Gönderen Konu: Aykut Çınaroğlu  (Okunma sayısı 1476 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Wolfeye

• Yönetici
  • *
  • Teşekkür: 55
    • Sanat tarihi
Aykut Çınaroğlu
« : 23 Kasım 2008, 22:40:26 »

Hüseyin Macit ve Rabia Fahriye'nin çocuğu olarak 11 Kasım 1941 tarihinde dünyaya gelmişim.

Öğrenim hayatıma Ankara Atatürk Orman Çiftliğindeki " Onuncu Yıl İlkokulu"nda başladım ve orta tahsilimi yine Ankara'da Atatürk Lisesi'nde tamamladıktan sonra Üniversite Eğitimim, 1960 yılında kayıt olduğum Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih Coğrafya Fakültesi'nde başladı. Dört yıllık yüksek öğrenimim sonucunda, Protohistorya ve Önasya Arkeolojisi (Kürsüsünden) Anabilim Dalı'ndan "Arkeolog" ünvanını alarak pek iyi derece ile mezun oldum.

Üniversite hayatımın ikinci yılında, o zamanki adı Ankara Arkeoloji Müzesi olan bugünkü Anadolu Medeniyetleri Müzesi'nde açılan memuriyet sınavını kazanarak, çalışma ortamına girdim. Böylece; Fakültede edindiğim teorik bilgileri Türkiye'nin en gelişmiş müzelerinden birisinde uygulama fırsatını elde etmiş oldum.

1964 yılında üniversite diplomasını aldıktan kısa bir süre sonra, gelecek yaşantımı yönlendirebilecek iki ayrı fırsatla karşı karşıya kaldım. Bunlardan birincisi: İngiliz Kültür Heyeti'nce Türk Hükümeti emrine verilen ve önce bir yıllık iken daha sonra iki seneye çıkartılan burstu. Söz konusu burs;İngiliz Arkeoloji Enstitüsü'nde (Londra) iki yıl süreli eski eser restorasyonu ve konservasyonunu içeren öğrenimi kapsıyordu. Dönüşte ise kurulmakta olan müze laboratuvarında "Konservatör" olarak görev alacaktım. İkincisi ise; diploma aldığım bilim dalında açılan (asistanlık) araştırma görevliliği sınavı idi. Ben her iki sınavı da kazandım. Ancak; Üniversitede görev almayı tercih ettiğimden İngiltere'ye gitmekten vazgeçtim ve çalışmakta olduğum müzeden ayrılarak asistan ünvanı ile üniversitede göreve başladım.

Üniversite öğrenciliğim ve müzedeki çalışma süresi içerisinde Anadolu'da yürütülen çok sayıdaki akeolojik kazılara katılma fırsatını elde ettim. Bunlardan bazıları; Kültepe(Kayseri); Acem Höyük(Niğde); Patnos (Ağrı); Gordion; Yalıncak(Ankara) ve Altıntepe(Erzincan) gibi belli başlı araştırma merkezleridir.

Hazırladığım, "Orta Anadolu'da M.Ö. III.Binin İkinci Yarısına Ait Madeni Eserler" konulu tez ile doktor ,"Gri ve Siyah Frig Seramiği" içerikli doçentlik tezi ile doçent ve 1989 yılında da sırasıyla "Profesör" ünvanlarını aldım.

Muhabere sınıfındaki askerlik görevimin okul bölümünü, Ankara Mamak Muhabere Okulu'nda Kıta hizmetini de Muş'ta 755 İleri İkmal ve bakım Bölüğünde muhabere asteğmeni olarak tamamladım ve 1972 Nisan ayında tekrar üniversitedeki görevime döndüm.

1974 yılında, Federal Alman Cumhuriyeti Brilon'daki Göethe Enstitüsü'nde Almanca kurslarına katıldım.

Üniversitedeki görevim süresince Kültepe (Kayseri), Kululu (Kayseri), Acem Höyük (Niğde), Tepebağları(Niğde), Gordion (Ankara), Samsat (Adıyaman) kazılarında heyet üyesi olarak görev aldım.

