Gönderen Konu: Nartlar Sosruko'yu Nasıl Bulmuşlar  (Okunma sayısı 775 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı grikurt

  • Genel Moderatör
  • *
  • İleti: 751
  • Teşekkür: 21
  • Cinsiyet: Bay
Nartlar Sosruko'yu Nasıl Bulmuşlar
« : 05 Şubat 2011, 09:35:52 »
Bir defasında Nartlar, baskından dönüp gelirken, büyük bir nehrin ortasındaki adada bir oğlan çocuğu fark ettiler. O çocuk Nartlar bakıp dururken, büyük bir granit kaya yarılıp, onun içinden çıktı. Nartlar orada atların dinlendirmek için durdular. Nehrin ortasındaki adaya-çocuğa gitmeye kimse cesaret edemeyip birbirlerini göndermeye çalıştılar. Sonunda Nartlardan biri cesaretlendi. Onun adına Örüzmek diyorlardı. Örüzmeğin beline halat bağlayp, nehire bıraktlar. Örüzmek adaya ulaştığında, halatı belinden çıkartp kayaya bağladı ve çocuğun olduğu yere gitti. Gidip baktığında, bir çarpık bacaklı, kilolu bebekçik.

Örüzmek bebeğe işaret parmağını uzattı. Bebek atılıp parmağından sıkıca tuttu. Örüzmek parmağını kurtarmaya çalıştı, ama bebekten elini kurtarmaya çalışırken parmağını çıkardı. Çıkan parmağını da yerine takıp, erkek bebeği adadan kurtarıp Nartlara götürdü.

Nartlar bir ay sonra vatanlarına döndüler. Çocuğun haberi bütün Nart bölgesine yayıldı. Daha sonra Nartların akıllı yaşlıları toplanıp, o çocuğa Sosruko adını koydular. Kim bilir onların bu ismi neden koyduğunu. Babamın babasının dediğine göre, belki, o çocuğun çıktığı- doğduğu taşın sostar (granit) olduğu için mi, yoksa başka anlamı veya manası olduğu için mi? O çocuğa, Örüzmek'in annesini çağırıp meme verdirtmişler. O günden sonra, Sosruko Örüzmek'i küçük kardeşi olarak görmüş. Kendisine ise sadece "Sosruko" demeyip; "Nart Sosruko" demişler. Yıllar geçip, Nart Sosruko yiğit Nartlara destek olmaya başlıyor. Bir seferinde Nartlara kötülük yapan devlere Nart köyleri karşı çıktlar. Bu savaşta Sosruko kendini gerçek kahraman olarak gösterdi.

Alıntı: http://www.circassiandiaspora.com