Gönderen Konu: Patapon 3  (Okunma sayısı 1030 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Wolfeye

  • Yönetici
  • *
  • İleti: 4719
  • Teşekkür: 55
  • Cinsiyet: Bay
    • Sanat tarihi
Patapon 3
« : 22 Nisan 2012, 00:57:57 »
PSP denilince aklınıza hangi yapımlar geliyor? Metal Gear Solid, God of War veya diğer popüler oyunlar mı? PSP sahibiyseniz ve Patapon adını hiç duymadıysanız veya bu seriden herhangi bir oyunu oynamadıysanız çok şey kaybetmişsiniz demektir. Bir müzik-ritim, rpg oyunu olan Patapon serisinin ilk oyunu 2008 yılında piyasaya çıktı. Şimdiye kadar PSP'ye özel olarak geliştirilen serinin yapımcıları ise Pyramid adlı küçük bir geliştirici ile Sony'nin Japonya stüdyoları. Aslında oyunun tasarımı Pyramid'e ait; Sony de bu zekice ve eğlenceli olan tasarımı PSP'ye aktarmada tıpkı diğer firmalara yaptığı gibi yardımcı pozisyonunda bulunuyor.
 
     Peki nedir Patapon serisini özel yapan ve bu kadar beğeni toplamasını sağlayan? Mükemmel 2D grafiklere sahip olan Patapon'da konsolumuzdaki 4 tuşa atanmış davulları kullanarak savaşçı kabilemizin intikamını almaya çalışıyoruz. Eski kabilelerdeki gibi davullarımıza vuruyor ve bir yandan ritmi yakalamaya çalışırken bir yandan da strateji kurup savaşıyoruz. Çok karışık gibi görünüyor öyle değil mi? Zaten oyunu beğenilmesinin nedeni de yüzeysel olarak anlatmama rağmen karışık görünen sistemi rahatça oynayabileceğimiz bir hale getirmesi. Büyük beğeni toplayan bu seri PSP'deki 3. oyununa kavuştu. Patapon 3 PSP'nin son büyük oyunlarından birisi ve gerçekten de harika bir oyun.Patapon 3, ikinci oyunun sonunda başlıyor. Patapon 2'nin sonunda açtığımız kutuda ortaya çıkan 7 kötü ruh, "Hatapon" adlı karakterimiz dışındaki bütün Pataponları taşa çevirmiştir. Yine de bu Patapon'ları durdurmak için yeterli değil. Oyunun başında Silver Hosipon bize yardım ediyor. Kendisi "bearer of truth" yani “hakikatin sahibi” olarak da anılıyor. Bizi kendimize döndüren Silver Hosipon diğer kardeşlerimizin de uyanması için bize yardım ediyor. Biz de diğer Patapon'ları uyandırıp kabilemizin intikamını almak için yine savaşmaya başlıyoruz. İlk oyunda kabilemizi yerle bir eden Zigoton İmparatorluğu'ndan intikamımızı almak için maceramız kaldığı yerden devam ediyor. Tabi yine işimiz diğer oyunlardaki gibi hiç de kolay değil. Yine karşımıza diğer kabilelerin savaşçıları çıkacağı gibi kendimizden çok daha büyük yaratıklara karşı da savaşacağız. Küçük Pataponlarımızın bu macerayı tamamlamasının tek bir yolu var, o da birlikte uyum içinde savaşmak. Bunun için de bizim ritmi yakalayıp onları iyi bir biçimde yönetmemiz gerekiyor.

Oyunumuzun genel mantığı önceki oyunlarla tamamen aynı. Yine PSP'deki 4 tuşu kullanıp ekranda görülen işaretlere göre tuşlara sırayla basmamız ve Patapon'larımıza emir vermemiz gerekiyor. Önceki oyunların aksine bu defa Pataponların Tanrısı rolünde değiliz. Oyunun başında “mızraklı kahramanımız Yarida”, “Kalkan kullanan kahramanımız Taterazay” ve “Ok kullanan kahramanımız Yumiyacha” gibi karakterlerden dövüş stilimize uygun olanı seçiyoruz. Bu karakterlerin her biri kendine has özelliklere sahip olduğundan seçiminizi yaparken iyi düşünmenizi öneriyorum. Daha sonra ise yanımıza taşa dönmüş Patapon'lardan Kan, Chin ve Ton adlı olanları alıp maceramıza ilk adımı atıyoruz. Oyuna başladığımızda aşağıda tuşlara atanmış komutlar dikkatinizi çekecektir. Örneğin kare, kare, kare ve sonra daire tuşuna ritimi tutturarak bastığınız Patapon'larımız ileri doğru hareket ediyor. Daire, daire, kare ve daire tuşlarına doğru ritimle bastığımızda ise Patapon'larımız düşmana saldırıyor. Bu şekilde toplam 6 çeşit komut verme şansımız var. Ritimleri bir süre doğru yaparsak Patapon'larımız daha da güçlü olduğu için saldırılarılarımız daha etkili oluyor.Oyunun başında üssüzmüz bulunuyor. Burası bizim savaşlara katılamak için daimi olarak konakladığımız yer. Her bölüm sonrasında kendimizi yine burada buluyoruz ve burada örneğin Barracks bölümünde karakterlerimizin silahlarını, yeteneklerini değiştirebildiğimiz gibi savaşçı sınıfları arasında geçiş de yapabiliyoruz. Ayrıca savaşlarda kullanacağımız silahları da belirleme şansımız var.
 
Bu üssünüzden ayrılmadan önce herşeyi başarılı bir şekilde yaptığınıza emin olun. Örneğin silahlarınızı kazandığınız puanlara göre geliştirme şansınız var. Bu silahların güçlü olması özelikle boss savaşlarında çok işinize yarayacaktır. Buz özelliğine sahip oklar veya ateşten kılıçların yanı sıra çok farklı tasarıma sahip özel silahlar da emrinizde.
 
Şunu da unutmadan söyleyelim, eğer Patapon oyunlarını hiç oynamadıysanız ve nasıl oynandığını merak ediyorsanız savaş sistemi hakkındaki ayrıntıları yine buradan öğreniyorsunuz. Bu üssün her ayrıntısını incelemeden savaşlara başlamamak en iyisi olacaktır, çünkü Patapon 3 uzun bir oyun.

Oyun inceleme: bolumsonucanavari.com
midena pro tou telous makarize