Gönderen Konu: ATATÜRK ÜNİVERSİTESİ(ERZURUM) ARKEOLOJİ  (Okunma sayısı 4775 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Wolfeye

• Yönetici
  • *
  • Teşekkür: 53
    • Sanat tarihi
ATATÜRK ÜNİVERSİTESİ(ERZURUM) ARKEOLOJİ
« : 21 Kasım 2008, 23:21:45 »
ATATÜRK ÜNİVERSİTESİ(ERZURUM) ARKEOLOJİ

Bölüm Başkanının Mesajı
“Arkeoloji Bölümü” ülkemizin en köklü eğitim kurumlarından biri olan Erzurum, Atatürk Üniversitesi, Fen-Edebiyat Fakültesi bünyesinde, 30 yılı aşkın bir zamandır faaliyet göstermektedir. 1973 yılında kurulan bölümümüzden  bu güne değin mezun olan yüzlerce lisans, yüksek lisans ve doktora öğrencisi bu gün Türk Arkeolojisi’nin önemli isimleri durumundadır. Aynı zamanda bölümümüz, ülkemizde İstanbul ve Ankara gibi büyük şehirlerden sonra kurulan üçüncü “Arkeoloji Bölümü” olma özelliğine sahiptir. Ülkenin tarih, kültür ve arkeoloji hayatına yön veren bir çok kurumda bu gün bölümümüzden mezun kişiler başarıyla görev yapmaktadır. Bu bizim için en büyük onur ve gurur kaynağıdır. Bilim yapmanın farklı bir özveri gerektirdiği Doğu Anadolu’da, altyapı olanakları ve üzerine düşen sorumluluğun bilincinde öğretim üyeleri  olarak, geçmişten aldığımız güç ve her gün artan bir heyecanla kaliteyi biraz daha yükseğe çıkartabilmeyi hedeflemekteyiz.

Prof. Dr. Cevat BAŞARAN
Bölüm Başkanı

Adres
Atatürk Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi
Arkeoloji Bölümü 25240-Erzurum

Tarihçe
“Arkeoloji Bölümü”, 1973 yılında Edebiyat Fakültesi bünyesinde faaliyete geçmiştir. Kuruluş yıllarını araştırma ve öğretim kadrosunu oluşturmayla geçiren “Arkeoloji Bölümü”, 1975-1976 öğretim yılında ilk öğrencilerini alır. Bölüm, Dr. Tomris Bakır, Dr. Güven Bakır, Dr. Hayat Erkanal, Dr. Fahri Işık ve Dr. Abdullah Yaylalı’dan oluşan öğretim kadrosu ilk dönemde 65 öğrenciyle eğitim ve öğretim hayatına başlar. Kısa bir süre sonra, 1976 yılında aynı fakülte bünyesinde açılan “Sanat Tarihi Bölümü” ile birleşen Arkeoloji Bölümü, 1982-1983 öğretim yılında “Arkeoloji ve Sanat Tarihi Bölümü” adı altında öğrenci almaya başlar. Bu birliktelik 1998 yılına değin devam eder. Bu tarihten sonra “Arkeoloji Bölümü” ayrı bir bölüm olarak Fen-Edebiyat Fakültesi bünyesinde faaliyetlerini sürdürür. Arkeoloji Bölümü bünyesinde bu gün için 1982 yılında kurulan “Klasik Arkeoloji Anabilim Dalı” ve 1989 yılında bölge kültürleri üzerine araştırmaların artması için kurulan “Protohistorya ve Önasya Arkeolojisi Anabilim Dalı” bulunmaktadır. 1973 yılından bu güne güçlenerek yoluna devam eden “Arkeoloji Bölümü”, 16 kişilik akademisyen kadrosu, çeşitli kazı ve araştırma projeleri ve her birinin yarın önemli arkeologlar olacağına inandığımız 265 öğrencisi ile üniversitemizin önemli bölümlerinden biridir.     

Bu gün
“Arkeoloji, Eski Kültürleri ve uygarlıkları onlardan kalan maddi kalıntıları açısından  kendine özel yöntemlerle inceleyen, yer ve zamanı belirlemekle uğraşan bir bilim dalı” olarak tanımlanır. Arkeoloji bir yerde insanlığın gelişimini inceleyen ve bunu yaparken farklı disiplinlerden da yardım alan bir disiplinler arası çalışma alanıdır.

Erzurum Atatürk Üniversitesi Arkeoloji Bölümü, ülkemizin arkeoloji ve tarih alanında var olan zengin potansiyelini araştıracak ve bu konular üzerine çalışacak araştırmacıları yetiştirme amacındadır. Bölümde ağırlıklı olarak Anadolu Arkeolojisi üzerine yoğunlaşılmaktadır. İnsanlığın ilk yerleşik düzene geçtiği Neolitik Dönem’den Orta Çağa değin olan kültürel süreç, bölümümüzdeki derslerin temelini oluşturmaktadır. Bölümde dersler genelde Türkçedir ve tümüyle teoriktir. Öğrenci sadece yaz aylarında ülkenin farklı bölgelerindeki arkeolojik kazılarda uygulama yapma şansı bulabilmektedir.

Bölüm kapsamında son yıllarda çeşitli kazı, yüzey araştırması çalışmaları ve arkeoloji projeleri yürütülmektedir. Özellikle başarılı öğrenciler bu çalışmalarda araziye ve malzemeye dönük uygulamalar yapabilmektedirler.   

“Arkeoloji Bölümü” 2 profesör, 3 Yrd. Doç. 4 Dr. ve 7 Arş. Gör.’sinden oluşan akademik kadrosu ile hem örgün hem de ikinci öğretimde eğitim vermektedir. 

Öğretim Üyeleri
   Prof Dr. Cevat BAŞARAN  ..Bölüm Başkanı..
   Prof Dr. Mehmet KARAOSMANOĞLU   
   Yrd.Doc.Dr. Nurettin KOÇHAN   
   Yrd.Doc.Dr. Vedat KELEŞ   
   Yrd.Doc.Dr. Ali Yalçın TAVUKÇU   
   Yrd.Doc.Dr. Nurettin ÖZTÜRK   
   Yrd. Doç. Dr. Mehmet IŞIKLI   
   Yrd.Doc.Dr. Korkmaz MERAL   
   Dr. Birol CAN   

Araştırma Görevlileri
   Fevziye GÜNEŞ   
   Zerrin TAVUKÇU   
   Ş.Dilek FUL