Gönderen Konu: Nartlarla İlgili Hikayeler  (Okunma sayısı 1008 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı grikurt

  • Genel Moderatör
  • *
  • İleti: 751
  • Teşekkür: 21
  • Cinsiyet: Bay
Nartlarla İlgili Hikayeler
« : 05 Şubat 2011, 09:41:53 »
Güneş Tanrısı güneşi yaratmıştır. Yer Tanrısı da yeri. Üçüncü olarak denizler yaratılmışlardır. Gökyüzü ile yeryüzü yaratıldıktan sonra, ikisinin arasında insanoğlu yaratılmıştır. Gök, güneş, yer ve su tanrıları fikir birliği yapıp, Su Tanrısı insanoğluna içecek sular vermeyi üzerine almış, Yer Tanrısı da üzerinde bereketler, nimetler yetiştirip, yedirmeye, insanoğlunu geçindirmeyi üzerine almış.

Güneş Tanrısı ısıtmaya, Gök Tanrısı yağmur yağdırmaya söz vermiş. Güneş Tanrısı Tanrıların başıdır, onun sözü dinlenir. O bütün suların, göklerin, yerlerin kudretli hakimidir. Güneş Tanrısı, ucu bucağı olmayan uzaklıktadır. O kaynıyor, yazın yeryüzüne çok sıcaklık veriyor, kışın ise bu sıcaklığını bizden alıp, Öksüzler dünyasına gönderiyor, onları ısıtıyor. Güneş Tanrısı, hiddetlenirse, yeryüzünü yakıp kavuruyor, denizleri kurutuyor.

Çok eski zamanların birinde Güneş Tanrısını dumanlar böyle hiddetlendirmişler. Sis ve dumanlar yeryüzüne çöküp, güneşin ışığını ve ısısını geçirmemeye başlamışlar. Güneş bu
duruma çok kızmış, öfkeyle yeryüzüne yönelmiş; gürleyip ateş kusmuş. Güneşin merkezinden yanan taşlar, kıvılcımlar, ateş topları olarak yeryüzüne yağmışlar, bundan çok uzun yıllar önce demir ve gümüş işte bu yeryüzüne düşen ateş topları, kayalardan yapılmış.

Güneş Tanrısının baş ismi Kaynar-Teyri imiş. Kaynar-Teyri ile Yer Tanrısı dağları, yerleri, tüm yer altı ve yer üstü suları, yıldızları yaratmışlar, var etmişler. Onlar yeryüzünü yarattıklarında, yer sürekli sallanan, denizler de dalgalıymış. Nartlar Tanrılara başvurup tam
yedi yıl ağlayıp yalvarıp şöyle demişler:
Yerleri yarattınız- sarsmayın,
Suları oldurdunuz- çalkalamayın diye dilemişler.

Kaynar Tanrı, bunun üzerine dağları yaratıp yeryüzüne çivi yapıp vurmuş. Bundan,
sonra yerin sarsıntısı, denizlerin çalkantısı durmuş. İnsanoğlunun başı Nartlardı, ilk önce yer yüzünde onlar yaşamaya başlamışlardı. Nartlar yayılmadan önce, onlar ile birlikte yeryüzünde çok çirkin,
- ne iseler de, unutmuşum, sanırım "Harralar"olacaktı, onlar yaşamışlar.
Onlar ile Nartların mücadeleleri hiç bitmemiş. Harralar insanlara biraz benzer, büyük, kırmızı kıllı olup, her şeyi ayırt etmeden yiyip yaşamışlar. Onlar Güneş Tanrısının sıcak günlerini çok sevmişler.

Kaynar'ın yeryüzüne kusup attığı sarı taşları toplayıp, birbirlerine vururlarmış.
Nart Debet, bu taşları yeryüzüne Güneş Tanrısının attığını bilip, taşlardan demiri ayrıştırıp silah yaptıktan sonra, Nartlar Harraları yeryüzünden yok etmişler.

Alıntı: http://www.circassiandiaspora.com