Gönderen Konu: Köpek Ve Kedilerde Zehirlenme  (Okunma sayısı 11 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı social35

  • Üye
  • *
  • İleti: 9
  • Teşekkür: 0
Köpek Ve Kedilerde Zehirlenme
« : 18 Kasım 2017, 12:05:00 »
Köpek ve kedilerde sık rastlanılan durumlardan bir tanesi de zehirlenmelerdir. Zehirlenme; bozuk bir gıdanın yenmesi sonucunda ortaya çıkabilir. Kötü niyetli kişilerin bıraktığı zehirlerin bir şekilde alınması ile de yaşanabilir. Yine insanlar için yenmesi doğal olan bazı yiyeceklerin kedi ve köpekler için zehirli etki yaratabileceği de bilinmelidir. Pet sağlık konusunda temek bilgiler; hayvan sahipleri tarafından mutlaka bilinmelidir. Evlerde bakılan bazı çiçekler kedi ve köpekler için zehirli olabilmektedir. Bu önemli konular hakkında evcil hayvan sahipleri mutlaka veteriner hekimden bilgi almalıdırlar.
Zehirlenmenin Belirtileri
Evcil hayvanlarda zehirlenmenin ilk belirtisi genelde kusma ile ortaya çıkar. Beklenmedik bir kusma halinde en garanti yol acil veteriner muayenesidir. Bazı kusmaların nedeni önemsiz olabilir. Ancak, önemsiz bir kusma ile ciddi bir kusmayı ayırt etmek oldukça zordur. Evcil hayvan zehirli olabilecek bir şey yediğinde, bu fark edildiği anda acilen hekime gidilmelidir. Hemen müdahale edilmek istenirse yoğurt veya kefir yedirilebilir. Fakat kusan bir hayvan genellikle yemek yemeyi tercih etmeyecektir. Hızlı müdahale hayat kaybı riskini yok eder.
Zehirlenme Tedavisi
Zehirlenme; acil müdahale gerektiren bir durumdur. Böyle bir risk ve belirti fark edildiğinde; Çekmeköy veteriner acilen aranmalı ve durumu yaşayan evcil hayvan kliniğe acilen ulaştırılmalıdır. Teşhisin ardından bir takım ilaç ve serum uygulamaları ile zehirlenme ortadan kaldırılacaktır. Genellikle bu tedavi hastanın yatışı yapılarak uygulanır. Donanımlı olan klinik; dünya standartlarında bir zehirlenme tedavisi uygulamaktadır. Kliniğin ayrıca Çekmeköy petshop ve kuaför bölümleri de mevcuttur.