Gönderen Konu: Nysa  (Okunma sayısı 953 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Alper Demircan

  • facebook.com/alperdemircan
  • Yönetici
  • *
  • İleti: 210
  • Teşekkür: 5
  • Cinsiyet: Bay
    • alper demircan
Nysa
« : 16 Kasım 2008, 06:34:55 »
Antik Karia bölgesinin önemli bir kenti olan Nysa, Aydın Dağlarının güneye bakan yamacında, Tekkecik dere adlı bir akarsuyun çevresinde çok dik bir boğazın oluşturduğu alanın her iki yanında kurulmuş romantik görünümlü bir kenttir.
  Kentin M.Ö 3. yüzyılın ilk yarısında Seleukos’un oğlu I. Antiochos Soter (M.Ö. 281-261) tarafından eşi adına kurulduğu bilinir.

Tiyatro
 İyi korunmus bu yapı, Roma İmparatorluk Çağı’nda insa edilmistir. 12.000 kisilik tiyatronun orkestrası (sahne alanı) 27 mt. çapındadır. Tiyatronun tasınır sahnesinin altında büyük bir havuz vardır. Deniz savaslarını yansıtan gösterilerde burası su ile dolduruluyordu.
 
Tiyatronun sahne yapısının podyumlarında bulunan bağcılık ve şarapçılık tanrısı Dionysos’un yaşamına ait frizler çok önemlidir. Çünkü, Nysa tiyatrosundaki bu frizler Türkiye’deki diğer kabartma frizlere sahip üç antik tiyatronun (Hierapolis, Perge ve Side) en iyi korunmuş durumdakilerini oluşturmaktadır.
Agora
 
89 x 105 mt. ölçülerinde olan ve dört yanı sütunlarla çevrili Agora bir pazar yeridir. Doğusunda ve kuzeyinde İon düzeninde çift sıra sütunların bulunduğu yapılan kazılar sonucunda ortaya çıkarılmıştır.
 
Bouleuterion ( Meclis Binası )
  Nysa antik kentinin en iyi korunmuş yapılarından birisi Bouleterion’dur. Strabon bu yapıyı Gerontikon (Yaşlılar Meclisi) olarak tanımlamıştır. 600 ile 800 kişiyi alabilecek kapasitedeki Bouleterion M.S. I yüzyıla inşa edilmiş olup, M.S.II. yüzyılda değişiklik görmüştür
 
Kütüphane
M.S. 2. yüzyılda inşa edilen ve iki yada büyük bir olasılıkla üç katlı olan bu yapı, Efes’teki Celcus kütüphanesinden sonra Türkiye’nin en iyi korunmuş ikinci antik çağ kütüphanesidir. Okuma salonunun yüzölçümü 13.40 X 14.80 m’lik bir alanı kaplar. Rulolar ya da yazmalardan oluşan ciltler nişler içinde yapılmış raflara konuluyordu.
 
Tünel
Tonozlarla örtülü 100 mt. uzunluğundaki bu tünel, Strabon’un belirttiği gizli yeraltı geçitidir. Bu tünel, Aydın Dağlarından hızla akan sular için bir kanal görevini yerine getiriyor ve aynı zamanda tiyatro önündeki meydanı alttan destekliyordu
 
Roma Köprüsü
Stadyum’un kuzey kısmında, derin bir vadi üzerinde bir Roma Köprüsü kalıntısı bulunmaktadır.
 
Stadyum
Strabon’un amphitheater olarak tanımladığı ve bugün sel suları nedeniyle oldukça tahrip görmüş 44 x 192 mt. ölçülerindeki stadyum 30.000 kişiyi alabilecek kapasitededir.
 
 
Kazı Çalışmaları
Antik Çağ'da büyük öneme sahip olan NYSA' daki arkeolojik kazılar, 1990 yılından başlıyarak Kültür ve Turizm Bakanlığı Kültür Varlıkları ve Muzeler Genel Müdürlüğünün katkılarıyla Ankara Üniversitesi Dil Tarih Coğrafya Fakültesinden Prof. Dr. Vedat İDİL tarafından yürütülmektedir.
Bu çalışmalarından dolayı sayın Prof. Dr. Vedat İDİL'e sonsuz teşekkür ederiz