Gönderen Konu: Dynasty Warriors 7  (Okunma sayısı 854 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Wolfeye

  • Yönetici
  • *
  • İleti: 4719
  • Teşekkür: 55
  • Cinsiyet: Bay
    • Sanat tarihi
Dynasty Warriors 7
« : 22 Nisan 2012, 18:41:34 »
    Tecmo Koei bizi tekrar parlak zırhlı, saçları birbirinden tarz komutanları kontrol etmek üzere Çin'e götürüyor. Çin tarihini en abartılı şekilde oyun dünyasına yansıtan Dynasty Warriors serisi, bu geleneğini uzunca bir süre sürdürme niyetinde olduğunu yeni yapımında bizlere tekrardan gösteriyor. Ancak ne yazık ki Dynasty Warriors 7 ile bu nesle tekrar dönüş yapan oyunumuza Dynasty Warriros 6 da denilebilirmiş. Hatta 5 bile.. Seriyle aşina olanlar aslında ne demek istediğimi çoktan anladı. 10 senelik geçmişe sahip olan Dynasty Warriors serisi her yapımında maalesef her seferinde biraz daha pişirilerek aynı tadı veren bir yemek gibi önümüze sunuluyor. Dynasty Warriors 7 de maalesef bir istisna değil.
 
    Biraz agresif bir giriş olduğunu kabul ediyorum fakat bir seride yedinci oyuna geliyorsanız insanları etkileyecek 'yeni' bir şeyler yaratmak zorundasınız. Fakat Tecmo Koei'nin bu konuda adım atmadığını görmek gerçekten beni üzüyor. 10 yılını dolduran Dynasty Warriors serisi artık önüne geleni amaçsızca kes, biç, öldür zihniyetinden kurtulmalı. Fakat yine beklentilerimiz yüzünden hüsrana uğruyoruz.     Lafı fazla dolandırmadan incelemeye girişi yapalım. Luo Guanzhong'un 'Romance of the Three Kingdoms' adlı romanından esinlenilerek tasarlanan Dynasty Warriors serisi, Dynasty Warriors 7'de de aynı geleneğini sürdürüyor. Story Mode ile tek kişilik hikâyeye hemen adım atarak oyunun esas deneyimini yaşamaya geçebilirsiniz. Seçebileceğiniz 4 farklı krallık ve akabinde 4 öykü bulunuyor. Bunlar; Wei Wu , Shu ve yeni Jin krallığı olarak sıralanıyor. Her bir krallığın öyküsü 7-13 saat arası sürüyor. Bu 4 farklı öyküde kaydettiğiniz ilerlemeler sayesinde karakterlerin sanatsal çalışmalarını, biyografilerini ve daha bir çok bilgiyi oyunun 'ansiklopedi' kısmında açabilirsiniz.

   Dynasty Warriors sersinin oynanıştan ziyade en çok beğenilen yanlarından biri kesinlikle hikâyesidir. Dynasty Warriors 7'nin de en iyi yaptığı şeylerden biri de yine konu aktarımı oluyor. Şimdiye dek 'Romance of the Three Kingdoms' romanından rastgele olaylar ve karakterlerin durumları yapıma aktarılır, esas konu hep arka planda işlerdi. Görünüşe göre bunların hepsi Dynasty Warriors 7'ye kadarmış. Bu sefer romana tamamen sadık kalan Dynasty Warriors 7, içinde 3 yerine 4 krallık barındırması ve konuyu en tepeden ele alması sayesinde kurgu bakımından insanı içine çekmeyi başarıyor. Savaşlar arasındaki etkileyici ara sahneler ve bilgilendirici sahneler sayesinde olan biteni daha yakından takip edebiliyorsunuz. Bu da oyunu bitirmeniz için sizi motive edebiliyor. Hele ki Çin tarihine ilgiliyseniz değmesinler keyfinize. Ancak daha sonra da değineceğim berbat sunumlar yüzünden bu keyfiniz biraz baltalanabiliyor.    Conquest Moduna Hikaye modu 2 diyebiliriz. Bu modda Story modunda açtığınız her hangi bir karakteri seçerek çeşitli görevleri yerine getirmeye çalışacaksınız. Ödülünüz ie tahmin edeceğiniz üzere çok özel silahlar ve nesneler. Bu modda ise Story moduna göre önemsiz sayılan çeşitli konulara yer verilmiş. Conquest modu en az Story modu kadar sizi kendinize çekecen ve saatlerin nasıl geçtiğini anlayamayacağınız bir mod olmuş. Bu mod için online co-op desteği de düşünülmüş. İyi, güzel, harika ama tek bir kişiye bile bağlantı kurulamaması hiç bir işe yaramamasına neden oluyor. Yamayı bekliyoruz, diyelim..
     Her zaman olduğu gibi yine rütbeli düşmanlar yeni silahlar düşürüyorlar. Bu silahları, cephaneliğinizde istediğiniz zaman düzenleyebilir, gerektiğinde bu silahları karakterlerinize donatabilirsiniz. Her karakter 36 silah tipini de kullanabilme şansına sahipken yalnızca yatkın olduğukları silahlar ile daha iyi bir performans sergileyebiliyorlar. Her silahın hareket setleri tüm karakterlerde aynı işliyor. Sadece her karakterin favori silahlarına özel 'EX Attack' saldırılarını görebiliyoruz. Hatta bazı karakterlerin EX Attack saldırıları bile aynı. Özel olan tek şey her karaktere özgü olan 'Musuo Attack' saldırıları. Yüzlerce düşmanı tek seferde yok edebilecek güçte olan bu saldırıları her seferinde yapmak ayrı bir zevk veriyor. 

Oyun inceleme: bolumsonucanavari.com
midena pro tou telous makarize