Gönderen Konu: Sinema Tarihinin En İyi On Bilim Kurgu Filmi  (Okunma sayısı 1173 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Wolfeye

  • Yönetici
  • *
  • İleti: 4719
  • Teşekkür: 55
  • Cinsiyet: Bay
    • Sanat tarihi
Sinema Tarihinin En İyi On Bilim Kurgu Filmi
« : 19 Ocak 2012, 11:11:50 »


Fritz Lang'ın 1927 yılında çektiği bilimkurgu klasiği Metropolis'in orijinal posteri koleksiyoncuların en çok aradığı posterlerdendir. Uzaylılar, süper güçlere sahip kahramanlar, dünyayı yok etmeye hazırlanan çılgın bilim adamları, 100 yılı aşkın zamandır bir grup insanın hayal dünyasını meşgul etmeye devam ediyor. Evet bilimkurgudan bahsediyorum…

Bilimkurgu meraklıları için sonu olmayan bir deniz… 1800’lerin sonunda Jules Verne ve H.G. Wells’in romanlarıyla edebiyatın içine giren bilimkurgu sinemanın da ilk günlerinden beri kullandığı bir tema.İLK FİLM "AYA YOLCULUK"
İlk bilimkurgu filmi olarak 1902 yılında, Fransız George Melies’in yaptığı “Trip to the Moon - Aya Yolculuk” gösterilir. 21 dakikalık filmde Jules Verne ve H.G. Wells’in kitaplarından esinlenen Melies, büyük bir savaş topu kullanarak aya yolculuk yapanların hikayesini anlatıyor.

Sinemanın ilk yıllarındaki bilimkurgu filmleri o dönemde imkansız görünen uzay yolculuğu konusuna yoğunlaşmıştır. Henüz atom bombası icat edilmediği için, ellilerde bilimkurgunun temel taşlarından olacak olan “dünyanın nükleer felakete uğraması” teması henüz gelişmemiştir.

Bilimkurgu filmlerinde ikinci dalga, 1930’larda ekonomik sıkıntılardan bunalan halk arasında yaygınlaşan çizgi roman kahramanlarının teker teker sinemaya aktarılmasıyla gelir. Bugün de severek okunan ve yeni kuşakların son yirmi yılda yapılmış filmlerden tanıdığı “Superman” ve “Batman” gibi süper kahramanların filmleri ilgiyle izlenir.1950’LER ALTIN YILLAR
Bilimkurgu teması gerçek anlamda altın çağına 1950’lerde ulaşır. İkinci Dünya savaşında, Hiroşima ve atom bombasıyla tanışan dünya, bilimkurguda uzaya yolculuk temasını bir kenara bırakıp dünyanın nükleer felaket ile yok olması senaryosuna yoğunlaşır.

Nükleer felaketin temelinde iki hikaye vardır; radyasyon sonucu mutasyona uğramış ve genellikle devleşmiş yaratıkların (karıncalar, çekirgeler…) dünyayı ele geçirme çabaları ve çılgın bilim adamlarının nükleer silahları kullanarak dünyayı yok etmeye çalışmaları (bugün bakıldığında naif görünen bu endişeler, o yıllarda çok sayıda insana son derece gerçek ve olabilir gelmekteydi!)

Hiroşima’nın şokunu üstünden atamamış olan seyirci, nükleer silahların yaratabileceğini düşündüğü sonuçları ve bu büyük güce kullanan insanların yapabileceklerini anlatan bilimkurgu filmlerini heyecanla izler.Bu dönemde, bilimkurgu filmlerinin büyük ilgi görmesi üzerine film çeşitliliğini artırmak amacıyla, zamanla bilimkurgunun klasik temalarından biri haline gelecek olan, dünyanın uzaylılar tarafından işgal edilmesiyle ilgili filmler de yayınlanır. 1953 yapımı “War of the Worlds” dönemin klasik uzaylı işgalciler filmlerindendir.

1950’ler sona erdiğinde Hiroşima’nın üzerinden 15 yıl geçmiş ve arka arkaya yayınlanan benzer senaryolu filmler bilimkurgu izleyicisini yormuştur. Ayrıca yıllardır imkansız gibi görünen uzay yolculuğu gerçekleşmek üzeredir. Sinema sevenlerin biraz soluklanmaya ihtiyacı vardır, bilimkurgunun altın yılları geride kalmıştır.ALTMIŞLARLA BERABER GELEN DEĞİŞİKLİK
1960’lardan sonra da önemli bilimkurgu filmleri yapılır, ancak yapılanlar, eskiye oranla çok daha az sayıda ve genellikle büyük bütçeli ve özel görsel efektli filmlerdir. Stanley Kubrick’in 1968 yılında çektiği “2001 A Space Odyssey” büyük bütçeli bilimkurgunun klasik filmlerindendir. 1950’lerde çekilen filmlere kıyasla teknik açıdan çok ileride olan film, bilimkurgu sinemasında da yeni bir dönemi başlatır.

Space Odyssey’den sonra yapılan filmlerin çoğu: Star Wars, Close Encounters of the Third Kind, Alien, Terminator, E.T., Back to the Future, Jurassic Park, The Matrix ve benzeri filmler özel efektleri her defasında bir adım daha ileri götürür.EN İYİ ON FİLM
Kısa bir bilim kurgu sinema tarihinden sonra gelelim listemize. Her zaman olduğu gibi listemizin bir kaynağı yok, yani bizim bilgi ve araştırmalarımız sonunda oluşturduğumuz orijinal bir liste. Yüzüklerin Efendisi benzeri filmler listede yok, çünkü biz onları bilimkurgudan çok fantezi filmleri olarak değerlendiriyoruz.

1978 yılında yapılan Star Wars listemizin başında geliyor. Ardında da 1928 yılı yapımı, sessiz sinema döneminden kalan klasik film Metropolis geliyor. Son dönemlerin popüler filmlerinin yanı sıra bilimkurgunun altın yılları ellilerden üç film listenin sonunda yaralıyor. Son olarak, listenin sekizinci sırasındaki War of the Worlds, tam elli yıl sonra Steven Spielberg tarafından yeniden çekiliyor ve 2005 yılının önemli filmlerinden birisi olacak gibi görünüyor...

En iyi on bilim kurgu filmi
1 - Star Wars
2 - Metropolis
3 - E.T
4 - Star Wars: Empire Strikes Back
5 - 2001:A Space Odyssey
6 - The Matrix
7 - Alien
8 - War of the Worlds
9 - Invasion of the Body Snatchers
10 - Day the Earth Stood Still

Kaan Oktay
kameraarkasi.org
midena pro tou telous makarize