Gönderen Konu: İnci Rehberi  (Okunma sayısı 1416 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı doğubey

  • Yönetici
  • *
  • İleti: 95
  • Teşekkür: 11
  • Cinsiyet: Bay
    • Sanat Tarihi
İnci Rehberi
« : 25 Kasım 2008, 21:44:04 »
İnciler, bütün taşların en ilgi çekicilerinden biridir ancak, aynı zamanda en çok yanlış anlaşılanlardan biridir.

Bir kültür incisi nedir?
Kültür incileri, canlı istiridyelere (Akoya veya Güney Denizi İncileri ) veya midyelere (Tatlı su incileri) yerleştirilen ve genellikle doğal kabuktan bir boncuk ve/veya etli bir doku parçası olan bir küçük uyarıcıdan elde edilir. İstiridyeler veye midyeler, uyarıcıya tutunan ve “ sedef ” denilen bir madde salgılar. Sonuçta ortaya çıkan sedef tabakaları incileri oluşturur.

Kültür incileri ile taklit inciler aynı şey midir?
Hayır. Kültür İncileri, istiridye veya midye içerisinde doğal ortamlarında zamanla oluşur. Taklit veya “sahte” inciler ise çeşitli ürünlerden insan eliyle yapılır.

Bazı kültür incileri’ni diğerlerinden daha pahalı yapan nedir?
Kültür incileri, doğa tarafından oluşturulan organik değerli taşlar olduğundan, iki inci asla birbirinin aynısı olmaz. İnci mücevheratın kalitesinin ve fiyatının belirlenmesinde çeşitli faktörler etkili olur. Kültür incilerinin maliyetlerini belirleyen bazı özellikler şunlardır:

Parlaklık
Parlaklık, incinin parıltısı ve insan gözündeki ihtişamıdır. İnci kaplamasının büyümesi için istiridyenin içerisinde ne kadar uzun süre bırakılırsa parlaklığı da o kadar yüksek olur.Yüzey Dokusu
İncinin görünen yüzeyinde ne kadar az doğal iz ve benek olursa, inci o kadar pahalı olur.Şekil
İnciler ne kadar küresel (yuvarlak) ve simetrik olursa o kadar değerli olacaktır. Barok inciler (olağandışı şekilli ve asimetrik bir inci ), çok cazip olabilir ve genellikle yuvarlak inciler kadar pahalı değildir.

Renk
İnciler bir renk yelpazesi içinde bulunabilirler; örneğin pembemsi (genellikle roze denen), gümüş beyazı, krem, altın, gri, konyak ve siyah. Renk çokluğu, hem renkli hem de beyaz bazlı inciler için bir normdur. Renk yoğunluğu değeri etkiler; bunula birlikte, günlük moda eğilimleri ve renk talebi durumları da inci fiyatlarını etkiler.

Boy
İncinin çapı milimetre cinsinden ölçülür. Genellikle inci ne kadar büyük olursa o kadar nadir ve o kadar değerli olur.

Eşleştirme
Tek tek incilerin kalitesine bakılmaksızın inci kolyeler için genel görünüm çok önemlidir. İki veya daha fazla inci birlikte ne kadar eş biçimli ve estetik olarak hoş görünürse, incilerin eşleştirilmesi için o kadar zaman harcanmıştır. İncilerin eşleştirilmesi için harcanan bu zaman maliyete yansıtılır.Nadirlik
İnciler istiridye veya midyeden çıkarıldıkları zaman kesilmediklerinden veya parlatılmadıklarından dolayı, belirli boyla, kaliteler ve renkler zaman zaman stokta az bulunabilir. İnci yetiştiren istiridyelerin ve midyelerin genel sağlığı, inci boyunu ve kaliteli bulunabilirliğini etkiler.

Kaynak:
goldstore.com.tr