Gönderen Konu: Pamukkale Ve Hierapolis  (Okunma sayısı 858 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı sserayy

  • Kıdemli Üye
  • *
  • İleti: 146
  • Teşekkür: 5
Pamukkale Ve Hierapolis
« : 16 Kasım 2008, 03:37:20 »
Pamukkale
Denizli merkez ilçesinin 24 km.kuzeyinde,1840 metre yükseklikli Çökelez Dağı'nın güney eklerinde,ovalardan 100 metre yükseklikteki platomsu taraça üzerindedir.Pamukkale sırtını Çökelez Dağı'na yaslamış,yönünü Çürüksu ovası ile başlarından kar eksilmeyen Karcı ve Honaz dağları ile Babadağ'a çevirmiştir.Denizli'den Pamukkale'ye yaklaşırken gündüz olsun,gece olsun pamuktan yapılan kaleleri andıran travertenlerin büyüleyici bir görünümü vardır. Pamukkale'yi Pamukkale yapan şifalı ve sanatçı su ; Hieropolis kalıntıları arasında Çökelez Dağı'nın platoya inen eteğinden kaynar. Yüze çıktığı yerdekisıcaklığı 35 C'dir.İnsan bedeninin ısısına yakın olan bu su çeşitli radyoaktif maddelerin yanısıra erimiş maddeler,kalsiyum ve yüksek oranda karbondioksit içerir.Bu su belli bir süre aktığı yerde kireçli bir tortu bırakır.İşte bu Pamukkale'nin ünlü travartenlerini oluşturur. Pamukkale suyu içinde bir hafta bekletilen sicimler dalgalı ve beyaz tortu ile kaplanır.Ayrıca;Çamlık'da piknik yaparak genel veya özel aile havuzlarında yüzerek ve çay bahçelerinde dinlenerek vakit geçirilebilir.

Hierapolis
Şehir Merkezine 24 km. mesafededir. Hierapolis şehrinin kuruluşu çok eskiye dayanmaktadır. Bergama kralı II. Eumenes tarafından M.Ö. 1 90 yılında kurulan şehre, efsanevi kahraman Telefos'un güzel karısı "Hiera" nın adına izafeten Hierapolis adını vermiştir. Hirapolis kutsal şehir anlamına da gelmektedir. Hellenistik özellik taşıyan şehir, M.Ö.1 33 te Bergama kralı 3. Attalos'un vasiyeti üzerine Hierapolis, Bergama ile birlikte Romalılara geçmiştir. M.S. 1 7 de Roma İmparatoru Tiberius zamanında şiddetli bir deprem ile yıkılmışır. Yeniden inşa edilen şehir tamamen Roma karakterine bürünüp, M.S.II-III. asırlarda Roma İmparatoru Septimus Severisve Karakalla devirlerinde büyük bir refeha kavuşarak, altın devirlerini yaşamış ve Roma İmparatorluğunun ileri gelenlerinin sayfiye şehri olmuştur.Hierapolis 'teki büyük yahudi nüfusunun hakim olduğu devirde,İsa'nın 12 havarisinden biri olan Apostle Phlippe'nin M.S. 80 de Hristiyanlığı yaymak üzere buraya geldiğinde işkence edilip öldürülmesi ile Hristiyanlık aleminde önem kazan- mıştır.Bizans devrinde de piskoposluk merkezi haline gelen Hierapolis'te, St. Philippe adına M.S. 5. asırda Ottogon stilde martyrium inşa edilmiştir. M.S. 395'te Bizans idaresine geçen Hierapolis, M.S. 1210'da Gıyasettin Keyh- üsrev zamanında Selçukluların eline geçmiştir. 1 354'te meydana gelen şiddetli depremler yüzünden şehir harap olmuştur. Hierapolis'in elindeki kaynaklara göre, hem Apollan Laır Benos'un hem de Apolfan Kitharoidos'un Arkhegetes Kürtünü hayali bir şehir olarak görülmektedir.Hierapolis sikkeleri M.Ö.II. yy. başlayarak M.S. III. yy.'a kadar devam etmiş bir devrin kültürünü aksettirir. Kitabeler ise daha geç bir zamana işaret eder. Sikkelerin ve kitabelerin birleştiği nokta Apollan Kitharoidos'u müşterek temsil etmeleridir. Apollon'un ağızlı baltasıyla kuwetin sembolü olarak yürürken, diğer taraftan dini merasimleri idare eden bir sembol olarak görülür.

Roma Hamamı
M.S. II. yy. da yapıldığı bilinen hamam ve bölümleri, (Frigidarium, Caldarium) şimdi ve kapalı olarak birbirine bağlı bir bütün halindedir. Hepsi büyük taş bloklardan harç kullanılmadan yapılmışlardır. Kapalı kısımlar tonoz şeklinde örtülmüş tür Ayrıca bu kapalı kısımlar ile açık mekan ların iç kısımlarında kemer şeklinde derin nişler varciır. Kapalı olup ta yıkılan bazı bölümler sonradan onarılarak tekrar eski haline getirilmiştir. Eski haline gelirileıı yüksek tonozlar müze olarak kullanılmaktadır.

Tiyatro
M.S. II. yy'da yapılmıştır. Roma tiyatrosu tipindedir. Cavea Scene ve Or- kestra kısımlarından meydana gelmiştir.Eyimli bir arazi üzerine kurulmuştur. Halen Cavea muntazam haldedir. 15-20 bin kişiyi alacak büyüklüktedir.Scenede üst kısımları yıkılmış olup, mermer bloklar üzerine mitolojik sahneler anlatılmıştır.Scene'nin sağ ve solunda, ayrıca ortada ve her iki yanında mermerden oymalı beş büyük kapısı vardır.

Alıntı: geocities.com/arkeoloji2000