Gönderen Konu: SDÜ (SÜLEYMAN DEMİREL ÜNİVERSİTESİ) ARKEOLOJİ  (Okunma sayısı 2655 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Wolfeye

  • Yönetici
  • *
  • İleti: 4719
  • Teşekkür: 55
  • Cinsiyet: Bay
    • Sanat tarihi
Bölüm yönetimi

Bölüm Başkanı
Yrd.Doç.Dr. Bilge  HÜRMÜZLÜ

Bölüm Başkan Yardımcısı
 Yrd.Doç.Dr. Mehmet  ÖZHANLI

Uzm. Murat FIRAT


ARKEOLOJİ BÖLÜMÜ

     Arkeoloji, geçmişi zaman ölçeğiyle ve somut kalıntılara dayanarak, uygarlığın gelişim sürecini geleceğe katkıda bulunmak amacıyla anlamaya ve yorumlamaya çalışan bilim dalıdır. “Geçmiş yabancı bir ülkedir ve arkeoloji bu ülkeye girmek için gerekli olan vizedir”. Arkeoloji “güzel” ya da “ilginç”, “bizden” ya da “değil” ayrımı yapmadan tüm insanlığın ortak kültür mirasını kapsayan evrensel bir anlam içermektedir. Bundan dolayı, arkeolojinin amacı, “geçmişe ait bir şeyler bulmak” değil, geçmişi anlamak ve ortaya çıkan bilgiyi, günümüzde yaşayan insanların kimliklerini zenginleştirecek, onları uygarlık süreci içindeki yerlerini anlamalarına, bunun önemini hissetmelerine yardımcı olacak şekilde kullanmak ve bu birikimi gelecek kuşaklara aktarmaktır. Arkeoloji bir zaman laboratuarı olarak da tanımlanabilir.

Genel Bilgiler:
     Arkeoloji Bölümü, Akdeniz Bölgesi’nin kuzeydoğu kesimlerinin ve Göller Bölgesi’nin (Pisidia)  arkeolojik önemi göz önüne alınarak 1993 yılında kurulmuştur. 2006 yılında iki yardımcı doçentin göreve başlamasıyla bölüm aktif hale gelmiştir. Bölüm 2007 – 2008 eğitim öğretim yılında lisans öğrencisi almaya başlayacaktır
     Bölümde iki Yardımcı Doçent ve bir Uzman görev yapmaktadır. Ayrıca, 2547 sayılı Yükseköğretim Kanunun 35. maddesi ile Ankara, Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi’nde doktora yapmakta olan bir Araştırma Görevlisi bulunmaktadır.
     Klasik Arkeoloji kapsamına giren Hellen ve Roma Medeniyeti’nin mimarisi, heykeltıraşlık sanatı, seramikleri ve diğer günlük hayata yönelik küçük buluntuları detaylı olarak ders programımızda yer almaktadır. Bu verilerin dönemin tarihi, siyasi ve sosyal gelişmesi, ayrıca felsefesi ile birlikte ele alınmasına dikkat edilmektedir. Ayrıca Prehistorya, Protohistorya, Erken Hıristiyanlık ve Bizans çağlarına yönelik derslerde programımızda bulunmaktadır.
     Öğrencilerimize teorik olduğu kadar pratik olarak da yetişmelerini sağlamak üzere kazılarda, yüzey araştırmalarında ve müzelerde çalışma imkânı verilecek, teorik bilgilerin araştırma gezileri ile desteklenmesi sağlanacaktır.
 
ANA BİLİM DALLARI

Arkeoloji Bölümü 3 Ana Bilim Dalı’na ayrılmıştır.

Prehistorya Anabilim Dalı:
     Tarih öncesi anlamına gelen Prehistorya Anabilim Dalı’nın içeriğini insanın ortaya çıktığı andan itibaren yazıyı bulmalarına kadar olan süredeki avcı-toplayıcı toplumun geçirdiği kültürel, ekonomik ve teknolojik gelişimin araştırılması oluşturur.

Protohistorya ve Önasya Arkeolojisi Anabilim Dalı:
     Bu Anabilim Dalı’nın içeriğini yoğunlukla Anadolu arkeolojisi oluşturmakla birlikte Önasya (Mezopotamya), Suriye ve Filistin gibi bölgeler ile Ege Dünyası’nın Protohistorik Dönem arkeolojisiyle de ilgilenilmektedir. Bu bölgelerde yer alan uygarlıkların tarihi, kültürü ve sanatı üzerinde durularak Prehistorya ve Klasik Arkeoloji arasındaki dönemin Arkeolojik buluntuları ışığında eğitim verilecektir.

Klasik Arkeoloji Anabilim Dalı:
     Girit, Yunanistan ve Anadolu kültürlerinin gelişimini inceler. Anadolu’daki arkeolojik kalıntılara ağırlık verilerek, antik dönemin mimarlık, heykeltıraşlık, seramik, sikke ve diğer küçük buluntuları üzerinde çalışılmaktadır. Yaz aylarında öğretim üyelerimiz tarafından gerçekleştirilen kazılara katılacak öğrencilerimizin, teorik bilgilerinin sağlamlaştırılması amacıyla arazi arkeolojisi alanında da bilimsel araştırmalar sürdürülmektedir.

ROGRAMLARIMIZDAN MEZUN OLACAKLARIN İSTİHDAM EDİLEBİLECEKLERİ YERLER
   Programlarımızdan arkeolog unvanı ile mezun olan öğrenciler, akademik kariyer yapmanın yanı sıra, Kültür ve Turizm Bakanlığı’na bağlı olarak Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürlüğü birimleri, özel müzeler, Enerji Bakanlığı bünyesinde yürütülen BOTAŞ gibi birimler, belediyeler, turizm büroları, İl Kültür Müdürlükleri, yerli ve yabancı Arkeolojik Kazılar ve görsel basında arkeolojik belgesellerin hazırlanması ile ilgili özel ve kamu kuruluşlarında çalışma olanağına sahiptirler.
[/b]midena pro tou telous makarize