Gönderen Konu: Yenikapı'da arkeolojik kazı  (Okunma sayısı 3272 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Wolfeye

  • Yönetici
  • *
  • İleti: 4719
  • Teşekkür: 55
  • Cinsiyet: Bay
    • Sanat tarihi
Yenikapı'da arkeolojik kazı
« : 21 Kasım 2008, 22:27:12 »
Marmaray metro kazılarında Yenikapı'da antik limanın çıkması üzerine çalışmaların uzayacağını düşünen müteahhit firma, arkeolojik kazıları 24 saate çıkardı. İstanbul Arkeoloji Müzesi arkeologları ve gönüllü 6 arkeolog, 3 vardiya gece gündüz çalışıyor.

İstanbul Boğazı'nı tüp geçişiyle geçerek Halkalı ile Gebze'yi demiryoluyla birbirine bağlayacak Marmaray Projesi kapsamında Yenikapı'da sürdürülen arkeolojik kazılarda çalışma süresi 24 saate çıkarıldı. Türkiye'de ilk kez uygulanan gece arkeoloji çalışmasında 30 arkeolog ve 100 işçi görev yapıyor.

İstanbul Arkeoloji Müzesi'nin denetiminde sürdürülen Marmaray metro kazıları hız kazandı. Yenikapı'da antik limanın çıkması ve 19 batığın bulunması üzerine arkeolojik kazıların uzayacağını düşünen müteahhit firma, çareyi kazıları 24 saate çıkarmakta buldu.

Milet, Ağlat, Söğüt, Ankara, Bergama müzelerinden gönüllü gelen 6 arkeolog ile İstanbul Arkeoloji Müzesi arkeologları bir aydır 3 vardiya çalışıyor. 24 saat kazı yapılan Yenikapı'da gece önemli bir buluntu tespit edildiğinde çıkarma işlemi gündüze kaydırılıyor. Bulunan batık sayısının 19'a çıktığı arkeolojik kazıların ne kadar sürede tamamlanacağı halen kesinlik kazanmış değil.

Keramikler tasnif ediliyor
Lambalarla aydınlatılan kazı alanında kazma ve kürekle kazılan toprak önce işçilerin sonra arkeologların denetiminden geçiyor. El arabalarıyla banda taşınan toprak çukurdan çıkarılarak kamyonlara yükleniyor. Bulunan keramik parçaları ise üstlerinde numaralar bulunan kasalara ayrılıyor.

Gündüzleri kasalardaki keramikler tasnif edilerek kayıt altına alınıyor. Kazılarda arkeologların dışında antrepolog, jeolog, sanat tarihçi, mimar ve fotoğrafçılar da görev yapıyor.

Yaklaşık 3.5 metre inildi
Kazı alanını Milliyet ekibine gezdiren İstanbul Arkeoloji Müzesi Müdürü Dr. İsmail Karamut şu bilgileri verdi: "24 saat arkeolojik kazı yapılma uygulaması ülkemizde de, dünyada da bir ilk. Ulaştırma Bakanlığı'ndan bu talep geldiğinde biz arkeoloji biliminden taviz vermeyeceğimizi ilettik. Arkeolog ve işçi takviyesinin yanı sıra iyi bir aydınlatma yapılmasını talep ettik. Onlar da şartları yerine getirdiler. En küçük bir sikkenin bile kaybolmasına gönlümüz razı değil.

3 ay gibi bir sürede tamamlanacağını umuyoruz. Ancak önemli bir buluntu çıkarsa süre uzar. Şu ana kadar 3 metre 40 santim ana topraktan aşağıya kadar indik. Bu kadar daha inmeyi planlıyoruz."

Eserler 25 Haziran'da müzede sergilenecek
Üsküdar, Sirkeci ve Yenikapı'da devam eden kazılarda bulunan eserlerin 25 Haziran'da Arkeoloji Müzesi'nde sergileneceğini belirten Karamut, "Kazılarda farklı disiplinler uygulanıyor. Mesela limandan çıkan ahşaplar incelenmek üzere ABD'ye gönderildi. Diğer yandan bulunan deve kemikleri İstanbul Veterinerlik Fakültesi'nce incelenirken, mezardan çıkan insan kemikleri Antropoloji Enstitüsü'ne gönderildi" dedi.

not:bu konu başlığı olay hakkında güncelleme olduğu müddetçe güncellenecektir..
midena pro tou telous makarize