Gönderen Konu: Forum Kuralları  (Okunma sayısı 9522 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı doğubey

 • Yönetici
 • *
 • İleti: 95
 • Teşekkür: 11
 • Cinsiyet: Bay
  • Sanat Tarihi
Forum Kuralları
« : 25 Kasım 2008, 20:55:01 »
"Forumda Hakaret Ve Küfürün Cezası"

Hakaret
MADDE 125. -

(1) Bir kimseye onur, şeref ve saygınlığını rencide edebilecek nitelikte somut bir fiil veya olgu isnat eden ya da yakıştırmalarda bulunmak veya sövmek suretiyle bir kimsenin onur, şeref ve saygınlığına saldıran kişi, üç aydan iki yıla kadar hapis veya adlî para cezası ile cezalandırılır. Mağdurun gıyabında hakaretin cezalandırılabilmesi için fiilin en az üç kişiyle ihtilât ederek işlenmesi gerekir.
(2) Fiilin, mağduru muhatap alan sesli, yazılı veya görüntülü bir iletiyle işlenmesi hâlinde, yukarıdaki fıkrada belirtilen cezaya hükmolunur.
(3) Hakaret suçunun;
a) Kamu görevlisine karşı görevinden dolayı,
b) Dinî, siyasî, sosyal, felsefi inanç, düşünce ve kanaatlerini açıklamasından, değiştirmesinden, yaymaya çalışmasından, mensup olduğu dinin emir ve yasaklarına uygun davranmasından dolayı,
c) Kişinin mensup bulunduğu dine göre kutsal sayılan değerlerden bahisle,
İşlenmesi hâlinde, cezanın alt sınırı bir yıldan az olamaz.
(4) Ceza, hakaretin alenen işlenmesi hâlinde, altıda biri; basın ve yayın yoluyla işlenmesi hâlinde, üçte biri oranında artırılır.
(5) Kurul hâlinde çalışan kamu görevlilerine görevlerinden dolayı hakaret edilmesi hâlinde suç, kurulu oluşturan üyelere karşı işlenmiş sayılır.

Forumda hakaret konu ve mesajları özel bölümde saklanarak en kısa zamanda mail yolu ile yetkililere bildirilecektir.

"Ip" numara kaydı ile alınan pm ve yazışmalarda 18 yaş altınında suçlanabileceğini araştırabilirsiniz.KULLANICI SÖZLEŞMESİ VE YASAL HÜKÜMLÜLÜKLER

www.sanattarihi.net
Sanat Tarihi Severleri Tarafından Kurulmuş Fan Sitesidir!

Ayrıca Tüm Üyelerimiz Bu Şartları Kabul Etmiştir!...

1.Büyük Harfler Kullanılamaz!..
2.Üyeler Asla Pm İle Rahatsız Edilemez!..
3.Msn Adresi İstenip Paylaşılamaz!..
4.Program Vs. Yasaktır Paylaşanın Sorumluluğundadır!..
5.Flood Yapmak Yasaktır!.. (alt alta kendinize ait mesajlar)
6.Tüm Yönetim Tüm Mesaj Ve Konu Değişiminde Yetkilidir!...
7.Tüm Forum Üyelerimiz Tüm Kuralları Kabul Etmişlerdir!..
8.Forumda Şarkı Vs. Haricinde Türkçe Dışında Kelime Kullanımı Dahi Yasaktır!..
9.Site Yöneticisi İstediği Zaman Kural Ekler Veya Eksiltme Hakkını Saklı Tutar!...
10.İmzalarda ve mesajlarda max pr=15 boyutunu kullanabilirsiniz...

  Sanat Tarihi forumlarının, resmi dili "Türkçedir." Yabancı dil kullanımından farklı olarak dilimizle alakasız cümle, kelime veya kalıp kullanan, imla ve dilbilgisi kurallarına uygun davranmayan (örnek olarak c'leri j, v'leri f veya w, z'leri s, k'leri q yapmak gibi ) kişilerin direk foruma yazma yetkileri geçici olarak alınacak, yazım tarzlarını devam ettiren kişiler ise forumdantamamen uzaklaştırılıcaktır, bu konuda lütfen duyarlı davranınız.
 
