Gönderen Konu: Örüzmek'in Doğuşu  (Okunma sayısı 792 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı grikurt

  • Genel Moderatör
  • *
  • İleti: 751
  • Teşekkür: 21
  • Cinsiyet: Bay
Örüzmek'in Doğuşu
« : 05 Şubat 2011, 09:38:28 »
Bir defasında Nartların çağında, Nart Debet dağlara demir taşlar toplamaya gitmiş. Gece bir mağarada kalmış. Gece yarısnıda, gökyüzünden gelen bir garip ışık mağaranın içini güneş gibi aydınlatmış. Debet hayretler içinde dışarya çıkmış. Bütün dünyayı göz kamaştıracak kadar aydınlatıp, gökyüzünde bir büyük, uzun kuyruklu yıldızın uçup gittiğini görmüş. O yıldız uçup, gidip, oldukça uzakta iki büyük dağın ortasına, dağlar sarsıp, yeryüzünü titretip düşmüş. Debet gece olduğuna bakmadan oraya doğru yola çıkmış. Debet oraya üç gün ile üç geceden sonra ulaşmış. O iki dağın ortası sim siyah olmuş, yanıp duruyormuş. Baktığında, çok büyük derin bir çukurun ortasında ikiye yarılmış büyük bir mavi taş görmüş. Onun içinde ise bir semiz çocuk. O çocuk iri bir kurdu boynundan sıkı tutup emiyormuş. Bütün o çevrenin kuşlar, vahşi hayvanlar toplanup, bu olaya bakuyorlarmuş. Debet onlara haber sorduğunda bir yaşlı kuş şöyle demiş:

- Biz gece uykudayken, gökyüzünden bir kuyruklu yıldız uçup gelip, bütün bu etraf yakıp, şu bizim büyük gölümüze düştü. Gölün suyu kaynayıp kuruduktan sonra, biz onun altında bu erkek çocuğu gördük. O çok ağlayıp, bağırıp durdu, fakat onun yanına gitmeye hiç birimiz

cesaret edemedik. Bu kurt ise bu sıralar yeni yavruları olduğu için yediğiyle iyi doyamyor. O belli ki çocuğu yemek için gitmişti onun yanına. Fakat çocuk atılıp kurdu tuttu; neredeyse boğacaktı. Kurdu çaresiz bırakıp, onu emmeye başladı. Nart Debet o çocuğun yanına gittiğinde o büyüyüp üç yaşına gelip duruyormuş. Debet onu yanına alıp, Nart yurduna doğru yola çıkmış. Onlar köye varıncaya kadar çocuk büyüyüp, yedi yaşına gelmiş.Yolda giderken Debet Nart çobanların dağ ağılına uğramış. Onlara çocuğun hikayesini anlatmış, onlar da:

"Senin ondokuz tane oğlun var. Ne yapacaksın bu kurt emeni? En iyisi bize ver" diye istemişler. "Bu çocuk kurdu emip, onlarla akraba olmuş, bunun olduğu ağıla kurtlar saldırmaz.." demişler.

Nartlar birbirlerinden bir şey isteseler, "hayır" demek adetleri yokmuş. Debet o çocuğun dev bir savaşçı olacağını görüp, demirci yapıp, tüm ustalığını ona da öğretme arzusundaymış. Ama Nart çobanları onu istediklerinde, çocuğu onlara bırakmış. Çocuğa Nartlar "kurt emen / kurt kardeşi" demişler. Daha sonra büyüyüp gerçek bir Nart olduğunda, Örüzmek deyivermişler.

Demirci Debet ise o gökyüzünden düşen taşın iki parçasını da eritip, demir yapmış. Onlardan bütün Nartlarda söylenen, kulaç- kulaç uzayan kılıc yapıp, Nart Örüzmek'e Nartlarn düşman olan Kızıl Fuk ile savaşmak için vermiş. Demirci Debet o mavi demirin kalanını da yer demiri ile karıştırıp Nartlara kılıçlar, oklar ve daha başka silahlar yapmış. İşte onun için o kadar güçlü olmuş, demirci Debet'in yaptığı silahlar.

Alıntı: http://www.circassiandiaspora.com