Gönderen Konu: Reşat RIDVAN  (Okunma sayısı 1337 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Wolfeye

  • Yönetici
  • *
  • İleti: 4719
  • Teşekkür: 55
  • Cinsiyet: Bay
    • Sanat tarihi
Reşat RIDVAN
« : 16 Mart 2012, 12:54:00 »
2. Meşrutiyet döneminde Reşat Rıdvan Bey, kurduğu Milli Osmanlı Tiyatrosu ile İzmir’e üç kez gelmiş, bu turnelerinde Ermeni oyuncularını da kadrosunda bulundurmuştur. Reşat Rıdvan Bey’in Milli Osmanlı Tiyatrosu’nda İzmir turnesi sırasında yer alan Ermeni oyuncular Kınar, Rozali, Virjini, Elmasyan, Lusi Hanımlar ile Tolayan, Benliyan, Vahan Efendiler idi. 1912 yılında Milli Osmanlı Operet ve Dram Kumpanyası 9 Şubat 1912’de 35 kişilik ekibiyle İzmir’e gelmiş, Şubat ve Mart aylarında Sporting Kulüp’te dram ve operetler sahneye koymuştur. Mınakyan’ın olmadığı kumpanya’da Ermeni vatandaşlardan Benliyan, Baltazar Efendiler ile Rozali, Meline ve Elmasyan Hanımlar yer alıyordu.

Reşat Rıdvan, Burhanettin bey ile birlikte Odeon Tiyatrosunu kurdu. O dönem bir çok tiyatrocu yetişti. Bu tiyatroda “Sahne-i Milliye-i Osmani” adı altında oynadıkları Dreyfüs, Othello, Gülnihal, Mürebbiye, Haydutlar ve daha başka oyunlarda Muhsin Ertuğrul da çeşitli rollere çıktı.

Darülbedayi kurulduğu zaman Reşat Rıdvan Bey ilk yönetici kadrosunda yer aldı. İlk yönetim kurulu toplantısı 7 Mayıs 1915’de gerçekleştirildi ve Reşat Rıdvan Bey, 20 Türk Lirası aylıkla yöneticiliğe atandı. Genel Yönetmen André Antoin, Genel Yönetmen Yardımcısı ve Temsil Kolu Başkanı Reşat Rıdvan Bey ve Müzik Bölümü Başkanı Ali Rıfat Bey oldu.

Weinberg ve Fransız bir yönetmen tiyatro oyunlarından esinlendikleri senaryolarla filmler çekmekteydiler. Ancak Himmet Ağanın İzdivacı isimli filmi çekmeye başladıklarında Fransa ve Romanya'ya harp ilan ettiğimiz için memleketi terk etmek zorunda kaldılar. 1916 da başlayan filmi  1918 de Reşat Rıdvan Bey'in rejisörlüğünde Fuat Beyin operatörlüğü ile tamamlamıştır.

Film, Moliere'in " Zor Nikah " adlı oyunundan uyarlanmış ve Arşak Benliyan operet oyuncuları topluluğu yer almıştı. Genç bir kızla evlenmek zorunda kalan yaşlı bir adamın öyküsünü anlatan film Türk Sinemasının ilk uzun metraj filmidir.


Himmet Ağanın İzdivacı
Yapım Tarihi - (Başlangıç Tarihi - 1914) (Bitiş Tarihi - 1916)
Yönetmen - Sigmund Weinberg, (1914) Reşad Rıdvan (1916)
Senaryo - Sigmund Weinberg (Moliere'in "Le Mariage Force - Zor Nikah adlı oyunundan),
Görüntü Yönetmeni - Sigmund Weinberg, (1914) , Fuat Uzkınay (1916)
Yapım - Merkez Ordu Sinema Dairesi
Oyuncular - Rozali Benliyan, Lusi Avuşyak, Hakkı Necip, Ömer Aydın, İsmail Zahit, Karakaş, Baltazar, İsmail Galip (Arcan), Behzat Haki, Ahmet Fehim, Kemal Emin Bara


Kaynak
Türk Sineması Veri Tabanı
Günver Güneş, Anadolu, 30 Haziran 1913
midena pro tou telous makarize