  Sanat Tarihi Forumumuzda mümkün olduğunca Chat dili kullanmayınız. Sizin Chat dili haline getirdiğiniz bir kelimeyi başkaları anlamayabilir. Ayrıca başlık ve mesajlarınızın tamamını BÜYÜK HARFLE, kalın, renkli, italik ve altı çizili şekilde yazmayınız. Bu tip mesajlar ilk başta düzeltilecek, eğer kullanıcı devam ederse mesajları silinip forumdan uzaklaştırılabilecektir.
Forumlarda Nasıl Konu Açarız?
Herhangi bir kişi, haber, dosya yada eser ile ilgili başlık açıp sadece "evet ne düşünüyosunuz?", "lütfen yardım edin", "acil cevaba ihtiyacım var" ''bu futbolcu hakkında ki görüşleriniz nedir?'' gibi girişler yapmayın. Mutlaka başlık konusu ile bilgi verip kendi görüşlerinizide belirtin. Bu tip başlıklar da kilitlenmeye gerek duyulmadan direk silinecek konu sahipleri uyarılacaktır.
Herhangi bir konu açmadan önce arama butonunu kullanarak aynı yada benzeri bir konunun daha önce açılıp açılmadığını kontrol ediniz.
  Açmış olduğunuz başlıklar tartışmaya ve fanatikliğe yol açacak başlıklar olmamalıdır. "X futbolcusu iğrenç" veya "Y futbolcusu süper" gibi tartışmaya ve rekabete yol açacak başlıklar kilitlenir. Ayrıca siyasi, dini ve bunlar gibi kişiden kişiye değişebilecek görüşler içeren başlıklar seviyeli tartışma ve bilgi paylaşımı yapılmaması halinde kilitlenir.
Dosya Paylaşımı, İnceleme ve Rehber Donanımı Nasıl Yayınlanmalıdır?
Herhangi bir dosya, inceleme, rehber yada benzeri bir donanım eklerken, konunun açılacağı yerleri iyi gözlem yaparak doğru bölüme açınız ve her eklenen Program vs. içerikler üyeye ait olup forumla hiçbir ilgili olamaz!...

  Türkiye ve Türkçe kökenli hiçbir siteden link, dosya, konu yayınlanamaz. Yayınlanan dosyalar ise yayıncısından izin alındığı sürece sunucu ve forumlarımıza eklenebilir. Yabancı sitelerden ise dosya paylaşım şablonuna uygun olarak yapımcı ismi kullanılarak materyal eklenebilir.

  Yapılan dosyaların yapımcısından izinsiz değiştirildiğini, üzerinde oynamalar yapıldığını fark ettiğimiz anda dosyayı yayınlayan kişi Sanat Tarihi site ve forumlarından uzaklaştırılır.
  Dosya eklenimi esnasında, dosya gizleme kodu girmek zorundasınız. Bu kodu girerek dosyanızı kullanan site üyelerinin dosyanızla alakalı yorumlar yapmasını sağlayabilirsiniz. Dosya gizlemek için girmeniz gereken kod; [hide*]İNDİRİLECEK DOSYA LİNKİ[*/hide] şeklindedir. (Linkten önce ve sonra, hide yazılarında bulunan ' * ' ikonunu siliniz.)
Yeni eklenen dosyaları site üzerinden ilk eklendiği 12 saat süresince sadece VIP üyeler indirebilecektir.
 
