Gönderen Konu: Akşehir Arkeoloji Müzesi  (Okunma sayısı 2786 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Wolfeye

 • Yönetici
 • *
 • İleti: 4719
 • Teşekkür: 55
 • Cinsiyet: Bay
  • Sanat tarihi
Akşehir Arkeoloji Müzesi
« : 22 Kasım 2008, 00:32:09 »
AKŞEHİR ARKEOLOJİ MÜZESİ ( TAŞ MEDRESE )/Konya

Akşehir’de müzecilik, 1946 yılında Maarif Memurluğunca eski eserlerin derlenip korunmaları amacıyla, bir memurun görevlendirilmesiyle başlar. Derlenen eserler o zaman kullanılmayan İmaret Camii'nde korunuyordu. 1950 yılında caminin ibadete açılması üzerine, eserler Taş Medrese'ye nakledilir. 1960 yılında depo durumundaki müzeye müze memurunun atanmasıyla resmen müzecilik başlar. Yapılan restorasyon ve düzenlemelerden sonra 8 Haziran 1965 günü müze ziyarete açılır.

Taş Medrese, mescit, türbe, hangah, imaret ve çeşmeden oluşan bir külliye şeklinde inşa edilmiştir. Medrese, Anadolu Selçuklu sultanlarından II. Keyhüsrev’in oğlu II. Keykubat zamanında Başvezir Emirdad Sahipata Hüseyin oğlu Fahreddin Ali tarafından 1250 yılında yaptırılmıştır.

Külliyeden günümüze sadece mescit ve bir arada bulunan türbe ile  medrese gelebilmiştir. Medrese plan olarak açık avlulu ve dört eyvanlıdır. Taç kapısı ile baş eyvan güney-kuzey yönünde, iki eyvan ise dikey olarak yapılmış ve değişik tarihlerde yapılan onarımlar sırasında güneydeki eyvan, oda haline getirilmiştir. Orta avlunun her iki yanında devşirme malzemeyle yapılmış revaklar yer almaktadır. Taç kapının sağ tarafında bulunan beş oda bulunmaktadır. Türb,e giriş kapısının solundadır. Kare planlı olan türbenin altında kriptası mevcuttur. Kubbe eteğinde, pek azı günümüze gelebilmiş, kufi yazı benzeri geçmeli geometrik örneklerden meydana gelen, çini mozaik tekniğinde süsleme kuşağı vardır. Aynı şekilde kubbenin ortasında da çini bulunmaktadır.Müzede Neolitik Dönemden, XIX. yüzyılın sonuna kadar, insanın doğumundan ölümüne kadar gereksinim  duyduğu  birçok  eserler  bulunmaktadır. Bu  eserler arasında en zengin koleksiyonumuz, Selçuklu ve Osmanlı dönemlerine ait mezar taşlandır. Selçuklu Dönemi figürlü mezar taşları müzede önemli bir yer tutarlar. Bu eserler Akşehir ve çevresinden derlenmiştir. Müzedeki bu mezar taşları, hattat kitabeleri ile de dikkat çeker.


Adres: Larende Cad. Konya
Tel: (332) 351 32 07


midena pro tou telous makarize

Çevrimdışı ofturkan

 • Üye
 • *
 • İleti: 1
 • Teşekkür: 0
 • Cinsiyet: Bay
Ynt: Akşehir Arkeoloji Müzesi
« Yanıtla #1 : 16 Aralık 2010, 17:22:04 »
AKŞEHİR  NASREDDİN HOCA ARKEOLOJİ VE ETNOĞRAFYA MÜZESİ:
     
          İlçemizin en önemli eksiği, türbesi ilçemizde bulunan Nasreddin Hoca adına bir müze olmayışı idi. Uzun çalışmalardan sonra Ulu Cami caddesi üzerinde bulunan ve Yüksek Kurul tarafından 15.11.1985 gün ve 1569 sayılı kararı ile tescil edilmiş olan, Rüştü Bey Konağı, müze yapılmak üzere,1989 yılında Kültür ve Turizm Bakanlığınca kamulaştırılmıştır.
Bina, Akşehir Mustantıkı (Sorgu Hakimi) olan Rüştü Bey, tarafından 1914 yılında yaptırılmıştır. Yapımında Ermeni ve Türk ustalar çalışmıştır. Yapı, bodrum kat, +2 katlı ikiz ev şeklinde ahşap taşıyıcılı teknik ile yapılmıştır. Rüştü Bey Konağı olarak ta bilinen Müzenin restorasyonuna, 1992 yılında başlanmış olup Ekim 2006 tamamlanmıştır. Taş Medreseden getirilen eserler mevcut depolarına yerleştirilmiş olup,teşhir tanzim planına göre eserler yerleştirilip, 5 Temmuz 2007 tarihinde Uluslararası Nasreddin Hoca Şenliklerinde  ziyarete açılmıştır. Müze halen ziyarete açıktır.
   Bu Müzede, teşhir tanzim planına göre,alt kat idari bölüm ve eser depoları olarak düzenlenmiştir. 1. katta Neolitik dönemden itibaren kronolojik olarak Kalkolitik- Tunç- Demir Çağı- Klasik- Helenistik- Roma ve Bizans dönemine ait eserler ile Sikkeler sergilenmektedir, 2. Katta ise, Etnoğrafik malzemeler ile Gelin odası, Sıra yarenler odası ve Nasreddin Hoca fıkrasının canlandırıldığı bir odada sergilemeler  yapılmaktadır.
 
ADRES
Selçuk Mah. Ulucami sk. No. 30 42550-AKŞEHİR
Telf. 0 332 8126981
aksehirmuzesi@kultur.gov.tr