1980-1984 yılları arasında Niğde'nin Bor İlçesi Kemerhisar Nahiyesi'ne bağlı Keşlik Yaylası'nda (Melendiz Dağları üzeri) , M.Ö. I.Bine ait, açık araziye yapılı, heykeltraşlık türünde çok sayıda eser bularak arkeoloji alemine kazandırdım ve buluntuları yayınladım.

1986-1988 yılları arasında Niğde'nin Bor ilçesi Kemerhisar Nahiyesi'nin altında yatan antik Tyana ya da Hitit Çağlarının Tuvanuva adlı şehrinin arkeolojik başkanlığını yürüttüm. Gerek Gediz dağları üzerindeki yüzey araştırmalarında gerekse, Tuvanuva kentinde yürüttüğüm ilmi kazıya her yıl, on-onbeş civarında öğrenciyi de götürdüm. Böylece; öğrencilerin edindikleri teorik bilgileri bir nevi stajla tatbik sahasına koyma imkanını yaratmış bulunuyorum. Bu; aynı zamanda öğrencilerin bilgi ve görgülerini arttırma ve memleketi yakından tanıma fırsatını da vermektedir.

1983-1984 öğretim yılında iki yarıyıl süre ile Konya Selçuk Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi, Arkeoloji ve Sanat Tarihi Bölümünde ders verdim.

Niğde, Bor-Altınhisar Keşlik Yaylasında yaptığım keşifler ve ortaya çıkarttığım eserler dolayısıyla Amerika Birleşik Devletleri'ndeki The Metropolitan Museum of Art (New York) tarafından burs verilerek davet edildiğim bu ülkede bir yıl kaldım. Amerika Birleşik Devletleri'nde kaldığım süre içerisinde hem keşiflerimi yayına hazırladım, hem de New York, New Jarsey, Bryn Mawr ve Philadelphia'da Anadolu Arkeolojisi ile ilgili çeşitli konferanslar verdim. bu arada Metropolitan Museum of Art Müzesinde muhafaza edilmekte olan Anadolu kökenli bazı eserler üzerinde de (Şimdi Türkiye'de olan Karum Hazinesi vb) çalışmam oldu.

1994 senesinde başlayan Kastamonu ili, Devrekani ilçesi Kınık Köyündeki arkeolojik kazının başkanlığını yürütmekteyim. Bu kazıda, çok sayıda, Hitit çağına ait çeşitli türde madeni eserler ve maden atölyesi açığa çıkartılmıştır. Kazı, önümüzdeki yıllarda da devam edecek olup eserler yayına hazırlanmaktadır.

1997 yılında başladığımız Çorum ili Alaca ilçesi, Alaca Höyük Beldesinde bulunan Alaca Höyük ören yerindeki arkeolojik kazının başkanlığını da yürütmekteyim.

Her sene Türkiye'nin muhtelif yerlerinde yapılan sempozyumlara katılıyorum, çeşitli konferanslar veriyorum. Eski eser kaçakçılığı ve sahte eserler yapımı konulu konuşmalarım ağırlıklıdır. Ayrıca, çeşitli mahkemelerde çok sayıdaki eserlerle ilgili davalarda bilirkişilik yapıyorum.

1971 yılında evlendiğim eşim Arkeolog Semra ÇINAROĞLU , Turizm Bakanlığı'ndan emeklidir. İki kız çocuğum vardır.

08.04.1993-10.02.1995 tarihleri arasında Dil ve Tarih Coğrafya Fakültesi Yönetim Kurulu üyeliği görevini yürüttüm. 1994-2001 Şubat yılları arasında Fakültemizin Dekan Yardımcılığı görevini yaptım.

İyi derecede İngilizce ve orta derecede Almanca biliyorum. İlgi alanlarım bilimsel yayınları İngilizce, Almanca ve Türkçe'dir.

Halen Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih Coğrafya Fakültesi, Arkeoloji Bölümü, Protohistorya ve Önasya Arkeolojisi Anabilim Dalında Profesör olarak akademik faaliyetimini yürütmekteyim.
midena pro tou telous makarize