  Forumlarda sadece site tanıtımı yapmak için başlık açmak yasaktır.
Forum Platformunda Mesaj Atım Kuralları Nelerdir?
Forumlarda konumunuz ne olursa olursa olsun, diğer kullanıcılar ile aynı haklara sahip olduğunuzu unutmayın. Monitör karşısında olmanın verdiği rahatlıkla başkalarına küfür ve hakaret etmeyin, onur kırıcı tavırlar sergilemeyin. Kavgaya yol açacak mesajlar göndermeyin, eğlence temelli zaman geçirin. Bu kurala uymayan kullanıcılar mazeret gösterilmeden forumdan uzaklaştırılacaklardır.
Sporcu, Kulüpler, ve sitede yer alması imkanı olmayan 3.şahıslar hakkında yorum yaparken hakaret düzeyinde eleştiri yapan kullanıcılar önce uyarılacak, bu tip mesajlarına devam etmeleri durumunda forumdan uzaklaştırılacaktır. Forumların amacının düzeyli ve seviyeli bilgi paylaşımı ve tartışımı olduğunu da hatırlatırız.
CFF forumlarında yazacağınız iki mesaj arasındaki süre en aşağı 1 dakika olmalıdır. Ayrıca mesaj sayısını yükseltmek amaçlı mesaj atanlar, 'sdfdsf' şeklinde mesaj atanlar, sürekli flood durumu yaratan üyeler önce uyarılacak, devamı halinde siteden uzaklaştırılabilecektir.
Yazılı paylaşım platformunda dini, siyasi, holiganizmi destekleyici mesajların hiçbirine izin verilmeyecek, bu noktada mesaj yazan üyeler siteden uzaklaştırılabilecektir.
Avatar, Profil, İmza Ayaları Hakkında
Forum imzalarınızda kullanabileceğiniz maksimum karakter sayısı 250'dir. İmzalarınızda forum dışından link vermek, resim eklemek, normalkarakter fontundan büyük imza kullanmak yasaktır. Renkli, kalın ve italik fontlar kullanabilirsiniz.
Avatar ve profil resimleriniz kanun kuralları dışında olmadan, adult, holiganizm, siyasi propaganda ve herhangi bir tahrik unsuru içermeden maksimum 160 x 295 Pixel ve 73,2 KB (Kilobyte) boyutlarında olmalıdır.
Şikayet ve Önerilerde Hangi Yol İzlenecektir?

  Sanat Tarihi Forum Yönetimi tarafından değiştirilen ya da silinen mesajlarınız için şikayetiniz var ise, bu şikayetlerinizi  "Şikayetler" başlığında dile getirebilirsiniz. "Şikayetler" dışında, şikayetleriniz için başlık açmayınız. Özel mesaj yolu ile de şikayetlerinizi ve tepkilerinizi yönetici ve adminlere bildirebilirsiniz. Site hakkında kısmı hariç kategorilerde yöneticilerle girdiğiniz tartışmalar, şikayetler görüldüğü an silinecektir.
 
  Herhangi bir yönetici ile kurduğunuz dialogda herhangi bir haksızlığa uğradığınızı düşünüyor, yada bir konuda şikayetiniz söz konusu ise Pm ile konuyu bildirebilirsiniz.


  Ayrıca sitede bulunan kırık linkleri, hata bildirimi kısmında dile getirirken, aynı bölümdeki önerileriz başlığında da aklınızda önerileri bizlere iletebilirsiniz.
  Gereksiz gördüğünüz başlıklara "kesin uçar", "kesin kilitlenecek" gibi yorumlar kesinlikle yapmayınız. Başlık içinde yapılması gereken bir işlem varsa bunu özel mesaj veya başka bir yol ile admin ve moderatörlere bildiriniz. Aksini yapan kullanıcılara yaptırım uygulanacaktır.
Site hakkında kısmına şikayetinizi bildiriniz, gerekli görülürse yönetim tarafından yaptırım uygulanır. Herkesin görüşü farklıdır, size saçma gelen bir başlık yada durum yönetim tarafından silinmeyebilir, garipsenmeyebilir dolayısıyla o başlıkta yaptığınız yorumlar sadece o başlıktaki konuyu bulandırmaya ve size bir adet uyarı kazandırmaya yarar.
Forum Ceza Hükümleri Nelerdir, Nasıl Belirlenir?
Sanat Tarihi Fan Sitesine üye olan her üye şuan okumakda olduğu kullanım sözleşmesini peşinen kabul etmiştir, dolayısı ile site yöneticilerinin başta koymuş olduğu ceza sistemini kabul etmiş olur.
Forum ve sitelerde hangi sebepten, ne türde ceza alınacağı rehberine 'Ceza Tahtası' bölümünden ulaşabilirsiniz.
Forum içi cezai hükümlerine göre Sanat Tarihi Fan Sitesi yöneticileri üyelere uyarmaksızın ceza yada uyarı verebilecektir.
Forum görev yapılanması, forum iç disiplin ve cezai hüküm sistemi ile alakalı bilgiler için forumun 'Ceza Tahtası' bölümünü ziyaret ediniz. Bu konularda ki sorularınız içinde Sanat Tarihi Fan Sitesi Adminleri ile iletişime geçebilirsiniz.

