Gönderen Konu: Veli Sevin  (Okunma sayısı 2485 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Wolfeye

  • Yönetici
  • *
  • İleti: 4719
  • Teşekkür: 55
  • Cinsiyet: Bay
    • Sanat tarihi
Veli Sevin
« : 23 Kasım 2008, 22:48:20 »
        Veli SEVİN 1944'te ödemişte doğdu. İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi'ni Eskiçağ Tarihi, Klasik Arkeoloji ve Eski Önasya Dilleri ve Kültürleri sertifikalarını tamamlayarak bitirdi. (1968). Eskiçağ Kürsüsü'nde Doktor (1973): Doçent (1979) ve    Profesör (1988) oldu.
        1981 - 1986 yılları arasında, ODTÜ aşağı Fırat Projesi kapsamında,Karakaya Baraj Gölü kurtarma alanındaki İmikuşağı Höyüğü Kazılarını ve Doğu Anadolu yüzey araştırmalarını; 1987-1992 yılları arasında Diyarbakır Üçtepe Höyüğü kazılarını ve Diyarbakır Harran ovası yüzey araştırmalarını; 1992 yılından beri Van Karagündüz, 1993'ten bu güne kadar  da Mersin Yamuk tepe kazılarını yönetmektedir. 1997 yılında Van Atıntepe Urartu Nekropolü ile Hakkari Kazılarına başladı.
        1993'te İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Van Bölgesi Tarih ve Arkeoloji Araştırma Merkezi Müdürü oldu.   Aynı yıl Eskiçağ Bilimleri Enstitüsünün genel sekreterliğine seçildi.
        Yurt içinde ve yurt dışında katıldığı bir çok sempozyum ve kollgyum dışında, Londra, Manchester, Tel  Aviv, Berlin, Roma ve Washington gibi kentlerde konuk konuşmacı olarak konferanslar verdi.
         Kültür Bakanlığı, Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Genel Müdürlüğü, Erzurum ve Ankara Bölge Kurulu üyeliklerinde bulundu.
         9 kitabı ve birçoğu uluslararası dergilerde yayınlanmış 80 kadar makalesi vardır. Evli ve 1 çocuk babasıdır.
        Üyesi bulunduğu kurum ve kuruluşlar şunlardır : Türkiye Turing ve Otomobil Kurumu, ICOMOS, Klasik Çağlar Araştırma Derneği, Eski Çağ Bilimleri Enstitüsü, Türk Tarih Kurumu, Alman Arkeoloji Enstitüsü Muhabir Üyeliği, Çekül Danışma Kurulu, Arkeoloji ve Sanat Yayın Kurulu Üyeliği.
         Prof.Dr. Veli SEVİN Mart 1999 tarihinden buyana Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Dekan Vekilliğini sürdürmektedir
midena pro tou telous makarize