Gönderen Konu: Hayat Erkanal  (Okunma sayısı 2504 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Wolfeye

  • Yönetici
  • *
  • İleti: 4719
  • Teşekkür: 55
  • Cinsiyet: Bay
    • Sanat tarihi
Hayat Erkanal
« : 23 Kasım 2008, 22:49:41 »

10 Kasım 1940 yılında Mediha ve Hilmi Erkanal'ın ikinci çocuğu olarak İzmir'de dünyaya geldi. Ankara'da Kurtuluş Lisesinden mezun olduktan sonra, 1959 yılında Ankara Üniversitesi, Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi Protohistorya ve Önasya Arkeolojisi kürsüsünde eğitime başladı. Öğrenciliği sırasında Prof. Dr. Nimet Özgüç, Prof. Dr. Tahsin Özgüç, Prof. Dr. Sedat Alp, Prof. Dr. Halil Demircioğlu, Prof. Dr. Afet İnan ve Prof. Dr. Firuzan Kınal'dan Arkeoloji, Hititçe ve Eski Çağ Tarihi ile ilgili konularda derslere katıldı. 1964 yılında "Babil Silindir Mühürlerinde Tanrı EA" konulu lisans teziyle Üniversiteyi "PEKİYİ" derece ile bitirdi.1963-64 yıllarında Ankara Anadolu Medeniyetleri Müzesinde çeşitli görevlerde çalıştı.

1964 yılında Armağan Erkanal (Öktü) ile evlendi.

Milli Eğitim Bakanlığının bursunu kazanarak 1966-1973 yılları arasında Batı Almanya'ya Doktora yapmak üzere gönderildi. "Zentralanatolische metallwaffen im 2. Jahrtausend” konulu doktora tezini, Prof.Dr. B. Hrouda ve Prof. Dr. K. Bittel başkanlığında hazırlayarak, "PEKİYİ" derece ile Doktor ünvanını aldı. Almanya'da Prof.Dr. Barthel Hrouda, Prof.Dr. Kurt Bittel, Prof. Dr. Annalise Kammenhuber, Prof. Dr. Einer von Schuler ve Dr. Eva Strommenger'den dersler aldı ve çeşitli seminerlere katıldı.

1973 yılında Türkiye'ye döndü ve İstanbul Arkeoloji Müzelerinde uzman olarak çalıştı. Aynı yıl Erzurum Atatürk Üniversitesine asistan olarak atandı. Bu görevde 1976 yılına kadar hizmet verdi.

Askerlik görevini Topoğrafya servisinde yedek subay olarak tamamladıktan sonra, Araştırma Görevlisi olarak girdiği Ankara Üniversitesi, Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi, Protohistorya ve Önasya Arkeolojisi Anabilim Dalı’nda halen öğretim Üyesi olarak görev yapmaktadır.

1979 yılında "Anadolu'da Tunç Dönemlerinde Kesici Aletler" konulu tezle Doçent oldu.

1988 yılında Profesörlüğe yükseltildi.

1982 yılından bu yana Alman Arkeoloji Enstitüsünün muhabir üyesidir.

1986-1990 yıllarında, Ankara Üniversitesi, Dil ve Tarih Coğrafya Fakültesi, Dekan Yardımcılığı görevinde bulundu.

1989 yılında Almanya'nın Münih kentinde Ludwig Maximilians Üniversitesinde "Güneydoğu Anadolu Arkeolojisi" üzerine bir sömestr ders verdi.

1999 yılından bu yana Ankara Üniversitesi, Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi, Protohistorya ve Önasya Arkeolojisi Anabilim Dalı Başkanlığı görevini yürütmektedir.

midena pro tou telous makarize