Gönderen Konu: Nart İle Dev  (Okunma sayısı 898 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı grikurt

• Genel Moderatör
  • *
  • Teşekkür: 21
Nart İle Dev
« : 05 Şubat 2011, 09:35:02 »
Nart yiğitleri baskına çıkmışlar, Onlar yolda ateşsiz, kavsız kalmışlar. Sosruko da o topluluktaymış.

- Bir ateş alıp geleyim, diye gitmiş. Bir mağarada ateş ışığımı görmüş, Uyuyan devi fark etmiş. Atından inmeden uzanmış yanan odunlara, Köz düşmüş devin gözüne. Uyku sersemi dev uzanmış, Sosruko'yu da atı da eline almış. Onları dev gözüne koymuş, Sosruko uğraşmış, oradan çıkamamış. Büyük dev, hiçbir şeyden habersiz uyuyormuş, Gözündeki ateşten ise kıvılcımlar sıçrıyormuş. Bir zaman sonra o uyanıp kalkmış, Gözünün içindeki atlıyı yakalamış. Şaşırmış: "Kimsin sen, nereden geldin ? " Benim gözüme nasıl düştün ? " - Biz- demiş,- Nartlar, çıkmıştık yola. Ateşsiz kalıp, gelmiştim ateş almaya. Sen de tutup gözünün içine koydun, Uyanıncaya kadar hapsedip durdun.

Sizde,- demiş,- Sosruko diye biri var mı, Onun oyunlarını biliyormusun ? - Var tabi, iyi tanırım onu, Çok gördüm onun yaptığı oyunları. Söyle bakalım, oyunları çok mu onun? Oyunlarını söylesem, çok zordurlar, Ama sana lazım olacağı üçdür. Biri şudur: Ben dağa çıkardım, Büyük kayalar koparıp yuvarlardım. O ise aşağıda kayaları beklerdi, Başı ile vurarak, geri atardı. Dev: "Hadi peki, bir deneyelim "- demiş, Nart Sosruko dağın başına çıkmış, Deve kayalar koparıp göndermiş. O ise başı ile vurarak kayaları, Yalnız birini bile kaçırmamaya başlamış. Kayalar, kuş gibi uçmuşlar, Sosruko’nun üzerinden aşmışlar. : Oh: Aha- diyormuş- Sosruko gibi oynayabiliyor muyum ? Elbette,- diyormuş- ondan da iyi oynuyorsun.

İkinci oyunu nasıldır ?- diye sormuş. O ise,- demiş,- altmış tane pulluğu, Ateşe koyup, kıpkırmızı kızdırıp, Yutup, geri çıkartıyor. -Onu da yaparım, topla da, kızdır, hazırla, Onu da bir deneyelim !- demiş. Sosruko demirler toplayıp kızdırmış, Sonra deve: "Yut"-diye emretmiş. Koca dev demirleri yutmuş, Soğutup gerisin geri çıkarmış. - Ah, bu ne güzel bir oyundu, Soğuk karnım birazcık ısındı. Üçüncüsü ise nasıl bir oyun ?- demiş.

- O ise,- demiş,- sazlık göle girersin, Kafan suyun dışında kalır, Kalanın ise suyun altında durur. Orada, kış zemheride, beş gün geçirirsin, Göl buzlayınca kamışlı buzu kaldırırsın. Sosruko da öyle yapıp oynardı." Koca dev sazlık göle girmiş, Söylediği zamana kadar beklemiş. Zemheride sazlık göl buz tutmuş. Sonra dev altından kaldırmış,Gölün buzunu çıtır çıtır ettirmiş. O zaman Sosruko korkmuş: - Yanılmışım, bir beş gün daha lazım,-Diye Sosruko devi kandırmış, Aptal dev de ona inanmış. Nart Sosruko kamış başları taşımış, Buzun çatlaklarını da sağlamlaştırmış.

Daha sonra Sosruko Teyri'den dilemiş: - Beş yılın soğuğunu beş günde yap!- demiş. Öyle bir soğuk gelmiş, dünyanın sonu gibi, Göl donmuş, sertleşmiş, taştan da beter. Sonra demiş: "Haydi, dev, silkinsene" Kıpırdamış, çırpınmış, yapamamış, Sert buzu parçalayamamış. - Ah, imdat, insanoğlu, yapamıyorum, Sosruko’nun bu oyununu yapamıyorum. - Yaşlı dev, Sosruko dedikleri benim, Şimdi vurup başını koparıyorum. -Sen dağa çıkarken farketmiştim, - Sen Sosruko’sun diye şüphelenmiştim! Ey, lanet olası Artık kesmeden bırakmazsın,Senin kılıcın devi kesmiyor.

Al, saçlarımın altındaki kılıcımı, Onun ile kesebilirsin başımı. - Bu berbat iğrenç şey bir hile yapar,- deyip korkmuş, Sosruko bir kütük ile uzanmış. Kılıç kütüğe zıplamaya başlamış, Değdiği yeri kesip, biçip gitmiş. Kese kese eliyle tuttuğu yere kadar gelmiş, Sosruko da atılıp kılıcını sapından yakalamış. Devin saçlarından yakalamış, Başını kesip, ateş alıp gitmiş.

Alıntı: http://www.circassiandiaspora.com