Gönderen Konu: Örüzmek İle Kına Sakallı Kızıl Fuk  (Okunma sayısı 683 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı grikurt

• Genel Moderatör
  • *
  • Teşekkür: 21
Örüzmek İle Kına Sakallı Kızıl Fuk
« : 05 Şubat 2011, 09:37:30 »
Örüzmek bütün Nartların başıdır, Ushurtuklann Ushurtuk'un oğludur. Kahverengi bıyıklı, koyun gözlü, Yalansız, mert sözlü. Örüzmek dediğin Nart soylusudur, O büyük felaketlere dayanmış. Kızıl Fuk un zalimliğinden usanmış, Çocukluğundan beri onun her eziyetini bilirmiş. On iki yaşında çobanlık yaparmış, Kızıl Fuk ile mücadeleye başlamış. Henüz küçük yaşlardan Fuk'u korkutmuş, Nartlara yaptığı zalimliklerinin hepsini görmüş. Fuk gitmiş Örüzmek'in ağılına:
- Koyun ver!- diye, borçlandırmış kendine.

Örüzmek çelimsiz, kötü bir koyun vermiş, Kızıl Fuk ise onu beğenmemiş. Kamçı ile birkaç defa vurmuş, On iki koyunu zorla almış. Çocuk Örüzmek ona kinlenmiş, Unutmayıp yüreğinde saklamış. İri kıyım, aslan yürekli Örüzmek, Tuttuğşunu ezecek gibi, sağlam büyümüş Büyücü Setanay 'ı almış kanlığa, Fuk'un yaptıklarını anlatmış ona:

"- Koyun ver, diye gelmişti bana,

Kötü bir koyun vermiştim ben ona. O benim verdiğim koyunu beğenmedi, Kızıl kamçı ile sırtıma vurdu. Topluluğu ile geldi üzerime, Ben çocuktum, güvenmişti gücüne. Ben çocuktum, o zorbalığı yapmıştı, Nartların on iki koyununu alıp gitmişti. Şimdi beni o gün için ayplıyor. Nartların önünde alay ediyor. Kızıl Fuk'a ben bunu unutmam, Nartın intikamını ben ona bırakmam. Kızıl Fuk'un bir ejderha atı var, Ona binse, gidiyor rüzgardan hızlı
Öfkelendiğinde gözü ateş gibi yanıyor, Silkinince, rüzgar kayalar yontuyor..

Örüzmek'e Setanay akıl vermiş:
- Şimdi Fuk'a şöyle yapacaksın,- demiş,-

Bir cadı var, sazlıkdadır onun hayatı, Her gün bir tavşandır yediği. O sazlıkda derin çukur kazarsın, Bir tavşan tutup çukurun tam yanına bağlarsın. Kendin o çukurun içine girip gizlenirsin, Cadı geldiğinde onu tutup boğarsın. Cadının derisini yüzüp, üzerine giyersin,
Gidip Fuk'un tuvaletine girersin. Ondan sonra ne yapacağını biliyorsun, Sonra bak, neler olduğunu görürsün. Yiğit Örüzmek sazlıklara gitmiş, Bir güzelce derin çukur kazmış.

Kovalayıp tavşanlardan birini yakalamış, Çukurun hemen yanına bağlamış. Kendisi çukura girip saklanmış, Cadının gelmesini beklemiş. Cadı dolaşırken tavşan bulmuş, Tavşanın üzerine atlamış. Örüzmek çukurdan zıplayıp çıkmış, Yakalayıp cadıyı devirmiş. Sol eli ile saçından tutmuş, Hemen derisini soymuş, Gidip Fuk'un tuvaletine saklanmış. Tan ağarnca Fuk geldi tuvalete, Örüzmek cadı gibi, ele almış. Kızıl Fuk'un bilinci gidivermiş, Parmağında altın mühürü varmış. Altın mühürünü Örüzmek almış, Setanay a gidip olanları anlatmış. Kına sakallı kızıl Fuk çılgınmış, Nartlardan ağır vergiler, haraçlar alırmış. Yılda altmış koç, altmış şeref sofrası, Altmış kurutulmuş kaburga gidermiş ona. Dev Örüzmek kızıp gitmiş kavgaya:
"Artık vergi verdirmem,-demiş,-sana.

Ben Örüzmek değilim sen haraç alsan, Nartlarla bundan daha fazla oynasan!" Fuk dayanamayıp korkup, göğe uçmuş, Örüzmek'e kıza kıza kaçıp gitmiş, Bütün Nartlara kötü sözler etmiş:
- Damla düşmeyip, güneş kavursun,- demiş,
Ettiği bedduanın kabul olduğunu da görmüş. Nartlar toplanıp büyük bir karara varmışlar:
- Örüzmek'i Fuk'a gönderelim,- demişler.
Köyde büyücü kadınlar toplayıp sormuşlar:
- Bir çare!- diye, onlara danışmışlar.
Köy büyücüleri Nartlara akıl vermişler:
-Alikler'de eski bir top var,-demişler,-
Yerin altından onu kazıp alın,
TetişineCambolat'koyun.
Topa kırkbatman barut dökün,
Top ateşlenirse, dev Örüzmek gider,
Kızıl Fuk'un kuş yuvasına yetişir. Büyücü kadınların dediklerini Nartlar yerine getirmiş:
Yiğit Örüzmek top namlusuna oturmuş.Top ateşlenmiş- Örüzmek göğe çıkmış, Kızıl Fuk'un evine uçup girmiş.
Demiş: "İyi günler dilerim, Kızıl Fuk!

Sen gideli güneş sıkıştırdı, yetişmiyor hiçbir şey. Kısraklar tay, kadınlar oğlan doğurmuyorlar,
Toprak kurudu, tarlalar başak yapmıyorlar, Kafanı kaldırıp halkına bir baksana, Ne olursun, yaşamlarına bir yarasana!"
"- Nart Örüzmek, senin günün fena olsun !, Senin cesedine kötü kuşlar konsun! Nartların üzerinde yaşantımı bırakmadın, Beni kovalamaktan sen yerde de mi doymadın ?- "

Diye, kalkıp gökyüzünden yere bakmış, Dev Örüzmek vurup başını koparmış. Kızıl Fuk, baş kesilip düşmüş, O gün öğleye kadar kızıl kan yağmış. Öğleden sonra temiz yağmur yağmış. Nart halkna büyük sevinç vermiş,

Dev Örüzmek ise kuş yuvasında kalmış. Akıllı Setanay da bunu anlamış, Örüzmek'e rüzgar atını göndermiş. Nart Örüzmek rüzgar atına binmiş, Gök gürlemesi gibi gürleyip o Nartlara gelmiş. Nartları kızıl Fukdan kurtarmış, Örüzmek Nartları iyice memnun etmiş.

alıntı: http://www.circassiandiaspora.com