Gönderen Konu: Assassin's Creed: Brotherhood  (Okunma sayısı 1198 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Wolfeye

  • Yönetici
  • *
  • İleti: 4719
  • Teşekkür: 55
  • Cinsiyet: Bay
    • Sanat tarihi
Assassin's Creed: Brotherhood
« : 22 Nisan 2012, 18:54:30 »
ubisoft, daha önce ilk iki oyunda da olduğu gibi, PC için konsoldan 3 – 4 ay sonra çıkardığı Assassin’s Creed: Brotherhood'u sonunda bilgisayarlarımıza konuk etti. Assassin’s Creed II ile çıtayı yükselten seri, üçüncü oyun olan Assassin’s Creed: Brotherhood ile hikayeyi devam ettirmek ve oyuncuların eksikliğini hissettiği önemli bir açığı kapatmak için geliyor.

     Brotherhood, Altair Ibn-La’Ahad’ın (İlk oyunun ana karakteri) neslinden gelen Ezio Auditore da Firenze ve Desmond Miles’ın yarım kalan hikayesi ile devam ediyor. Açılış ile ilk iki oyunun kısa bir tanıtım videosu gösterildikten sonra, fazla da bilgi sunmadan (Spoiler yok) tam kaldığı yerden başlıyor. Eğer bu ilk oynayacağınız Assassin’s Creed olacaksa, karakterlere ve olaylara aşina olabilmeniz için yeterli sunumun yapılmadığını belirtmek gerekiyor.

     Desmond, asıl mesleği barmenlik olsa da, Abstergo laboratuvarlarında başlayan macerası ile yavaş yavaş aile mesleğine ısınmaya başlamıştı. Serinin üçüncü durağında yine Ezio’nun anılarına dalarak amcası Mario’nun öldürülmesi ve Piece of Eden’ın parçalarından biri olan Apple’ı kaybedilmesiyle başlayan macera sizi devasa bir şehir olan Roma’ya sürüklüyor. Bu, aynı zamanda güç için yapamayacağı hiçbir şey olmayan ve Roma’da hüküm sürüp insanlara zulüm eden Cesare Borgia ile tanışmanızına vesile oluyor.Rönesans İtalya'sının kültürel ve nüfus açısından en yoğun şehirlerinden biri olan Roma, irili ufaklı pek çok detayı ile yeni oyun alanınızı oluşturuyor. Brotherhood'da Viyana ve Monteriggioni gibi başka şehirler bulunsa da oyun boyunca en çok vaktinizin geçtiği yer Roma olacak.

     Roma, Assassin’s Creed II’deki diğer şehirlerle birlikte tek oyuna sığmayacak kadar büyük bir şehir olduğu için önceki oyunda tamamen bulunmuyordu. Sadece keşfetmeniz bile saatlerinizi alacaktır. Bölgelere ayrılmış şehir, Borgia’nın kontrolü altında bulunuyor. Ana hikayenin yanı sıra, her bölgede bulunan Borgia kulelerini ele geçirerek Roma’yı yeniden yapılandırmanız gerekiyor. Bu kuleler yoğun bir şekilde asker ile korunuyor ve her kuleden sorumlu bir komutan bulunuyor. Bu komutanları öldürüp kuleleri yaktığınız taktirde bölgeyi ele geçirmiş oluyorsunuz ve burada bulunan binaları yapılandırabiliyorsunuz.

     Şehir boyunca yenilemeniz gereken onlarca bina bulunuyor. Bu binaları yeniledikçe kazancınız artarken, alışveriş yapabileceğiniz yeni noktalar kurmuş oluyorsunuz. Sanatevi, banka, terzi, demirci, ahır ve sağlık yeri olmak üzere altı çeşit genel bina bulunuyor. Aynı zamanda bu binalara bağlı bazı görevler de bulunabiliyor. Mesela yeni bir silahı üretmesi için demirciye eşya toplayabiliyorsunuz. Bu eşyalar genellikle öldürdüğünüz kişilerin üzerinden çıkıyor.

Brotherhood'da kendi avantajınız için kullanabileceğiniz gruplar bulunuyor. Hırsızlar, paralı askerler ve hayat kadınları şehrin çeşitli köşelerinde size para karşılığında yardım etmek için bekliyorlar. Bu grupların liderleri aynı zamanda sizin oyun boyunca müttefikleriniz oluyor.

     Bunların haricinde bir grup daha bulunuyor, artık liderliğini yapacağınız suikastçılar birliği. Borgia’nın askerlerinin elinden kurtardığınız kişiler sizin grubunuza katılarak emrinize amade oluyorlar. Suikastçılarınızı kontrol ederek onları görevlere gönderebiliyor, yardımınıza çağırıp istediğiniz kişiye saldırtabiliyor ya da çatılardan ok yağdırabiliyorsunuz. Onlara yaptıracağınız bu işler, seviye atlamalarını ve daha da gelişmelerini sağlıyor. Her yeni seviye ile birlikte saldırı ve savunma yeteneklerini geliştirerek, 10 seviyenin ardından sizin gibi yeminli birer suikastçı haline geliyorlar (Tören eşliğiyle). Belirli miktarda yetenekli suikastçıya sahip olduktan sonra, istediğiniz an tek bir el işaretiniz ile saldırtabilmek çok keyif verici oluyor.Yenilenen görev sistemi, sizi daha fazla mücadele etmeniz için teşvik edecektir. Aldığınız ana görevlerle birlikte, hiç yüzmemenizi, kimseyi öldürmemenizi ya da farkedilmemenizi isteyen ikinci bir seçenek daha bulunuyor ve oyunu %100 tamamlayabilmek için bu kurallara uymanız gerekiyor. Böylece isteğe göre oyunun zorluk seviyesini arttırmış oluyorsunuz. Görevlere değinmişken, harita üzerinde onlarca yan görevin sizleri beklediğini söyleyebilirim. Hatta öyle ki, haritaya baktığınızda görev noktaları yüzünden harita görünmüyor. Ezio’nun sizi eski anılara götürecek aşk hikayeleri, Roma’daki grupların (Hırsızlar ve paralı askerler gibi) kendi görevleri, Borgia bayraklarını ve kuş tüylerini toplama görevleri, Wolfman’lerin yer altındaki sığınaklarındaki platform ağırlıklı oynanışa sahip görevler, The Truth bulmacaları, Virtual Reality görevleri ve daha pek çoğu ana hikayenin haricinde sizi uzun bir süre oyalayarak oyun sürenizi belirleyen içerikler olacak.

     Brotherhood ile birlikte oynanışa pek çok yeni oyun mekaniği eklenmiş. Mesela binaların tepesine hızlıca çıkmak için kaldıraçları kullanmak, şehir içerisinde ata binebilmek (Nedense atlar çok yavaş ve robotumsu hareket ediyor, özellikle Red Dead Redemption ile karşılaştırıldığında), yer altı tünelleri ile hızlı ulaşım, at üzerinden suikast yapabilmek ve Crossbow kullanabilmek gibi yenilikler bulunuyor.

Oyun inceleme: bolumsonucanavari.com
midena pro tou telous makarize