Gönderen Konu: Kültür Bakanlığı'nın Kısa Filme Desteği  (Okunma sayısı 1293 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı greyangell

  • Genel Moderatör
  • *
  • İleti: 297
  • Teşekkür: 2
  • Cinsiyet: Bay
Kültür Bakanlığı'nın Kısa Filme Desteği
« : 19 Ocak 2012, 18:44:05 »
Kısa Film İçin Kültür Bakanlığı Desteği Prosedürü

5 Eylül 1995 tarihinde, Resmi Gazetenin 22395 sayılı baskısında yayınlanan "Sanatsal İçerikli Filmlerin Desteklenmesi, Yaptırılması ve Satın Alınması"na ilişkin yönetmelik, bu alandaki yeni insanlara, kısa filmcilere ve amatör sinemacılara da yer verdi. Oysa o güne dek, Bakanlığa başvuran kısa film projelerine, projenin içeriğine bile bakmadan sadece "Kısa Film" oldukları için ret yanıt veriliyordu. Yeni Yönetmelikte kısa film söyle tanımlanıyor:

Deneysel, Kurmaca, Belgesel, Canlandırma, Video-Art gibi baslıklarla anılan ve süresi 30 dakikadan fazla olmayan filmler ile, süresi 30 ile 60 dakika arası olan filmlerden, değerlendirme kurulunca kısa film olduğuna karar verilenler. Ayni yönetmelikte kısa film yönetmeni ise söyle tanımlanıyor: Kısa film dalında film yapmak isteyen, sinema ortamında henüz yerini almamış olması nedeniyle finansman ve ticari engelleri asmakta zorlanan, sinema eğitimi almış ya da almamış yaratıcı.

YENİ PROJE İÇİN BAŞVURU YÖNTEMİ

A) Film öykünüzü, çekim senaryosu haline dönüştürmeden, en fazla iki daktilo kağıdına sığacak şekilde yazın ve bu metinden 8 adet kopya çıkartın.

B) Üzerinde, adinizin, adresinizin, özgeçmişinizin bulunduğu, "Kültür Bakanlığı Telif Hakları ve Sinema Müdürlüğü" ne yazılmış bir başvuru dilekçesi hazırlayın.

C) Nüfus cüzdanı örneği ve ikametgah kağıtlarınızı bu dilekçeye ekleyin.

D) Senaryonuzun filme dönüşmesinde gerekecek paranın ayrıntılı bir dokumunu çıkartın. Bunu yaparken, gerçekçi bir yol izleyin. Paranız 5-6 ay sonra ödenir. Enflasyon oranını da dikkate alin. Ham filme ne kadar, stüdyoya ne kadar, oyunculara ne kadar vs. verilmesi gerektiğini alt alta yazıp bir toplam çıkartın. Film teslimi sırasında, bakanlık sizden, biri İngilizce alt yazılı, biri Türkçe olmak üzere 2 betacam SP ve 3 u Türkçe, 7 si İngilizce 10 VHS video kaset istiyor. Bütçenize bu çoğaltma giderlerini de eklemeyi unutmayın.

E) Yeni yönetmeliğin getirdiği en büyük kolaylık, kısa filmcilerden, destek alacağı ilk 3 film için yapımcı belgesi istenmemesi. Yani profesyonel bir şirket aracılığına gerek kalmadan, siz kişi olarak doğrudan başvurabiliyorsunuz.

F) Projeniz ile birlikte, eğer varsa, daha önce gerçekleştirdiğiniz bir filminizin VHS kopyasını da, kısa film proje dosyanıza koyun. Projeniz bakanlığa ulaştığında, "Kısa Film Proje Değerlendirme Kurulu"na gönderilir. Kurul üyeleri, her takvim yılı başında, bakanlık onayıyla o yıl için görevlendirilir. Bu kurul; bir bakanlık temsilcisi, bir kısa film yönetmeni, bir belgesel yönetmeni, bir canlandırma filmi yönetmeni ya da senaristten oluşur.

Yılın ilk aylarında, senaryo ve proje değerlendirme toplantıları yapılır. Bu demektir ki, çok geç kalmadan, ocak-şubat aylarında projeleri bakanlığa iletmeniz gerekiyor.

G) Projeniz onaylanırsa, size avans olarak bir tutar ödenir. Çekimler ilerledikçe ödemelere devam edilir. Projeniz onaylanmış ve adınıza para çıkarılmış ise, en çok 2 aylık bir gecikme ile bu parayı almanız gerekir. Almayanlar haklarını yitirir ve proje ret olunmuş sayılır.

H) Yardim ve destek sonucu ortaya çıkan yapıtların yurtiçi ve yurtdışı ticari olmayan kültürel amaçlı gösterim hakları bakanlığa aittir. Ama siz filminiz ile istediğiniz yarışmaya katılabilir ve gerekli yerlere satabilirsiniz.


HAZIR BİR KISA FİLM İÇİN BAKANLIKTAN PARA ALMAK:

Bakanlığa bitmiş bir filminizi de önerebilirsiniz. Bu konuda da izlenecek yol yukarıdaki ile hemen hemen ayni. Sadece bakanlığa, proje yerine film sunuyorsunuz ve parasal gider dokumu yapıp belli bir ücret istiyorsunuz. Genellikle bakanlık size, istediğiniz paranın daha azını ödüyor. Hazır film satarsanız, filmin senaryosunu vermenize gerek yok. Bunun yerine filmin 8 VHS kopyası gerekli. Ayrıca, eğer filminiz uluslararası festivallerden davet almışsa, yabancı dilde altyazı yaptırmak üzere de bakanlığın desteğini isteyebilirsiniz.


KÜLTÜR BAKANLIĞI TELİF HAKLARI VE SİNEMA DAİRESİ YETKİLİ KİŞİLERİ:

*Genel Müdür Sayın Özcan Çetin
*Genel Müdür Yardımcısı Sayın Hüseyin Ülger
*Daire Başkanı Sayın Nejat Gökçe


ADRES:
T.C Kültür Bakanlığı
Telif Hakları ve Sinema Genel Müdürlüğü
Kısa Film Proje Değerlendirme Komisyonu Başkanlığı
Anafartalar Cad. No:67 Eski Adliye Binası Ulus ANKARA

Tel : 0.312.3100017
Faks :0.312.3090779

http://www.kultur.gov.tr
telifvesinema@kultur.gov.tr