Gönderen Konu: Warriors: Legends of Troy  (Okunma sayısı 1152 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Wolfeye

  • Yönetici
  • *
  • İleti: 4719
  • Teşekkür: 55
  • Cinsiyet: Bay
    • Sanat tarihi
Warriors: Legends of Troy
« : 22 Nisan 2012, 18:51:34 »
Yeryüzü bugüne kadar büyük veya küçük boyutta kaç tane savaşa tanıklık etti? Sanırım tarihçiler bile bu sayıyı bilmiyordur. İnsanoğlunun tarihi güzellikler kadar savaşlar ve katliamlar ile doludur. Önce kabileler arasında başlayan savaş, uluslar ve dinler arasında da yapıldı. Daha sonra ise ırk-din fark etmeyen Dünya Savaşları ile insanlar birbirini öldürdü. Bazen savaşma iç güdüsünün doğamızda olup olmadığını merak ediyorum, çünkü çoğu savaşın nedeni üstünlük duygusu taslamaktan kaynaklanıyor. Milletlerin de kişiler gibi güçlerini göstermek ve egolarını tatmin etmek için karşı tarafa baskı uyguladığına çoğu zaman tanık oluyoruz. Tabi karşı taraftakinin enerji kaynaklarını ele geçirmek ve kendi yararına kullanmak istemek de son dönemlerin en büyük savaş nedeni. Peki ya aşk? Evet tarihte aşk için de savaşlar yapıldığı söyleniyor. Eğer gerçekten de nedeni aşksa Truva savaşı bu savaşlar arasında en ünlüsü. Hatta bu savaşın kelimenin tam anlamıyla “popüler” olmasının nedeni de içinde aşk temasının bulunmasıdır. Son dönemlerdeki filmi ile de daha da popülerleşen bu savaşı anlatan yeni bir oyun da piyasaya çıktı. Bu oyunun adı Warriors: Legends of Troy.Oyunumuzun hikayesi Truva savaşının İlyada'da anlatılan şeklinden alınmış. Truvalı Paris'in Yunanistan'ı ziyareti sırasında Menelaos'un karısı Helena'yı kaçırması (ya da birlikte kaçmaları) Yunanaistan'ın (daha doğrusu Sparta'nın) Truva'ya savaş açmasına neden olur. Yüzlerce gemi ile Ege denizini geçen Sparta birlikleri Anadolu'ya (Çanakkale) çıkarma yaparlar. Bizim de oyunumuz böylece başlamış oluyor. Warriors: Legends of Troy'da Truva savaşında yer almış bir grup savaşçıyı yönetiyoruz. Achilles ve Hector gibi önemli kişilikleri de yönettiğimiz oyunun hikayesi belli bir kişiyi ele alarak oluşturulmamış. Bazen Yunanistanlı olarak, bazen de Truva'lı olarak oyuna devam ediyoruz. Yani Truva savaşını her iki ulusun da gözünden oynama şansımız oluyor. Zaten oyunun amacı da bu savaşta yer almış kahramanları yönetmemiz ve savaşı bütün yönleriyle en iyi şekilde hissetmemiz. Siz de sinematiklerde veya ara sahnelerdeki çok başarılı anlatımlar sayesinde Truva savaşının atmosferine kendinizi aniden kaptırıyorsunuz.

Dynasty Warriors serisinden tanıdığımız KOEI'nin Kanada stüdyosu tarafından geliştirilen Warriors: Legends of Troy, Japonya'da büyük beğeni kazanan “(Dynasty) Warriors” serisinin yeni bir üyesi olarak görülebilir. Sadece bu defa geliştirici firma Batılı ve Uzakdoğu yerine Batı tarihi ele alınmış. Özellikle oyunun başındaki sunum bir Batılı oyun oynadığınızı hissettiriyor ve açıkçası Dynasty Warriors serisinden çok daha başarılı bir sunumun olduğunu söylemeliyim. Buna rağmen oyuna başlar başlamaz askeri birliklerin dizilişi, oynanış mantığı bir Dynasty Warriors oyunu oynuyormuş gibi hissettirecek kadar belirgin. Savaşın başlangıcından sonuna kadar sürekli Truva ve Yunanistan'ın en ünlü savaşçıları arasında zorunlu değişim yaparak ilerlediğimiz oyun başladığında görevlerinizin büyük bölümünün karşınıza çıkacak olan yüzlerce askeri öldürmekten ibaret olduğunu göreceksiniz. Örneğin sivilleri koruma görevlerinde bile öncelikle gruplar halindeki düşman birliklerini öldürmeniz gerekiyor.      Yunanistan tarafında Achilles, Ajax, Odysseus ve Patroclus'u, Truva tarafında ise Aeneas, Hector, Paris ve Penthesilea gibi savaşçıları yönettiğimiz oyunda gizli karakterleri de açmanız mümkün. Bütün dövüşçülerin birbirinden farklı özellikleri bulunduğundan hepsiyle oynamak isteyebilirsiniz. Yine de oyunun mantığı karaktere göre değişmiyor. Toplamda Quick Attack, Focused Attack ve Stun Attack olmak üzere 3 çeşit saldırı şekliniz var. Bunlar karaktere göre farklı saldırılar anlamına gelse de, genel mantık güçlü ama ağır, zayıf ama hızlı şeklinde ilerliyor. Ayrıca düşmanların sersemlemesini sağlayan ve bizi daha güçlü yapan “Fury” yani “Öfke” özelliği de oyunun vazgeçilmez yönlerinden.
 
      Savaşlarda her karakter ile düşman birliklerinin arasına dalacaksınız ve çeşitli tuş kombinasyonlarını kullanarak grupları dağıtacaksınız. Oyun boyunca yanınızda sizin askerleriniz de oluyor ve Dynasty Warriors oyunlarının aksine bu askerler bazen çok işe yarıyor. Ayrıca çok güçlü olsanız da düşman gruplarının arasındaki generaller ve üst rütbeli savaşçılar bazen işinizi zorlaştırabiliyor. Eğer teke tek bir mücadelede değilseniz (bazen askerler çevremizi sarıyor ve dairesel bir alanın içinde teke tek mücadelelere giriyoruz) öncelikle sayız askerleri temizleyip güçlü generalleri adamlarınızın da yardımıyla rahatlıkla yenmeniz mümkün oluyor. Anlayacağınız Dynasty Warriors oyunlarını oynamış birisi için Troy'un oyun yapısı hiç yabancı gelmeyecektir. Diğer oyuncular da oyunun mantığını kısa sürede kapabilir.

Oyun inceleme: bolumsonucanavari.com
midena pro tou telous makarize