Yasal Hükümlülükler

  Siteyle bağlantılı olarak saldırı şekilde kullanılabilecek, üçüncü tarafa ait herhangi bir yasa dışı saldırı (hack) amacı doğrultuluğu, fonksiyonelliği veya performansıyla ilgili taraf teşkil etmemekteyiz. Kurucular (sitenin yasal hakkına sahip olan kişi ve kişiler) yada Forum Adminleri tarafından açılacak herhangi bir eksende ki kanuni davalar için herhangi bir garanti verilmemektedir, kanunen bu site ve sayfalarına erişim sağlamakla, aşağıda belirtilen hizmet kuralları, önemli notlar ve feragat beyannamesine ("Şartlar" kısmı) bağlı kalacağınızı kabul etmiş bulunmaktasınız. Anti-Hack Operation, Anti-Spam ve Anti-SQL Injection Modulleri ile korunan Sanat Tarihi Fan Sitesi ve Forumlarına vereceğiniz bir zararda Türk Ceza Kanunu Madde 125, 1.ve 4. fıkralara göre, servis - site - forum uğradığı zararı maddi - manevi biçimde kullanıcıdan talep edebilecektir !

Gözden kaçırılmaması gereken bir gerçek forumlarınıza yaptığınız her ziyarette IP adresleriniz kayıt edilmektedir. Yukarıdaki maddede belirtilen durumların oluşumunda Cumhuriyet Savcılıklıklarına IP adresiniz bildirilecek, hakkınızda suç duyurusu yapılabilecektir.


  Sanat Tarihi sitelerinin çalışmalarının herhangi bir sitede ya da paylaşım platformunda isim ve yapımcı hakları korunmadan yayınlandığını görürseniz lütfen temasa geçiniz, yada sitemiz üzerinden bizlere haber veriniz. Duyarlılığınız için şimdiden teşekkürler.

Sözleşmemiz 12 Punto Kullanılarak Herkesin Okuyabileceği Büyüklüktedir!...

Üye Olan Her Kişi Sitemize Dair Hiçbir Suç Duyurusunda Bulunmayacağını Üye Olduğu Dakikada Teğit Etmiştir!..

Ziyaretçi Kimse Forum İçeriğimizi Göremez İçerik Ekleyemez!.. Ve Hiçbir Talepde Bulunamazlar!..
   

Çevrimdışı Wolfeye

 • Yönetici
 • *
 • İleti: 4719
 • Teşekkür: 55
 • Cinsiyet: Bay
  • Sanat tarihi
Hızlı ve Kolay İnternet Kulanım Kılavuzu
« Yanıtla #1 : 30 Aralık 2011, 13:51:32 »
Hızlı ve Kolay İnternet Kulanım Kılavuzu
Kadir Çamoğlu/ Mustafa Acungil

Microsoft Internet Explorer • Mozilla • Firefox • Apple Safari • Opera • Google • Gmail • Hotmail • Google Maps
• Google Earth • Wikipedia • Ekşi Sözlük • Sesli Sözlük • Blogger • Facebook • Picasa • Skype • Windows Live Messenger • Second Life...

Internet nedir? İnternete nasıl girilir? İnternetle neler yapabilirsiniz?

