Gönderen Konu: Sanat Tarihi Biliminin Kapsamı  (Okunma sayısı 2153 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Wolfeye

  • Yönetici
  • *
  • İleti: 4719
  • Teşekkür: 55
  • Cinsiyet: Bay
    • Sanat tarihi
Sanat Tarihi Biliminin Kapsamı
« : 26 Ocak 2012, 18:58:44 »
 

    Sanat Tarihi, geçmişte yaşamış uygarlıkların meydana getirdiği her türlü maddi kültür öğelerini, sanat ve estetik açıdan ele alarak inceler. Sanat Tarihinin araştırma ve inceleme süreci genel olarak Roma Dönemi sonlarından günümüze kadar getirilir. Genel Sanat Tarihi; Türk ve İslam Sanatı, Bizans Sanatı, Batı ve Çağdaş Sanat gibi çeşitli ana bilim dallarından oluşan ve oldukça geniş alt dalları barındıran bir bilimdir.

    Sanat Tarihi Bölümü, kendi alanı dışında diğer Sosyal Bilimler, Fen bilimleri ve Güzel Sanatlar Fakültesi gibi farklı disiplinlerle dayanışma içindedir. Özellikle, Arkeoloji, Tarih, Antropoloji, Coğrafya, Sosyoloji, Felsefe, Dil Bilimi-Epigrafi (Arapça, Farsça, Osmanlıca, Yunanca, Latince vb.), Din Bilimi ve Kimya, Biyoloji, Jeoloji, Madencilik gibi bölümlerle bilimsel işbirliği çerçevesinde çalışır. Ayrıca Çağdaş Sanattaki gelişmeleri ve faaliyetleri bu alana katkısı açısından yakından takip eder.

    Sanat tarihi çalışmaları, çeşitli uzmanlık alanları çerçevesinde bir işbirliği ve ekip çalışmasını zorunlu kılmaktadır. Ekip içinde sanat tarihçilerin yanı sıra Mimar, Restoratör, Antropolog, Epigraf, ve Fotoğraf Uzmanı gibi kişiler de yer alabilir. Sanat Tarihi öğretiminde Sanat tarihçilerinin dışında, Mimarlık alanında uzmanlaşmış kişiler Teknik Resim, Rölöve, Restitüsyon ve Restorasyon konusunda da dersler verebilir.

    Sanat Tarihi Bölümünün Amacı

    Sanat Tarihi Bölümünün amacı; Sanat Tarihi eğitimini geniş bir kültür çerçevesi içine yayarak öğrenciye etkin bir sanat görüşü kazandırmanın yanı sıra, yaşadığı çevrenin kültürüne karşı duyarlı ve eğitimli bireyler yetiştirerek, bu konuda toplumsal bilincin oluşmasında etkili olmak, sanat eserlerini korumada ve bilimsel olarak değerlendirmede yetkin araştırmacılar yetiştirmektir.

    Sanat Tarihi Bölümlerinde Okutulan Dersler

    İslam Öncesi Türk Sanatı, Erken İslam Sanatı, Türk Sanatı, Anadolu Türk Sanatı, Selçuklu Sanatı, Osmanlı Sanatı, Türk İslam El Sanatları, İslam Minyatür Sanatı

    Bizans Sanatına Giriş, Anadolu Hıristiyan Sanatı, Bizans El Sanatları, Bizans Resim Sanatı,

    Doğu Sanatına Giriş, Batı Sanatına Giriş, Rönesans, 17-18. yy Avrupa Sanatı, 19. yy. Avrupa Sanatı, Çağdaş Sanat, 20. yy Türk Sanatı

    İkonografi, Sanat Tarihi Yöntem ve Terminolojisi, Teknik Resim ve Rölöve, Restorasyon ve çeşitli seçmeli derslerden oluşmaktadır.

    Sanat Tarihi Eğitimi ve Çalışmaları

    Sanat Tarihi eğitimi dört yıllık bir süreçte verilmektedir. Eğitim dili Türkçe’dir. Ancak öğrencilerin en az bir yabancı dili bilmeleri başarı oranın artmasında önemli bir etkendir. Dönem faaliyetleri arasında yıl içinde yürütülen seminer çalışmaları ve tarihi yerlere yapılan yerinde tespit ve inceleme amaçlı geziler bulunmaktadır. Ayrıca bölüm öğrencileri, kazı ve yüzey araştırması gibi yaz aylarında gerçekleştirilen uygulamalı alan çalışmalarına katılabilirler. Bu çalışmalar lisans dönemi sonunda yapılması zorunlu olan bitirme tezlerinde değerlendirilir. Bölüm dersleri yalnız bölüm öğrencilerine yönelik olmayıp ilgili bölümlere yönelik seçmeli ders programları da yürütülebilmektedir.

    Eğitim süreci içinde öğrenciler ilgi alanları ve ileride uzmanlaşmayı düşündükleri konulara göre yetiştirilir ve yönlendirilirler. Öğrenciler bölümümüz tarafından yurt içinde ve yurt dışında çeşitli araştırma merkezleri, üniversiteler ve farklı kurumlarla işbirliği içinde yürütülen projelere katılabilirler.

    Sanat Tarihi Bölümü Mezunlarının İş Olanakları

    Bölümümüzden mezun öğrenciler Kültür Bakanlığına bağlı müzeler, koruma kurulları ve diğer birimlerde, Vakıflar Genel Müdürlüğü’nde, Atatürk Dil ve Tarih Yüksek Kurumu’nda araştırmacı ve sanat tarihçisi, Turizm Bakanlığına bağlı birimlerde ve özel turizm sektöründe uzman ve rehber olarak çalışabilecekleri gibi, Milli Eğitim Bakanlığına bağlı orta dereceli okullarda seçmeli Sanat Tarihi dersi verebilirler. Ayrıca özel şirketlere, kamu kurum ve kuruluşlarına gerekli hallerde bilimsel danışmanlık yapabilirler.


    Sanat Tarihi Bölümü Eğitim ve Araştırmaları İçin Gerekli Fiziki Şartlar - Araç ve Gereçler

    Bölümümüz dersleri teorik, uygulamalı olarak yapılmaktadır. Bu nedenle derslerin yürütülmesinde en önemli araç slayt vb. görsel malzemelerdir. Bunun için bölümümüzde bir slayt arşivinin oluşturulması ve bunun dijital ortama taşınması gereklidir. Sanat tarihi ağırlıklı kitaplardan oluşan bir bölüm kütüphanesinin oluşturulması, eğitim ve öğretim süreci için önem taşır.. Bunun dışında bilgisayar, yazıcı, tarayıcı, dijital kamera ve fotoğraf makinesi, projeksiyon aleti, tepegöz, slayt makinesi, slayt perdesi, gps ve nivo gibi çeşitli ölçüm aletleri, çizim programları gibi teknik donanımlara ve çeşitli haritalara ihtiyaç duyulmaktadır. Ayrıca bölümde bulunması gerekli bir karanlık oda film banyosu ve tabı çalışmalarının daha hızlı ve sağlıklı yürütülmesi için gereklidir. Yüzey araştırmalarında ve kazılarda ele geçen etüdlük malzemelerin biraraya getirilmesi, temizlenmesi, sınıflandırılması ve değerlendirilmesi ve saklanması için bir laboratuar, mimari çizimler ve küçük el sanatları örneklerinin çizimlerinin yapılması ve saklanması için özel çizim masası ve çizim dolaplarının bulunacağı bir çizim odası, bir müze gereklidir
midena pro tou telous makarize