Gönderen Konu: Bossert'in İzinde Karatepe (video)  (Okunma sayısı 1441 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Wolfeye

 • Yönetici
 • *
 • İleti: 4719
 • Teşekkür: 55
 • Cinsiyet: Bay
  • Sanat tarihi
Bossert'in İzinde Karatepe (video)
« : 15 Mart 2012, 16:11:58 »


Not:
Video dosyası tanıtım amaçlıdır ve youtube üzerinden referans alınarak yayımlanmaktadır, İçerik youtube sunucularından kaldırıldığı takdirde bu sayfa üzerinden de otomatik olarak silinecektir.
midena pro tou telous makarize

Çevrimdışı Wolfeye

 • Yönetici
 • *
 • İleti: 4719
 • Teşekkür: 55
 • Cinsiyet: Bay
  • Sanat tarihi
Ynt: Bossert'in İzinde Karatepe (video)
« Yanıtla #1 : 15 Mart 2012, 16:15:04 »
Yönetmen: Müjgan Taner
Yapımcı: Müjgan Taner
Danışman ve Senaryo: Burçak Evren

Değerli kağıt arkeoloğu, gazeteci- araştırmacı Burçak Evren, bit pazarına düşmüş iki albüm bulur. Bunlar alışıldık aile albümlerine benzememektedir. Merakla sayfaları çevirir. İçlerinden biri, kolonyal şapkası ile hemen her fotoğraf karesinin içinde ve merkezindedir. Albümlerin üzerinde iki küçük yazı vardır; “ Hürmüz 1” ve “Hürmüz 2”… Bu adamlar kimdir? Hürmüz kimdir? Benzettiği kişiler gerçekten tanıdığı hocalar mıdır? Araştırmacı albümleri satın alır. Artık sadece fotoğrafları değil ilginç bir hayatın ve bilinmeyen bir kazının öyküsünü de elinde tutmaktadır.

Bu öykünün ayrıntılarını aydınlatacak kişi Hititoloji Profesörü Halet Çambel her fotoğraf karesi içinde olan o kolonyal şapkalı, keskin bakışlı adamı ve Hürmüz’ü tanır. Çünkü o fotoğraflarda Çambel’in gençliği de gülümsemektedir. Her fotoğrafın merkezindeki kişi Prof. Halet Çambel’in hocası Hititolog Alman Profesör Doktor Helmuth Theodor Bossert’tir Türk Arkeoloji Enstitüsü’nün kurucusu Prof. Helmuth Teodor Bossert; Karatepe’de meydana çıkartılan aynı içerikte iki dilli metin olan fenikece ve Hitit Hiyogrifleri yazıtlarının çözümünde olağanüstü başarı elde eden, dünyadaki altı bilim adamından biridir. İstanbul Üniversitesi adına eski Hitit kervan yolunu bulmak amacıyla çıktığı yolculukta, Kadirli arkasına düşen dağlık bölgede bugün Karatepe – Aslantaş diye anılan M.Ö. 8. ve 7. yüzyıla tarihlenen bir geç Hitit kalesinin varlığını ortaya çıkarır. Ve bu arkeolojik kazı sayesinde bir ulusun uzun zaman bilinmeden kalmış, bilinmeyen bir yazıt ile yazdığı dil olan Hitit hiyerogliflerini çözmüştür. Hürmüz ise, bir albümden çok daha fazla bu anıların sahibi Bossert’in Türk eşidir. Dünyanın önemli kültür miraslarından biri olan Karatepe’ye uzanan “Bossert’in İzinde” belgeseli, bu gerçek öyküyle başlar… Elde edilen kazı raporlarının ve fotoğrafların rehberliğinde nokta çekimlerin yapıldığı belgesel dönemsel canlandırmalarla destekleniyor. “Bossert’in İzinde Karatepe” belgeseli Karatepe- Aslantaş’a keşif yolculuğunun, Karatepe’nin keşfinin ve hiyerogliflerin çözülmesi ile arkeolojik bilim dünyasındaki sonuçlarının anlatıldığı üç bölümden oluşuyor. Yapımını ve yönetimini Müjgan Taner’in, danışmanlığını ve senaryosunu Burçak Evren’in üstlendiği belgesel, bit pazarına düşmüş albümlerden, Bossert’e, Bossert’ten Karatepe’ye giden ve çok önemli bir yolculuğun tanığı olan bu parlak albümlerin nasıl sahipsiz kaldığını da açığa çıkartıyor.
midena pro tou telous makarize