İnternet Tarayıcıları, Arama Motorları, E-posta, Haber Siteleri, Referanslar, İnternette Sohbet (Chat), İnternet Toplulukları, Paylaşım Siteleri, İnternetten Sesli ve Görüntülü İletişim, İnternetten Alışveriş. Finansal Hizmetler, Seyahat, Oyun/Eğlence. Kendi Web Güncenizi Oluşturmak, Kariyer, İnternet Üzerinden Para Kazanmak, İnternet Güvenliği ve dahası en anlaşılır ve sade anlatımla aktarılmıştır.

Bu kitap size internet denen uçsuz bucaksız okyanusta yol göstermek üzere yazıldı. Kitabın sayfalarında ilerledikçe internete daha çok hâkim olacak ve daha güvenli, eğlenceli ve doyurucu internet gezintileri gerçekleştireceksiniz.
midena pro tou telous makarize

Çevrimdışı Wolfeye

 • Yönetici
 • *
 • İleti: 4719
 • Teşekkür: 55
 • Cinsiyet: Bay
  • Sanat tarihi
İnternet Temelli Eğitim
« Yanıtla #2 : 30 Aralık 2011, 13:54:04 »
İnternet Temelli Eğitim
Prof. Dr. Halil İbrahim Yalın

İnternet teknolojileri ile birlikte insanlar her şeyi, her yerde istediği zaman öğrenmeye ve bildiklerini başkalarıyla paylaşmaya başlamışlardır. Buna bağlı olarak da birçok meslek alanı ortaya çıkmış; birçok mesleğin de yapısı ve icrası ile çalışanlarının rolleri değişmiştir. Elbette, bu değişimden eğitim sisteminin, öğretme-öğrenme anlayışının, öğretmen ve öğrenci rollerinin etkilenmemesi mümkün değildir. Günümüzde özelde web, genelde ise internet bir öğrenme ve öğretme ortamı olarak ilk, orta, yüksek öğretimin bütün kademelerinde kullanılmakta; birçok eğitimci, öğrencilerine yardımcı olmak için web ortamında ders materyalleri yayımlamaktadır. Bu kitap, bilgisayar becerisi sınırlı dahi olsa, interneti öğretme-öğrenme sürecinde etkili kullanmak isteyen bütün eğitimciler için hazırlanmıştır.

On bölümden oluşan kitapta; temel kavramlar ve kuramsal temeller, analiz ve içerik tasarımı, öğretim stratejileri, tasarım ilkeleri, değerlendirme, yazılım geliştirme araçları, öğrenme yönetim sistemleri ve örnek uygulama, internet telif hakları ve etik, yayılma ve adaptasyon, internet temelli öğretim tasarımı ve teknolojide yeni yönelimler başlıklı konular kapsamlı olarak işlenmiştir.
midena pro tou telous makarize

Çevrimdışı Wolfeye

 • Yönetici
 • *
 • İleti: 4719
 • Teşekkür: 55
 • Cinsiyet: Bay
  • Sanat tarihi
İnternet ve Toplum
« Yanıtla #3 : 30 Aralık 2011, 13:56:56 »
İnternet ve Toplum
Yrd. Doç. Dr. Ahmet Tarcan

Eğitimden sağlığa ekonomiden kültüre kadar bir çok alanda internet toplumsal yapıya dahil olmuş ve etkilerini göstermeye başlamıştır. Yeni bir dünya yeni bir ilişkiler yumağı oluşturan interneti anlamak pek de kolay değil. Bu bağlamda Dicle Üniversitesinin seçkin akademisyenleri tarafından hazırlanan bu kitap okuyucuyu sanal dünya da var olan temel alanlarda bilgilendirecek ve internet konusunda Türkçe kaleme alınmış kaynak bir eser özelliğindedir.Sİ
midena pro tou telous makarize

Çevrimdışı Wolfeye

 • Yönetici
 • *
 • İleti: 4719
 • Teşekkür: 55
 • Cinsiyet: Bay
  • Sanat tarihi
Sınırsız İnternet
« Yanıtla #4 : 30 Aralık 2011, 13:59:32 »
İnternet Temelli Eğitim
Michael Cox

Sonra, bir adam çıkageldi ve kendi ağını (web), başka bir ağ (net) içine kurmaya karar verdi.
Şimdi ise artık hemen her gün milyonlarca internet kullanıcısı internete ve World Wide Web’e bağlanıyor.
Evet, bu muhteşem kitap, tüm bunları mümkün kılan kişiler ve buluşlar hakkında bilmeniz gereken her şeyi size anlatıyor.

