Gönderen Konu: Polisiye Sinema  (Okunma sayısı 926 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Wolfeye

 • Yönetici
 • *
 • İleti: 4719
 • Teşekkür: 55
 • Cinsiyet: Bay
  • Sanat tarihi
Polisiye Sinema
« : 23 Ocak 2012, 01:35:22 »
Bu çeşit filmler, gizemli (esrarlı) bir olayın aydınlığa kavuşturulması temeline dayanır. Bunu sağlamak için ortaya karanlık, gizemli bir olay sürülür (bir cinayet, bir soygun, bir kaybolma...); bu olayla yakın ilgisi bulunan kişiler tanıtılır; bu kişilerin kuşkulu olabilecek yönleri belirtilir; olayın aydınlatılmasına yarayabilecek kimi ipuçları ortaya konur. Olaylar sıkı bir mantık çerçevesinde gelişir, sonun da bir çözüme ulaşır. Polis filmlerinde, olayı aydınlatmakla görevli bir kimse (bir polis, bir dedektif, bir gazeteci...) vardır. İzleyicinin kendini bu kişinin yerine geçirebilmesine, olayı birlikte çözebilmesine çalışılır.

Gangster Filmi
Amerika’daki gangster çevrelerini konu alarak gelişen bir polis filmi çeşididir. Özellikle sesli si nemayla birlikte gelişmiştir. Gangster filmleri, Amerikan kentlerini haraca kesen, kenti kendi «nüfuz bölgelerine» bölen, bu nüfuz bölgelerini genişletmek için birbiriyle zaman zaman; polisle her vakit çatışan gangster çetelerini konu alır. Polis filmlerinden ayrı olarak gangster filmlerinde, olaylar kadar kişiler de önem taşır. Kimi zaman bu önem, bir özyapı incelemesi, çözümlemesine dek yatır. Gangster filmleri kimi zaman toplumsal eleştiri özelliği de taşır: insanların belirli koşullarda nasıl gangsterliğe itildikleri anlatılır; gangsterler, yaşama savaşımı içinde, kendilerini çevreleyen sert kurallara başkaldıran umutsuz insanlar olarak ele alınır. Gangster filmleri, toplumda değişen değer yargılarına göre, kimi zaman gangsterlerin, kimi zaman da bunlarla uğraşan yasa adamlarının açısından ele alınıp işlenir. Gangster filmlerinde, bu özellikleri bakımından öbür türlerden (ağlatı, dram, serüven, destan...) öğeler yer alabilir. Bu çeşit filmler genellikle çok canlı, devinimli bir hava içinde, hızlı bir tartımla gelişir. Çevre, bezem, aydınlatma, ses, devinim başta gelen öğelerdir. Kurgu büyük önem kazanır.

Kara Film
Polis filmlerinin İkinci Dünya Savaşı içinde gelişen bir çeşididir. Kara film, suçlu çevresini ruhbilimsel özellikleriyle yansıtır, bu çevreyi çok kez bu çevrede birinin açısından ortaya koyar. Soygun, uyuşturucu özdek kaçakçılığı, şiddetli ölüm, şantaj, seks... kara filmlerin başlıca öğeleridir. Suçlular kadar bu suçlularla savaşan yasa adamlarının da olumsuz yanlan belirtilir. Gergin, boğucu, ürkütücü bir hava içinde gelişir. Kara filmlerde, öbür polis filmi çeşitlerindeki bütün önemli öğeler olduğu gibi yer alır, ayrıca dramatik yapıya temel olan izlek de titizlikle işlenir.


Kaynak
Nijat Özön
100 Soruda Sinema Sanatı, İstanbul, Gerçek Yayınevi, Nisan 1984, s: 147
midena pro tou telous makarize

Çevrimdışı Wolfeye

 • Yönetici
 • *
 • İleti: 4719
 • Teşekkür: 55
 • Cinsiyet: Bay
  • Sanat tarihi
Sinema Sanatına Giriş
« Yanıtla #1 : 23 Ocak 2012, 01:35:41 »
Sinema Sanatına Giriş
Nijat Özön

Sinema tarihçisi Nijat Özön, sinema sanatının dinamiklerini bir araya getiren temel bir kitap hazırladı. Sinema meraklıları ve öğrencileri için yararlı ve kullanışlı olmasına özen gösterilen Sinema Sanatına Giriş, yüzyıllık tarihi boyunca sinemasal deneyimleri kategorize ediyor ve bir sanat olarak temel öğelerine ayrıştırıyor. Sinemanın tarihi, dili, gereçleri, teknik olanakları, görüntü ve öğeleri, yönetmen, oyuncu, sinema türleri, film okuma üzerine en rafine bilgileri yazan Özön, kitabın sonunda verdiği sinema sözlüğü ve tüm sinema kitapları kaynakçası ile de sinemasal yolculuğun önemli bir halkasını oluşturuyor.

Kitap, bilinçli bir sinema izleyicisi yaratmanın yanı sıra yönetmen adaylarına diğer sanatlarla sık sıkıya bağlı bir mecraya hazırlıyor.
midena pro tou telous makarize