Gönderen Konu: Cevat Başaran  (Okunma sayısı 3481 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Wolfeye

• Yönetici
  • *
  • Teşekkür: 55
    • Sanat tarihi
Cevat Başaran
« : 23 Kasım 2008, 23:44:25 »

20 Ocak 1959 Çanakkale - Bayramiç doğumluyum. İlk öğrenimimi 1965-1970 yılları arası Bayramiç Milli Hakimiyet İlkokulu'nda tamamladıktan sonra, 1970-1976 yılları arasında sürdürdüğüm Bayramiç Lisesi'ndeki orta öğrenimimi, 1976'da bitirdim. Aynı yıl başladığım Atatürk Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Klasik Arkeoloji Bölümü'ndeki Yüksek öğrenimimi ise, 1980'de tamamladım. 10 Ağustos 1981'de adı geçen Bölüm'de "Asistan" olarak göreve başladım. "Hitit-Geç Hitit Yontu Sanatı İlişkileri" konulu Doktora Ön-çalışmasını 1 Eylül 1982'de bitirdikten sonra, Atatürk Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü'nde başladığım doktora öğrenimimi "Anadolu Mimari Bezemeleri II : Roma Çağı Lotus Palmet Örgesi" konulu tezle, 9 Temmuz 1987'de tamamladım.  Bu tarihten itibaren adı geçen Bölüm'de, "Araştırma Görevlisi Dr.", 1 Şubat 1991 - 7 Şubat 1994 tarihleri arasında ise, "Yardımcı Doçent Dr." olarak çalıştım. 6 Ekim 1993'te "Doçentlik" ünvanını aldıktan sonra, 8 Şubat 1994'te aynı bölümün "Doçentlik" kadrosuna ve 15 Ocak 1999'da da "Profesörlük" kadrosuna atandım.

Temmuz-Kasım 1983 tarihleri arasındaki Kısa Dönem askerlik hizmetimi Erzincan'da Er olarak yaptım. 1979'da ODTÜ Keban Projesi çerçevesinde gerçekleştirilen Elazığ-Kaleköyü Arkeolojik Kazısı'nda; 1986, 1988, 1990, 1991, 1993 ve 1999 yıllarında Iğdır-Oba Köyü ve Hakmehmet Köyü, Erzurum-Alaca Köyü ve Yeşilyayla Köyü ile Hasankale-Tımar Köyü; Van-Zeve Şehitliği ve Kars-Subatan Köyü'nde yapılan toplu mezar kazılarında; 1987'de Erzurum-Hasankale Sos Höyük Arkeolojik Kazısı'nda; 1988-1990, 1992, 1993 Dönemi Balıkesir-Erdek-Kyzikos Arkeolojik Kazıları ile 1995 Çanakkale-Bayramiç-Skepsis Kurtarma Kazısı ve 1997, 1999 yıllarında “Kuzey Troas Bölgesi-Parion Arkeolojik Yüzey Araştırmaları”nda görev aldım. 2005’ten itibaren Parion kazı başkanlığını yürütmekte
           Bir süre Atatürk Üniversitesi Güzel Sanatlar Enstitüsü Müdür Yardımcılığı; Fen-Edebiyat Fakültesi Klasik Arkeoloji Anabilim Dalı Başkanlığı ve Atatürk Üniversitesi Kazım Karabekir Eğitim Fakültesi Güzel Sanatlar Eğitimi Bölüm Başkanlığı, Atatürk Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Müdür Yardımcılığı ve Yönetim Kurulu Üyeliği, Atatürk Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi Dekan Yardımcılığı ve Güzel Sanatlar Fakültesi Yönetim Kurulu Üyeliği ile Erzurum Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulu Üyeliği ve Başkanlığı görevlerini yürüttüm. Yabancı dilim İngilizce, evli ve iki çocuk babası olarak; halen Atatürk Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi Arkeoloji Bölümü'ndeki Bölüm Başkanlığı, Sosyal Bilimler Etik Kurul Başkan Yardımcılığı ile Fakültedeki akademik görevimi ve Roma Mimarisi ve Bezemeleri ile Korinth/Kompozit sütun başlıkları üzerindeki çalışmalarımı sürdürmekteyim.

1965 - 1970  Çanakkale,  Bayramiç Milli Hakimiyet İlkokulu

1970 - 1976  Çanakkale,  Bayramiç Lisesi

1976 - 1980  Erzurum,  Atatürk Üniversitesi, Fen-Edebiyat Fakültesi Arkeoloji Bölümü

midena pro tou telous makarize