Bilgisayar-korsanlarından tutun, internette sohbetlere katılan gorillere kadar birçok şeyi ve varlığından haberdar bile olmadığınız teknolojileri ve web sitesi adreslerini bu kitapta bulacaksınız.

ARTI, eğer bir bilgisayar-delisi iseniz, bilginizi ve yeteneğinizi sınayabileceğiniz siber-testler de sizi bekliyor.
Bilgi edinmek istiyorsanız, Eğlenceli Bilgi dizisini sakın kaçırmayın!
midena pro tou telous makarize

Çevrimdışı Wolfeye

 • Yönetici
 • *
 • İleti: 4719
 • Teşekkür: 55
 • Cinsiyet: Bay
  • Sanat tarihi
Ynt: Forum Kuralları
« Yanıtla #5 : 30 Aralık 2011, 14:01:23 »
Açıklamalı Bilgisayar ve İnternet Terimleri Sözlüğü
HACETTEPE-TAŞ


Bu kitabı yazarken hedefimiz sadece tanımlamak değil, aynı zamanda açıklamaktır. Yani, sizlere kelimelerin ne demek olduğunu söylemekten çok bilgisayar konusundaki sorularınızı yanıtlamak arzusundayız.

Yalnızca bilgisayarınızı nasıl kullanacağınızı değil, onun nasıl çalıştığını bilmeye de hakkınız olduğunu düşünüyoruz.

Bu yüzden, sadece ticari yazılımlar, kişisel bilgisayarlar ve Internet'i değil, aynı zamanda, bilgisayar mimarisi ve ikilik taban aritmetiğini de açıklıyoruz.

Pek çok faydalı referans veri tabloları da ekledik. Kitapta bir yerlerde açıklanmış olan önemli kelimeleri belirtmek için BÜYÜK HARFLER kullandık.

Referans kelimeleri izleyerek sizi ilgilendiren bilgiyi içeren tüm maddeleri kolayca bulabilirsiniz. Bu basım, yüzlerce yeni madde ve neredeyse iki yüz yeni çizim ve fotoğraf içermektedir.
midena pro tou telous makarize

Çevrimdışı Wolfeye

 • Yönetici
 • *
 • İleti: 4719
 • Teşekkür: 55
 • Cinsiyet: Bay
  • Sanat tarihi
Bilgisayar İnternet Sözlüğü 7'den 77'ye Yeni Başlayan Herkes İçin
Adem Özbay/ Jan Devrim

@ En sık kullanılan bilgisayar ve internet terimleri
@ Account - Server
@ ASP - WAP
@ E - Business
@ E - mail - ICQ
@ Chat - 3DFX
@ XML - RAM
@ ZIP - Shareware
@ Cache - Host
@ BYTE - dpi
@ DVD - VCD - ISP
@ JAVA - Linux
@ HTML - SMS
@ HDD - Portal
@ ATX Kasa - Com
@ Chat - Chipset
@ Mirc - WAP - OCR
@ Downland - FAQ
@ FTP - LCD Ekran
@ Scanner - Hacker
@ Anakart - İntel
@ MP3 - SD Ram
@ RA - NoteBook
@ Zip - Digital Kamera

midena pro tou telous makarize

Çevrimdışı Wolfeye

 • Yönetici
 • *
 • İleti: 4719
 • Teşekkür: 55
 • Cinsiyet: Bay
  • Sanat tarihi
İnternet Öğrenim Kılavuzu
« Yanıtla #7 : 30 Aralık 2011, 14:06:17 »
İnternet Öğrenim Kılavuzu
Steve Johnson/ Douglas W. Allen

