehre doğru çevirip açmış. Bileğinin beyazlığından suyun üzeri aydınlanmış, Sosruko bu sayede geçidi bulmuş. At sürüsünü kaleye sürüp gelmiş, Bu şekilde birkaç yıl geçirmişler. Sosruko, bir gün karısna Kendi yiğitliğiyle övünmüş. Karısı Akbilek de içinden: - Senin kim olduğunu ben sana Bildiririm,- diye kinlenmiş. Sosruko yine, baskına gitmiş, Bir zaman sonra koyun ve at sürüsünü sürüp, O suyun kenarına gelmiş. : Akbilek, kalenin üzerine çıkıp kolunu açmış, Suyun üzerini de geceyi de aydınlatmış. Sosruko at sürüsünü nehre sürmüş,

Onlar nehrin ortasına gelince, Akbilek kolunu örtmüş. Gece, büsbütün kararıp, karanlık olmuş, Koyunlar da, at sürüsü de şaşırıp suya batmışlar. Sosruko da, hayvanlar da boğulup, Sonradan öyle bulunmuşlar. Sosruko’yu toprağa verdikten sonra, Akbilek kendi yanlız yaşamış, Bir gün o Nart Örüzmekle karşılaşmış. Örüzmek ise, aşın bir Nart imiş, Cesurluğu büyük olmuş. Mayıs aylarında baskına gidermiş.
Bir defasında giderken Bir gurup insanlara rastlamış. Orada onu yağmur yakalamış,

Örüzmek atından inmiş, Yağmur yağdığında, Akbilek gelmiş, Örüzmeğin yamçısının altna girmiş. Akbilek orada Örüzmek ile birlikte kalmış. Örüzmeğe aldandıktan sonra, Akbilek Sosruko’ya öfkelenip, Oradan bel küreği alıp, Sosruko’nun mezarna gitmiş.
Öfkesi ile, üç kürek dolusu toprak atmış. Örüzmek yetişip, kazmasını önlemiş.
Onun için onun mezarı kertik olmuş.

Alıntı: http://www.circassiandiaspora.com