Gönderen Konu: Elmas Nedir ?  (Okunma sayısı 1169 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı doğubey

  • Yönetici
  • *
  • İleti: 95
  • Teşekkür: 11
  • Cinsiyet: Bay
    • Sanat Tarihi
Elmas Nedir ?
« : 25 Kasım 2008, 21:40:05 »
ElmasElmas, kıymetli taşlar arasında en uzun geçmişe sahip olanlardandır. Dünyadaki en sert mineral olmasının yanısıra çıkarılması en güç taş olması, benzersiz parlaklığı ve parlayan ateşi, elması tüm değerli taşların en kıymetlisi yapar. İngilizce’ de “diamond” ifadesi, Yunanca’ da “hükmedilemez, gerçek hakim” gibi manalara gelen “adamao” sözcüğünden türetilmiştir. 4000 yıl önce Hindistan’ da bulunmuştur. Saf, renksiz elmas en bilinenidir; fakat içeriğinde mevcut olabilen farklı maddeler nedeniyle sarı ve kahverengiden yeşile; maviden, pembe ve kırmızıya, çeşitli gri tonlardan, siyaha kadar çok farklı elmas çeşitleri de bulunur. Elmasların önemli bir kısmı, dünyanın ateş içinde kavrulan derinliklerinde 3 milyar yıl önce oluşmuştur.

Çoğu en az 100 milyon yıllıktır. Elmas çok yüksek basınç (70000 kg/cm3) ve sıcaklıklarda (2000 ºc) kristalleşen karbon atomlarından oluşur. Böyle bir ortam, yaklaşık 150-200 km derinliklerde bulunur ve bu şekilde oluşmuş maddeler ancak volkanik patlamalarla yeryüzüne itilirler. İçerisinde elmas bulunan volkanik maddelere kimberlit ve lamproit adı verilir. Bu maddeler, yanardağlardan püsküren lavların soğuyup katılaşmış halidir. 1 karat ağırlığında traşlanmış bir pırlanta elde edilebilecek ham elmas kütlesinin çıkarılması için ortalama 250 ton toprak kazılması gerekir.

Elmas Hakkında Bilgiler
Her elmas çok ama çok yaşlıdır. Dinozorlar gibi tarih öncesi canlılar dahi var olmadan önceki dönemlerde oluşmuştur. En genç elmas 900 milyon yaşında, en yaşlısı da 3,2 milyar yaşındadır.

Her elmas eşsizdir; hiçbir elmas bir diğerinin aynısı değildir.

İngilizcedeki “diamond” sözcüğü, Yunanca’da “fethedilemez” anlamına gelen “adamas” sözcüğünden gelmektedir.

Elmas her renkte olabilir. En nadir bulunanı ise kırmızıdır.

İlk elmas madenciliği Hindistan’ da 2800 yıldan daha uzun bir süre önce başlamıştır.

Dünya elmaslarının yarısından fazlası Afrika’ da çıkmaktadır.

Kesme ve cilalama sırasında her taş ortalama olarak orijinal varlığının yarısından fazlasını kaybetmektedir.

“Karat” kelimesi, eski çağlarda kıymetli taşları tartmak için ağırlık ölçüsü olarak kullanılan “carob”(keçiboynuzu)tohumundan gelmektedir.

Mücevher haline getirilen pırlantaların %5’inden azı bir karatan daha büyüktür.

Kaynak:
e-aris.com