"Internet Öğrenim Kılavuzu", Microsoft'un popüler Web tarayıcısı Internet Explorer'ı kullanarak Internet konusunda herşeyi öğreten geniş kapsamlı, pratik bir rehberdir. Kitapta yer alan adım adım uygulamalar ve ayrıntılı projeler ile her dersin sonundaki pekiştirici soruları kullanarak Internete bağlanmaktan kendi Web sayfalarınızı oluşturmaya kadar birçok konuda bilgi sahibi olacaksınız.Kitabın Bölümleri; Türkiye'deki İlk ve Tek Gerçek Internet Öğrenim Kitabı Öğrenirken, Öğretirken Kapsamlı, Pedagojik, Yalın, Anlaşılır Bulabileceğiniz En Derli Toplu Kaynak Internet Dünyasının Kapılarını Aralayın Internet Nedir, Nasıl Doğdu, Gelişti, Nereye Gidiyor? Sanayide ve Eğitimde Internet Kullanımı Internet Explorer, World Wide Web, E-Mail, FTP, Telnet, HTML Önce Tanıyın Sonra Kullanın! Internet'ten Hala Korkanlar İçin!
midena pro tou telous makarize

Çevrimdışı Wolfeye

 • Yönetici
 • *
 • İleti: 4719
 • Teşekkür: 55
 • Cinsiyet: Bay
  • Sanat tarihi
Kim Korkar Bilgisayardan? İnternet
« Yanıtla #8 : 30 Aralık 2011, 15:35:54 »
Kim Korkar Bilgisayardan? İnternet
PUSULA YAYINCILIK VE İLETİŞİM

İnternet, insan ihtiyacının o sonsuz talepkarlığının büyük umutlarına sonsuz imkanlar sunan gerçek bir sihir midir? İki milyar insanın henüz telefonu bile görmediği, nüfusun sadece % 35'ünün bilgisayar kullanıcısı olduğu bir dünyada İnternet kullanıcılarının sayısının daha da az olduğu kabul edilirse interneti tanımlayan nedir? Küresel gözetlenme, gözetleme/röntgencilik, laflama odası, küresel kütüphane, küresel arşiv, kapitalist üretim ve tüketim ilişkileri içindeki ulusaşırı şirketlerin hegemonik mücadele alanı, küresel düzeydeki bir direniş aracı.... olarak işlev görmesi mi?
'Teknolojinin' tek merkezden fethederek işgal ettiği ve her an gözetlediği bir dünyada, kullanıcısına milyonların bulunduğu bir yerde fiilen görünmez, kimliklendirilemez, farkedilemez duygusu veren "internetin dünyaya gelişi", neredeyse Minerva'nın Baykuşu'nun ve tanrıların insan toplumu içine doğuşu gibi gerçekleşti. İnternet kullanıcılarının nitelikleri ve amaçları dikkate alındığında, ilk bakışta kimsenin hatta hiçbir sınıfın mülkiyetinde olmadığı zannedilebilir. Ancak İnternet'in yaygınlaştırılması, ağ ve kablo sistemlerinin kurulması gibi büyük çaplı teknik donanım hizmetlerinin gerçekleştirilebilmesi için devletlere, uluslararası anlaşmalara ve kar güdüsünden hiçbir zaman vazgeçmemiş olan büyük şirketlerin mutlak kontrolüne ihtiyaç vardır.
Kontrollü bir pratik olarak İnternet kavramı, işlemeye devam eden insanı pratiklerle ilişki halinde, tabii günlük hayatlarımız içinde ona yüklediğimiz anlamla iş başındadır: Diğer teknolojiler gibi, hayatlarımıza söküp atamayacağımız bir biçimde yerleşen İnternet, sayısız insanı pratikle ve bireylerin sadece kendilerine 'anlamlı' gelen amaçları için kullanılmaktadır.
midena pro tou telous makarize